15 czerwca 2023

Magazynowanie energii – czy to opłacalne rozwiązanie?

Z roku na rok koszty energii gwałtownie rosną. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może ograniczyć jej zużycie, ale wiele także szuka rozwiązań, które pozwoliłyby na znaczne ograniczenie ponoszonych na energię kosztów, zachowując pobór prądu na takim samym poziomie – zwłaszcza są to osoby, które duże ilości wykorzystują do celów zarobkowych, jak chociażby przedsiębiorcy, ale także i osoby prywatne, które zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wolą przeznaczyć na inne cele. Jednym ze sposobów jest magazynowanie energii. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie się opłaca.

Wraz ze wzrostem źródła energii odnawialnej, w tym jak wiatraków i paneli słonecznych, pojawia się również problem magazynowania energii. W jaki sposób możemy wykorzystać energię energetyczną i jakie są koszty z tym związane? Czy magazynowanie energii jest opłacalne? W tworzeniu artykułów analizujemy te kwestie.

Magazynowania energii – na czym polega?

Magazynowanie energii do procesu przechowywania energii w różnych formach, takich jak energia elektryczna, chemiczna, mechaniczna, termiczna, w celu wykorzystania jej w późniejszym czasie. Dzięki magazynowaniu energii możliwe jest odkładanie w czasie, gdy jest jej nadmiar, a następnie wykorzystanie wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Dlatego też magazynowanie energii jest szczególnie ważne w przypadku wykorzystywania źródeł energii odnawialnej, takich jak kolektory słoneczne czy instalacja fotowoltaiczna, które nie zawsze dostarczają energii w takim czasie i w takich ilościach, jakich potrzebujemy.

Najlepsza technologia magazynowania energii

Nadmiar energii elektrycznej można magazynować na kilka sposobów i służą do tego różne technologie, natomiast najczęściej wykorzystywanymi do tego celu urządzeniami są akumulatory. Można oczywiście magazynować prąd na podstawie specjalnej umowy z dostawcą energii, oddając jego nadmiar do sieci, natomiast jest to sposób, który nie pozwoli nam wykorzystać zmagazynowanej energii w 100%, bowiem zakład energetyczny pobiera pewną jej część do swoich celów. Najlepszym więc rozwiązaniem jest wykorzystanie akumulatorów do magazynowania prądu wyprodukowanego w nadmiarze wiosną i latem, by jesienią i zimą móc wykorzystać ją do zasilenia swojego domu, gospodarstwa lub firmy.

Zalety magazynowania energii

Magazynowanie energii ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na przechowywanie energii w okresie, gdy występuje jej nadmiar wykorzystanie jej w czasie, gdy będzie to potrzebne. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania ze źródeł energii odnawialnej, takich jak fotowoltaika, panele słoneczne czy wiatraki, które wytwarzają energię w sposób niestabilny. Magazynowanie energii pozwala więc na zachowanie niezależności energetycznej względem dostawców energii, dzięki czemu można oszczędzić na rachunkach za prąd i odciąć się od wahań cen energii. To także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w przypadku awarii sieci, bowiem pozwala na utrzymanie dostawy prądu nawet w czasie przerwy w dostawie od zakładu energetycznego. Rozwiązanie to sprzyja także ochronie środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym, gdyż redukuje emisję gazów cieplarnianych.

Koszty magazynowania energii – czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen energii elektrycznej oferowanej przez zakłady energetyczne, magazynowanie energii jest doskonałym sposobem na oszczędności – zwłaszcza dla osób, które już posiadają instalację fotowoltaiczną. Z kolei Ci, co dopiero myślą nad fotowoltaiką i jednoczesnym magazynowaniu energii mają ten komfort, iż zwykle zakup i montaż całej instalacji w końcowym rozrachunku wychodzi nieco taniej. Niemniej, bez względu na poszczególne opcje, decyzja o magazynowaniu energii będzie słuszna w każdym przypadku.

Oczywiście początkowo trzeba ponieść dość wysokie koszty, które będą różne w zależności od rodzaju i technologii magazynowania, ich pojemności czy żywotności, natomiast jest to inwestycja, która w szybkim tempie się zwróci i posłuży przez długi czas. Co więcej, przy planowaniu zakupów warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z programów dotacyjnych, takich jak Mój Prąd, a także zmieniające się zasady rozliczenia energii dostarczanej przez prosumenta do sieci.

Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?

Na opłacalność magazynowania energii, której źródłem jest chociażby instalacja fotowoltaiczna, duży wpływ ma także rodzaj zastosowanej baterii, a więc urządzenia służącego do gromadzenia energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania. Baterie do magazynowania energii mogą być wykonane z różnych materiałów, natomiast ze względu na dość wymagającą specyfikę instalacji fotowoltaicznej, najlepszym wyborem baterii do fotowoltaiki będzie akumulator do fotowoltaiki LiFePO4 Kon-TEC.

– To akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które są niezwykle wydajne oraz wyróżniają się długą żywotnością. Przez cały okres eksploatacji mają stałą pojemność, a ponadto są odporne na wysokie i niskie temperatury – czytamy na stronie producenta.

Dzięki temu możliwe jest maksymalne wykorzystywanie energii i całkowite uniezależnienie od dostawców, co pozwoli na spore oszczędności i zapewni zabezpieczenie energetyczne, na wypadek rozmaitych awarii.

Zakup magazynu energii połączonego z instalacją fotowoltaiczną jest zwykle bardzo opłacalny. Zwrot z inwestycji następuje po kilku latach, po czym możemy cieszyć się jej zaletami przez długie lata.

Materiał reklamowy, pochodzący od partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści