23 grudnia 2020

Co warto wiedzieć o fotowoltaice, zanim zdecydujesz się na instalację?

Fotowoltaika jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Nie ma w tym nic dziwnego – energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne jest doskonałą alternatywą dla eksploatacji coraz droższej energii.

  • Co warto wiedzieć o fotowoltaice oraz odnawialnych źródłach energii (OZE), zanim zdecydujemy się na instalację?
  • O co należy pytać w dobrym punkcie sprzedaży paneli słonecznych?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Wszystko o fotowoltaice można znaleźć właśnie u nas. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika – co to takiego?

Instalacją fotowoltaiczną nazywamy zespół urządzeń pozwalających na efektywne pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Podstawowym elementem każdego systemu fotowoltaicznego są panele wytwarzane z krzemu. Te zaś najczęściej montowane są na dachach budynków prywatnych, jak też użytkowych.

Powszechnie uważa się, że fotowoltaika jest niezwykle opłacalną inwestycją, która nie szkodzi środowisku naturalnemu, po zamontowaniu jest całkowicie bezobsługowa i generuje duże oszczędności finansowe przy uniezależnieniu się od dostawców prądu. Dodatkowo inwestycja w zakup fotowoltaiki, przy uzyskaniu dofinansowania, może zwrócić się już po 6-7 latach od zakupu.

Zastosowanie fotowoltaiki – gdzie jest wykorzystywana?

Panele fotowoltaiczne można zauważyć w coraz większej liczbie miejsc. To przyjazne środowisku rozwiązanie używane jest do zasilania w energię elektryczną przeróżnych obiektów – od gospodarstw domowych oraz rolnych, po obiekty znajdujące się poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej.

System fotowoltaiczny, określany skrótem PV, świetnie sprawdzi się nie tylko na spadzistych dachach, ale również na typowo płaskich, jak też na gruncie, tuż obok zabudowań. Niezależnie od sposobu montażu, ważny jest wybór rzetelnego partnera, który zadba o bezpieczeństwo instalacji, co uchroni nas przed przykrymi niespodziankami podczas eksploatacji. Jedną z wyróżniających się firm na polskim rynku, dla której najważniejszą wartością jest dbałość, jest N Energia, działająca na terenie całej Polski.

Warto zwrócić uwagę, że powstaje też coraz więcej miejsc, w których nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej sprzedawany jest do sieci.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Jedną z najważniejszych informacji o fotowoltaice jest to, z jakich urządzeń składa się tego rodzaju instalacja. Zaliczyć do niej należy:

  • moduł fotowoltaiczny,
  • inwerter,
  • kontroler napięcia (regulator napięcia),
  • akumulatory,
  • wyświetlacze danych,
  • centralę komunikacyjną,
  • system montażowy
  • oraz sensory do pomiaru naświetlenia i temperatury modułu, dostosowane opcjonalnie do pomiaru prędkości wiatru i temperatury otoczenia.

Różnorodne instalacje fotowoltaiczne różnić się będą rodzajem czy liczbą wymienionych wcześniej elementów, a to z kolei zależne będzie od tego, jakiego rodzaju zasilanie zastosowano. Do wyboru mamy zasilanie jedno- lub trzyfazowe.

Najważniejsze informacje o budowie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych, których struktura może być polikrystaliczna lub monokrystaliczna. W odnawialnych źródłach energii jednak zdecydowanie częściej wykorzystuje się urządzenia o strukturze polikrystalicznej. Nie dość, że cena ich zakupu jest niższa w porównaniu z ogniwami monokrystalicznymi, to do tego jeszcze uzyskują one więcej energii z promieniowania rozproszonego.

Zanim zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto też wiedzieć, jak to wygląda w praktyce.

Ogniwa krzemowe pokrywane są bardzo cienką metalową siatką, po czym wraz z przewodzącymi prąd szynami zbiorczymi, zabezpiecza się je za pomocą folii. Tym samym tworzy się hermetyczna osłona. Następnie całość umieszcza się w ramie wykonanej z aluminium (ta służy usztywnieniu konstrukcji) oraz dodatkowo zabezpiecza szybą z hartowanego szkła.

Na spodzie ramy z kolei znajduje się puszka przyłączeniowa z wyprowadzonymi przewodami. Przewody zazwyczaj wyposażone są w specjalne wtyki, czyli złącza solarne, które wykorzystuje się do łączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych.

Panel fotowoltaiczny 350w – https://www.kontaktuj.pl/panel-fotowoltaiczny-q-cells-q-peak-duo-g8-350w,29,29052,30389

Działanie przez cały rok

Gdyby trzeba było krótko odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne, odpowiedź nie byłaby skomplikowana. Warto zdecydować się na montaż systemu PV z uwagi na to, że panele słoneczne działają niezależnie od pory dnia: od świtu, aż po zmierzch.

Z powodzeniem też wytwarzają energię elektryczną bez względu na to, jaka jest pora roku. Mamy więc gwarancję, że energia zostanie wytworzona także w okresie jesienno–zimowym oraz w pochmurne dni.

Trwałość paneli

Do jednych z częstych pytań związanych z fotowoltaiką zaliczyć należy to o trwałość paneli. Warto podkreślić, że są to urządzenia bardzo wytrzymałe – nie posiadają żadnych ruchomych części oraz są zbudowane z nieprzypadkowych materiałów o dużej wytrzymałości. Wielu producentów na instalacje fotowoltaiczne daje gwarancję nawet 25 lat. To naprawdę dużo! Należy jednak pamiętać, że fotowoltaika nie jest wieczna, a ogniwa fotowoltaiczne wraz z upływem czasu mają mniejszą wydajność.

Można to zauważyć głównie podczas pierwszych kilku lat funkcjonowania systemu fotowoltaicznego. Spadek wydajności o około 2-3% obserwuje się już w pierwszym roku działania. W kolejnych efektywność modułów spada już wyłącznie o około 0,3-0,5% rocznie. Przyjmując te obliczenia, można założyć, że po 25 latach użytkowania zużycie paneli fotowoltaicznych nie powinno przekroczyć 20%, a poziom generowania energii będzie utrzymywać się na poziomie 80% energii produkowanej na początku.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści