Ekogroszek – jak ogrzewać dom tanio i ekologicznie

ekogroszek

Wybór ekologicznych źródeł ciepła to już nie tylko moda, a konieczność. To czym palimy ma bowiem kluczowe znaczenie dla jakości powietrza. Mimo to, dla wielu osób głównym kryterium przy wyborze opału wciąż pozostaje cena. Okazuje się, że te dwie kwestie da się połączyć. Istnieje opał, który jest jednocześnie niedrogi i przyjazny dla środowiska.

Nazwa słusznie sugeruje, że jest to opał ekologiczny, choć wytwarzany z węgla. Nie jest jednak z nim tożsamy. Po pierwsze – do produkcji ekogroszku wybiera się wyłącznie węgiel najwyższej jakości – o niskiej zawartości siarki, popiołu i optymalnej wilgotności. Po drugie – przechodzi on kilkuetapowy proces dodatkowej obróbki, którego celem jest jeszcze dokładniejsze oczyszczenie i osuszenie. W efekcie powstaje opał o odpowiednich parametrach.

Co sprawia, że ekogroszek jest eko

Mimo, że węgiel z natury nie może być uznany za paliwo przyjazne środowisku, to produkowany z niego ekogroszek już tak. Decyduje o tym zarówno pozyskiwanie surowca oraz wspomniany wyżej proces produkcji. Co jeszcze wpływa na ekologiczność tego paliwa?

Parametry ekogroszku

Kaloryczność nie może być niższa niż 24MJ/kg. Odpowiednia wartość opałowa jest gwarancją bardziej efektywnego spalania i mniejszego zużycia – co przekłada się nie tylko na mniejszą emisję, ale i niższe koszty zakupu. Na efektywne spalanie wpływa również wilgotność. Mokry ekogroszek (powyżej 10%) słabo się pali i daje mniej ciepła, bo część energii zostaje zużyta na ogrzanie i odparowanie wody. Nie dość, że mało ekologicznie, to jeszcze niebezpiecznie dla pieca, bo nadmiar wody może powodować rdzewienie elementów kotła. Niska zawartość siarki (max. 0,6%) gwarantuje niższą emisję dwutlenku siarki podczas spalania. Warto też zwrócić uwagę na zawartość popiołu – im go więcej tym częściej trzeba będzie czyścić piec, a odpad zutylizować. Warto pamiętać, że tylko popiół z dobrej jakości ekogroszku można bezpiecznie wykorzystać np. jako nawóz w ogrodzie.

Kraj pochodzenia

Bardzo popularny jest u nas zwłaszcza ekogroszek syberyjski (więcej o ekogroszku syberyjskim można przeczytać na stronie: https://grzejemnieto.pl/jaki-ekogroszek-pochodzenia-syberyjskiego-czy-polskiego/). Niższa zawartość siarki, popiołu i mniejsza spiekalność sprawiają, że podczas spalania emituje znacznie mniej szkodliwych substancji i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Dlatego wiele skupów woli importować go z Rosji, niż korzystać z polskiego węgla, który jest znacznie bardziej zanieczyszczony, a do tego znacznie droższy.

Cena – czyli ile kosztuje ekogroszek

To zależy… Nie można podać konkretnej ceny, bo różnice pomiędzy poszczególnymi punktami mogą być naprawdę znaczące. Bezpieczniej będzie podać widełki między 400, a 1000 zł za tonę. Żeby zrozumieć, skąd takie rozbieżności trzeba wiedzieć co składa się na cenę tony ekogroszku.

Po więcej szczegółowych informacji odnośnie tego co składa się na cenę ekogroszku znajdziemy na blogu: https://grzejemnieto.pl/co-sklada-sie-na-cene-tony-ekogroszku-sklep-internetowy-z-ekogroszkiem/

Bardzo tani ekogroszek to najczęściej opał o słabych parametrach. Będzie słabo się palił i da mniej ciepła, przez co jego zużycie będzie większe, a oszczędności widoczne tylko w kwocie, którą jednorazowo wydamy w składzie (co z pewnością nie będzie jednorazową wizytą, bo trzeba będzie dokupić go znacznie więcej). Dobry ekogroszek kosztuje więcej, ale za to pali się efektywnie i nie emituje aż tylu szkodliwych substancji.

