Wybór systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu. Aby lepiej przygotować się do jej podjęcia, warto pozyskać informacje o dostępnych opcjach i zestawić je z własnymi potrzebami. Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania dla budynków jednorodzinnych. Które z nich warto wybrać?
Grzejnik elektryczny czy tradycyjny – jakie rodzaje systemów grzewczych sprawdzają się w domach jednorodzinnych?
Zacznijmy od podstaw, czyli instalacji niezależnego centralnego ogrzewania. To nic innego jak sieć rur doprowadzających ogrzaną wodę do grzejników rozmieszczonych w pomieszczeniach. Sercem systemu pozostaje kocioł centralny. W budynkach wielokondygnacyjnych proces doprowadzania wody do wyższych pięter następuje w dwóch wariantach: grawitacyjnym i ciśnieniowym. W tym drugim przypadku należy zamontować specjalistyczną pompę, która zapewni stały obieg cieczy w przewodach grzewczych.
W dużych miastach istnieje możliwość podłączenia do infrastruktury ciepłowniczej. Zasięg rurociągów z elektrociepłowni obejmuje przeważnie zwartą zabudowę w pobliżu centrum. Niestety, właściciele pojedynczych nieruchomości mają utrudniony dostęp do tego rodzaju usług. Doprowadzenie rur wyłącznie do jednego domu często okazuje się po prostu nieopłacalne.
Względy ekologiczne i użytkowe popychają niektórych inwestorów w kierunku ogrzewania gazowego. Tam, gdzie istnieje infrastruktura na rzecz dopływu gazu z sieci miejskiej, można rozważyć wykorzystanie go również do utrzymania komfortu termicznego w sezonie zimowym. Głównym minusem tej metody jest zależność od zmiennych cen gazu ziemnego. Perturbacje geopolityczne, jakich doświadczamy w ostatnim czasie, windują ceny tego surowca i popychają inwestorów do poszukiwania oszczędności.
Skoro nie gaz, to może instalacja elektryczna? Tutaj mamy do wyboru bardzo wiele ciekawych opcji. Jedną z nich jest konwektorowy grzejnik elektryczny z programowalnym termoregulatorem i aluminiową grzałką niskotemperaturową. Planowanie harmonogramu to niezwykle ważna funkcja na rzecz minimalizacji zużycia kWh. Na uwagę zasługuje również atrakcyjnych design frontu ze szkła hartowanego, który wpisuje się w stylistykę większości wnętrz.
Podłogówka pod panelami lub płytkami to kolejny kierunek, którym podąża rosnąca liczba inwestorów. Maty grzewcze wyróżniają się doskonałą efektywnością i niską konsumpcją energii. Jeśli dodatkowo podłączymy je do instalacji fotowoltaicznej, możemy zyskać najlepszy i niemal bezkosztowy system zapewniający równomierny rozkład temperatur.
Elektryczna podłogówka pod panelami – czy to się uda?
Ogrzewanie podłogowe pod panelami? Czy to jest możliwe? Tak, ale nie zawsze. Panele drewniane lub korkowe raczej nie nadają się do przykrycia mat grzewczych. Sytuacja zmienia się o 180 stopni, jeśli zainwestujemy w panele winylowe. Produkt ten wyróżnia się świetnym przewodnictwem ciepła i jest przystosowany do współpracy z grzejnym układem elektrycznym.
Jeśli zainteresował Cię temat elektrycznych mat grzewczych, jesteś na dobrej drodze do wyposażenia swojego domu w energooszczędne źródło ciepła. Wejdź na stronę https://www.termofol.pl/ i dowiedz się więcej o wydajnych i ekonomicznych systemach ogrzewania. Firma Termofol to zaufany producent urządzeń, które dostarczą odpowiedniej temperatury i pomogą wymknąć się sidłom galopującej inflacji.
Materiał promowany.