Płytki ułożone ze spadkiem w kierunku kratki to jedno z częściej spotykanych rozwiązań stosowanych w kabinach prysznicowych bez brodzika oraz w garażach, na schodach, gankach czy niezadaszonych tarasach. Dzięki temu w miejscach, gdzie istnieje ryzyko nagromadzenia się deszczówki, wody opadowe nie gromadzą się wokół domu, a w łazienkach woda jest bez problemu odprowadzana do ścieków. Jak układać płytki ze spadkiem do kratki i o czym pamiętać, decydując się na taki układ odpływu w podłodze?
W mieszkaniach układanie płytek podłogowych ze spadkiem stosowane jest najczęściej w łazienkach – w prysznicach bez brodzika lub w kabinach typu „walk-in” z jedną ścianką. W takiej sytuacji woda zużywana na bieżąco jest szybciej odprowadzana do kanalizacji, aby nie zalać obszaru poza kabiną.
Jak kłaść płytki ze spadkiem
Przed ułożeniem płytek ze spadkiem do odpływu powinniśmy przygotować wnętrze i powierzchnię podłogi. Musi być ona sucha i odtłuszczona, a następnie uszczelniona przez warstwę, która zwiększy przyczepność. Zalecane jest korzystanie z rozwiązań zapewniających izolację przed wodą, tj. wylanie posadzki samopoziomującej oraz uszczelnienie specjalnymi taśmami do hydroizolacji rogów i miejsc, gdzie posadzka i płytki ścienne będą się stykać.
W następnej kolejności trzeba wytyczyć kierunek ułożenia płytek. W przypadku odpływów punktowych konieczne jest wykonanie spadku ze wszystkich czterech stron. O ile tradycyjne brodziki mają narzucone miejsce odpływu, o tyle w odpływach liniowych zależy to od tego, gdzie umiejscowiona jest kratka odprowadzająca wodę. Odpływy liniowe mają różne długości i ustawień przyłącza, przez co można je montować równolegle lub prostopadle do baterii łazienkowych.
Aby zapewnić równe cięcia, do glazury można wykorzystać przycinarkę z diamentową tarczą. Rozpoczynamy od pokrycia klejem przestrzeni pod brodzikiem oraz dolnej powierzchni płytki. W łazience lepiej położyć grubszą warstwę, która powinna nawet trochę wyciekać bokami niż użyć mniejszej warstwy, tworząc tym samym puste przestrzenie z powietrzem pod płytkami. Takie puste przestrzenie mogą pękać w czasie eksploatacji. Nadmiar zaprawy można szybko usunąć z powierzchni kafli miękką szmatką. Po położeniu dwóch płytek należy oddzielić je za pomocą krzyżyków izolacyjnych. Na koniec, gdy klej całkowicie wyschnie, przeprowadzamy fugowanie.
Jak ułożyć płytki w garażu ze spadkiem
Ze spadkiem można ułożyć również kafle techniczne i płytki gresowe w kotłowniach, pralniach, garażach, na tarasach czy na schodach. W garażach i innych miejscach, gdzie trzymamy samochód, warto zdecydować się na układanie płytek ceramicznych profilowanych do kratki. Jest to rozwiązanie przydatne szczególnie po obfitych opadach, gdyż profilowana powierzchnia pozwoli ściekającej wodzie swobodnie spłynąć z posadzki.
Gdy wprowadzamy samochód do garażu, woda z pojazdu spływa bezpośrednio na podłogę, tworząc kałuże, które powinny jak najszybciej znaleźć ujście. Dlatego w garażach zaleca się skos o wysokości ok. 2,5 proc. Układanie płytek ze spadkiem w garażu przeprowadza się w taki sam sposób, jak w łazience. Przy odpowiednim spadku w razie rozlania substancji chemicznych, które często przechowujemy w garażu, łatwo odprowadzimy płyny do kanalizacji podczas sprzątania.
Płytki ze spadkiem na schodach
Płytki ze spadkiem przydają się na schodach, szczególnie zewnętrznych, które po opadach mogą grozić poślizgnięciem. Odprowadzenie nadmiaru deszczówki chroni powierzchnię schodów i pozwala jej szybciej wyschnąć. Wiele osób decyduje się na ułożenie płytek ze skosem na tarasach i balkonach. Podłoga pomaga wtedy w sprawnym odprowadzeniu opadów do ścieków. Deszcz i rozpływający się śnieg utrzymujący się na kaflach może doprowadzić do wykruszania się fug.
Na skutek różnicy temperatur wody opadowe na tarasie wnikają we wszystkie szczeliny. Jeśli nie zostaną odpompowane, podczas mrozu mogą zamarzać. Dlatego ważne jest odpowiednie odwodnienie w postaci delikatnego pochylenia płyt, by podłoga samoistnie się osuszała. W rogach przy ścianie warto położyć izolację, która zabezpieczy kleje i zaprawy przed korozją.
Płytki ze spadkiem na tarasie i balkonie
Układanie płytek ze spadkiem do kratki na tarasie lub balkonie należy rozpocząć od sprawdzenia, w jakim stanie jest wylewka betonowa. Kafle muszą być położone na równym podłożu ze spadkiem o wysokości 1-2 proc. Na wstępie należy oczyścić podłoże z zabrudzeń, a następnie zagruntować powierzchnię, aby zwiększyć przyczepność okładziny. Teraz nałóż warstwę hydroizolacyjną, np. folię w płynie i obejmij nią nawet ściany przyległe.
Na utwardzony podkład izolacyjny nałóż zaprawę klejową najlepiej klasy C2 o wysokiej elastyczności i przyczepności. Zaprawę nakładaj na płytkę i na podłoże, dzięki czemu zmniejszysz możliwość pojawienia się pustej przestrzeni pomiędzy kaflem a podłożem. Płytki najlepiej układać od wejścia na taras do ściany i rozdzielać je za pomocą krzyżyków lub klinów. Kafle dobijaj gumowym młotkiem, a następnie sprawdzaj poziomicą, czy podłoże jest równe. Ostatni etap to fugowanie spoin, które wykonuje się po wyschnięciu kleju. Fuga schnie bardzo szybko, dlatego zanim zaczniesz ją nakładać, przygotuj miękki materiał do usuwania nadmiaru surowca. Podczas układania płytek zachowaj szczeliny dylatacyjne w wylewce, dzięki czemu płytki będą pracowały bez ryzyka ich uszkodzenia pod wpływem zmiany temperatury. Na taras powinniśmy wybrać płytki wodo- i mrozoodporne.