Ogród powinien być wykonany według przemyślanego planu, marzenia. Należy zaplanować wszystkie kwestie, nie tylko estetyczne. Warto pamiętać także o tych bardziej praktycznych. Już nim stworzymy ogród, powinniśmy zastanowić się nad systemem nawadniania. Tradycyjne nawadnianie może okazać się wyczerpujące, zwłaszcza jeżeli podlewać będzie trzeba dużą powierzchnię zieleni. Warto zatem zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniania sadu lub ogrodu. Polecamy jednak założyć go w nieurządzonym jeszcze ogrodzie, aby później nie zniszczyć roślin.
Automatyczne nawadnianie ogrodu
System nawadniania automatycznego ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest zaoszczędzenie czasu oraz wody, ponieważ odpowiednio wybrane końcówki do zraszaczy podleją dane rośliny tylko taką ilością wody, jaka będzie im potrzebna. Polecaną stroną z elementami do systemów nawadniających jest https://www.podlane.pl/nawadnianie-gardena-cat-125 – zawiera certyfikowane produkty w przystępnych cenach.
Od czego zacząć projekt nawadniania?
Inwestycja wymaga projektu: przemyślanego i zorganizowanego tak, aby sprawdzał się przez lata. Planując montaż systemu automatycznego nawadniania, na początek należy dokonać dokładnego pomiaru ogrodu lub działki. Po wykonaniu tej czynności, powierzchnię należy podzielić na sektory – sekcje, w których znajdą się zraszacze odpowiadające roślinom umieszczonym w danym sektorze. Trzeba także ustalić źródło, z którego będzie czerpana woda. Szukając właściwego systemu nawadniania, warto czerpać ze stron z przykładowymi planami, np. https://www.podlane.pl/gotowe-projekty-diy-cat-146 .
Automatyczne nawadnianie trawnika
Podlewając trawnik, należy użyć innych zraszaczy niż np. takich, które posłużą do podlewania rabat kwiatowych. System równomiernego nawadniania trawnika wymaga mikrozraszaczy niskich lub zraszaczy obrotowych.
System automatycznego nawadniania kropelkowego
Ten system stosuje się w celu podlewania ogrodu z roślinami, które potrzebują stale wilgotnego podłoża. Nawadnianie kropelkowe warto zastosować, aby przy pomocy węża zapewnić nawodnienie np. ogródka warzywnego.
Ile może kosztować system nawadniający?
W zależności od powierzchni oraz wybranego systemu, instalacja może kosztować wraz z montażem od 3 do nawet 10 tysięcy złotych. Zanim zdecydujemy się na nawadnianie ogrodu, powinniśmy zlecić wykonanie projektu profesjonalnej firmie oraz obliczyć koszty wykonania.
Czy nawadnianie może być estetyczne?
Choć zdawać by się mogło, że to dość specyficzne pytanie, w rzeczywistości nie jest niespotykane. System automatycznego nawadniania to inwestycja, która przecież ma służyć przez lata. Powinna w związku z tym spełniać zamierzenia dotyczące zieleni oraz komponować się z otoczeniem, zatem warto dobrze wybrać.
Polecany podziemny system nawadniania idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie, gdyż dzięki wysuwającym się w zaprogramowanym czasie zraszaczom, które można dowolnie przykryć korą albo żwirem, linia kropelkowa będzie wyglądać estetycznie. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, poszukaj przykładowych wskazówek. Na stronie https://www.podlane.pl/blog/inteligentne-systemy-nawadniania-propozycje-firmy-gardena/ zdobędziesz wiele cennych porad.
Sterowanie systemem
Sterownik jest konieczny, aby system nawadniania działał automatycznie i nie wymagał dużego nakładu czasu od człowieka. W sklepach dostępne są podstawowe modele oraz wielofunkcyjne, bardziej zaawansowane elektronicznie. System automatycznego nawadniania należy zaprogramować. Można na nim ustawić m.in. ustawić porę i długość czasu podlewania, dni tygodnia, w których system ma działać oraz kolejność włączania się i wyłączania poszczególnych partii nawadniających dany fragment ogrodu.
Niektóre modele programatorów mają wyświetlacze, na których wyświetli się menu. Większość instalacji ma czujnik deszczu, który poczuje, gdy zacznie padać i wyłączy nawadnianie, aby zaoszczędzić wodę. Dodatkowe programy przydadzą się, jeżeli wyjedziesz na kilka dni lub na dłużej, ponieważ jeśli ustawisz je, włączą się według ustawienia i zadbają o podlewanie ogrodu, dużych trawników, a także roślin, dzięki czemu podczas urlopu nie będziesz musiał martwić się o swoją zieleń.
Jeżeli planujesz założenie instalacji, przemyśl wszystkie zalety tego rodzaju nawadniania. Należy do nich m.in. zaoszczędzenie wody i czasu, równomierne podlewanie ogrodu, estetyczność, dopasowanie do rodzaju roślinności, opłacalność. Istotną kwestią jest to, że system będzie działać nawet bez twego bezpośredniego zaangażowania. Instalacje możesz zbudować sam: najpierw musisz wykopać wąskie rowki i ułożyć wg mapy rurę instalacyjną do wody. W odpowiednich punkach rurę przeciąć i wstawić zraszacz wynurzalny. Sekcje instalacji spotykają się w jednym punkcie przy podłączeniu do wody i w tym miejscu trzeba zainstalować skrzynki z odpowiednimi elektrozaworami. Podłączenie zatem nie stanowi kłopotu, ale zajmuje dużo czasu, więc najlepiej wynająć fachowca, aby bezproblemowo założyć instalację. Pamiętaj, że co prawda jest to niemały wydatek, ale opłaci się!
Materiał sponsorowany.