Więcej kosztuje też ekogroszek w workach, ale również tu – wydatek się zwróci. Opakowanie pozwala bowiem zachować wszystkie parametry opału, wpływające na jakość spalania. To bardzo istotne, zwłaszcza jeśli ma być przechowywany na zewnątrz (choć i w tym przypadku należy składować go pod zadaszeniem). Niewłaściwie zabezpieczony może tracić nawet 30% swojej kaloryczności. Worki natomiast idealnie chronią przed wilgocią, spadkiem wartości opałowej, a do tego ułatwiają transport, rozładunek i późniejsze przechowywanie.

Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem

Przyjmuje się, że na ogrzanie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych potrzeba od 3 do 5 ton ekogroszku, w zależności od stopnia izolacyjności budynku. Biorąc pod uwagę, że dobrej jakości ekogroszek to koszt między 800-1000 zł, koszt zakupu opału na cały sezon grzewczy wyniesie między 2400-5000 zł. Im lepsze parametry cieplne ma dom tym kwota będzie niższa.

Nie oszczędzaj na jakości

Bez wątpienia ekogroszek to jedno z najtańszych źródeł ciepła. Ma też szereg innych zalet – jest łatwo dostępny, wygodny w użyciu, a do tego ekologiczny. Wybierając dobrej jakości ekogroszek emitujemy minimalne ilości zanieczyszczeń, a pozostałości w postaci popiołu można wykorzystać w duchu idei zero waste. Na pewno na jego jakości nie warto oszczędzać, bo bardzo tani ekogroszek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Można natomiast oszczędzać mądrze, kupując ekogroszek importowany, bo jest tańszy i niejednokrotnie posiada lepsze parametry, niż ten pochodzący z naszych rodzimych kopalń.

Warto pamiętać, że ekogroszek można kupować w sklepie internetowym (Sprawdź aktualną ofertę na stronie sklepu internetowego: https://grzejemnieto.pl/sklep/) i to też jest bezpieczny sposób na oszczędzanie. Ceny za tonę będą niższe niż w tradycyjnych skupach. Do tego niemal wszystkie sklepy oferują ekogroszek z darmową dostawą. Można też na spokojnie przeanalizować parametry produktu i porównać ceny u kilku sprzedawców, nie wychodząc z domu.

Sposobem na obniżenie ceny ekogroszku bez rezygnowania z jakości jest kupowanie poza sezonem. Latem ceny są znacznie niższe oraz mamy pewność, że kupiony produkt będzie suchy! Ze względu na mniejszy popyt sprzedawcy kuszą atrakcyjnymi promocjami, dlatego nie warto zostawiać decyzji o zakupie na ostatnią chwilę.

Podobne posty

  • Jak oryginalnie umeblować wnętrze?Jak oryginalnie umeblować wnętrze? Zdecydowana większość osób, które są na etapie umeblowywania swojego domu lub mieszkania szuka oryginalnych dodatków, mających podkreślić charakter wnętrza. W popularnych sieciówkach oraz sklepach internetowych najczęściej występują produkty w […]
  • Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać!Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać! Życie często nas zaskakuje i to nie zawsze pozytywnie. Konieczność wykonania remontów i napraw nie musi wiązać się z wierceniem i używaniem wkrętów. Szczeliny można wypełniać nie tylko piankami, ale również odpowiednio wiążącymi się klejami. […]
  • Co na stół w jadalni?Co na stół w jadalni? Stół to centralny punkt jadalni, dlatego dobrze jest odpowiednio go zaaranżować. W tym celu możemy wykorzystać wiele ciekawych elementów – od tekstyliów typu obrus, przez stylowe naczynia, elementy dekoracyjne, a nawet rośliny. Co na stół w […]
  • Porównanie wiertnic dla samochodów poniżej 3,5 ton.Porównanie wiertnic dla samochodów poniżej 3,5 ton. Wiertnice samochodowe są niezwykle użyteczne do prowadzenia prac konstrukcyjnych, montażowych i geotechnicznych. Jakie modele warto rozważyć i co uwzględnić przed dokonaniem wyboru? Oto kilka podpowiedzi! Do czego służy wiertnica pionowa na […]
  • Sterowniki w służbie ogrzewaniaSterowniki w służbie ogrzewania Instalacja ogrzewania w  domu, mieszkaniu oraz każdym budynku to kluczowy punkt na liście rzeczy do zamontowania. Komfort cieplny jest podstawową potrzebą każdego człowieka. Z coraz to bardziej rozwiniętą technologią i produktami dostępnymi na […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]