11 listopada 2023

Ogrzewanie domu 2023/2024 – czym można legalnie palić w piecu?

Z budową własnego domu wiążą się niezwykle ważne decyzje, które powinien podjąć właściciel nieruchomości. Poza wyborem projektu, przeprowadzeniem inwestycji i kupnem mebli każdy inwestor musi wybrać system grzewczy. Bez wątpienia największe znaczenie w tym wypadku mają koszty eksploatacyjne, bo przecież każdy chciałby płacić jak najmniej za swój komfort cieplny. Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Czym można palić w piecu 2024? Dla nas ogrzewanie domu nie ma żadnych tajemnic!

System grzewczy w domu to zespół elementów, który składa się na sieć służącą do wytwarzania i rozprowadzania energii cieplnej w budynku. System dzieli się na dwa podstawowe segmenty, którym są źródło ciepła oraz instalacja grzewcza. Źródłem ciepła może być gaz, olej, prąd, węgiel oraz OZE (źródła odnawialne).

Czym można palić w piecu 2024

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce do ogrzewania pomieszczeń można stosować ekologiczne paliwa stałe, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel czy drewno. Przykładem takiego paliwa jest pellet, który jest produkowany z odpadów drzewnych. Ten materiał opałowy charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co oznacza, że jest to paliwo wydajne, a ponadto łatwe w przechowywaniu i transportowaniu.

Pellet nie emituje do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Spalanie tego surowca uwalnia taką ilość CO2, jaką pochłonęły rośliny, z których produkuje się pellet. Dlatego bilans dwutlenku węgla w tym przypadku jest zerowy. Przy spalaniu pelletu powstaje minimalna ilość popiołu, który z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz do ogrodu.

W ostatnich latach tysiące gospodarstw domowych w naszym kraju wymieniło wysoko emisyjne piece na urządzenia zasilane ekogroszkiem, węglem o niskiej zawartości siarki, który jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny węgiel kamienny. Jest to paliwo wyróżniające się wysoką wartością opałową, łatwe w przechowywaniu i spalaniu. Mimo narzekań na rosnące ceny, do popularnych paliw należy również gaz ziemny.

Innym ekologicznym paliwem stałym jest brykiet, wytwarzany z prasowanych trocin i wiórów drzewnych. Brykiet jest efektywny energetycznie i ma niską emisję. Jest to dobra alternatywa dla tradycyjnego drewna, które może być drogie i trudne do uzyskania w niektórych regionach. Coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych pieców opałowych są pompy ciepła, które do ogrzewania wykorzystują energię z otoczenia (energia geotermalna, powietrzna lub wodna). Pompy ciepła są bardzo efektywne energetycznie i mają niską emisję.

Czym można palić w piecu kaflowym

Piec kaflowy wydaje się rozwiązaniem archaicznym, ale staje się coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania ze względu na koszty wytwarzania energii cieplnej. Urządzenie wykonane z ceramiki bywa ozdobą niejednego domu. Piec jest rozpalany, nagrzewa się i wygasza, a później jeszcze przez długi czas wytwarza potrzebne ciepło. Współczesne piece kaflowe zbudowane w oparciu o nowoczesne materiały szamotowe utrzymują ciepło nawet do 30 godzin.

Jako palenisko górnego spalania piec kaflowy został zaprojektowane tak, by palić w nim węglem. Mimo ustawy antysmogowej palenie węglem jest nadal dopuszczalne, ale nie w każdym przypadku. W piecu kaflowym dozwolone jest palenie brykietem drzewnym, pelletem oraz ekogroszkiem. Zakazane jest spalanie miału, mułu węglowego czy węgla brunatnego.

Czym można palić w piecu na ekogroszek

Nowoczesne piece na ekogroszek są łatwe w obsłudze i wygodne. Można obsługiwać je w sposób intuicyjny oraz całkowicie bezpieczny. Kotły te często są wspomagane przez panele sterujące, które samodzielnie dobierają odpowiednie parametry pracy, dzięki czemu ubywa obowiązków użytkownikowi. Piec na ekogroszek posiada wbudowany automatyczny wiatrak, który doprowadza powietrze do komory spalania, przez co świetnie sprawdzają się w nim inne paliwa.

W piecu na ekogroszek można palić ekogroszkiem, pelletem oraz węglem. Trzeba jednak pamiętać, że piece tego typu są często wyposażone w automatyczne podajniki, co oznacza, że paliwo do nich musi być odpowiednio rozdrobnione. Paliwo trafia do zaprogramowanego i zautomatyzowanego podajnika, który dba o to, by piec utrzymywał stałą temperaturę. W tej sytuacji zbyt duże bryły węgla mogą zablokować przewód transportowy i w efekcie doprowadzić do uszkodzenia pieca.

Czym można palić w piecu na pellet

Piece na pellet to coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest nie tylko wygodne, ale także ekologiczne i opłacalne. W kotłach tego rodzaju mogą być spalane także inne ekologiczne materiały opałowe. W przypadku pieca na pellet bardzo ważną kwestią jest jednorodność materiału opałowego oraz jego niska wilgotność. W kotłach przeznaczonych do spalania pelletu można stosować ekogroszek oraz pestki owoców, ziarna kukurydzy czy zboża, które nie nadają się do celów spożywczych. Alternatywą dla tradycyjnego materiału opałowego jest palenie owsem.

Czym można palić w piecu z podajnikiem

Ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na ogrzewanie domu kotłem z podajnikiem. Odznaczają się one dość dużą wydajnością oraz wygodą użytkowania. Piece z podajnikiem zostały zaprojektowane tak, by możliwe było spalanie w nich paliw stałych. Są to ekogroszek, pellet, węgiel oraz drewno opałowe czy brykiet.

Trzeba jednak pamiętać, że palenie w piecu z podajnikiem dużymi kawałkami drewna lub wielkimi bryłami węgla jest ryzykownym rozwiązaniem, które w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia podajnika.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści