Zadaniem izolacji termicznej budynku jest ograniczenie ucieczki ciepła z wnętrza domu. Ocieplenie budynku nie ogranicza się wyłącznie do ścian zewnętrznych. Ważnym elementem inwestycji jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie poddasza, ścian wewnętrznych, itp. Dzięki temu zabiegowi oszczędzamy energię oraz pieniądze na opał. Jakie są nowoczesne techniki izolacji termicznej i jakie korzyści mogą nam przynieść?
Niepoprawnie wykonane ściany konstrukcyjne, zbyt mała ilość materiałów izolujących na poddaszu czy podłodze powodują, że roczne wydatki na ogrzewanie mogą sięgać astronomicznych kwot. Szacuje się, że utrata ciepła będąca rezultatem niewłaściwie zbudowanych ścian może wynieść nawet ponad 70 proc. energii przeznaczonej do ogrzewania domu. Nie bez znaczenia jest to, że poprzez odpowiednie izolowanie oraz ocieplenie wszystkich przegród budynku uzyskujemy komfort termiczny pomieszczeń. Aby uzyskać taki efekt, niezbędne są energooszczędne materiały izolacyjne oraz technologie izolacji.
Energooszczędne budownictwo
Nowoczesne techniki izolacji termicznej preferowane są w budownictwie zwanym energooszczędnym. Budynek tego rodzaju to taki, który przez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne może być eksploatowany przy mniejszym zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dom jest tańszy w eksploatacji. Oszczędność energii jest rozwiązaniem przyjaznym dla człowieka i środowiska.
W przypadku budynków jednorodzinnych największy udział w stratach ciepła mają okna zewnętrzne, wentylacja, ściany zewnętrzne i dach. Konieczna jest izolacja termiczna okien, drzwi balkonowych i zewnętrznych, ścian, dachów, stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie. Oznacza to również, że dom taki powinien mieć zwartą bryłę, wykształconą w sposób eliminujący mostki termiczne. Mostki prowadzą do zwiększenia strat ciepła, wilgocenia wnętrz, a w efekcie powstawania pleśni.
Ekologiczne rozwiązania
W energooszczędnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się beton komórkowy, cegłę silikatową, technologie szkieletowe czy elementy prefabrykowane, które pozwalają na rezygnację z tradycyjnych materiałów budowlanych, czyli cegły i betonu. Dzięki temu energooszczędny, spełniający najwyższe normy budowlane ponad 100-metrowy dom można postawić już w cenie 50-metrowego mieszkania w centrum miasta.
Oprócz ocieplania ścian, podłogi i dachu należy pamiętać o oknach i drzwiach. W nowym budownictwie szczególnie modne są duże, panoramiczne przeszklenia, które wprowadzają dużo światła, a jednocześnie mogą wychładzać budynek. Dlatego specjaliści zalecają montaż okien trzyszybowych, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Okna trzyszybowe działają w podwójny sposób: latem ograniczają nagrzewanie się wnętrza, a zimą minimalizują ucieczkę ciepła.
Z roku na rok na popularności zyskuje fotowoltaika. O wiele niższe lub zerowe rachunki za prąd oraz niezależność energetyczna przekonują do montażu paneli fotowoltaicznych równie szybko, co dbałość o środowisko. Instalacja zwraca się po kilku latach, a jej trwałość szacuje się na ok. 25 lat. Innymi rozwiązaniami ekologicznymi są kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej oraz rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Jej montaż pozwala na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania oraz oddychanie czystym powietrzem.
Audyty energetyczne
Zgodnie z nowelizacją ustawy z 29 sierpnia 2014 o charakterystyce energetycznej budynków, która weszła w życie w kwietniu ub. roku, przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Za złamanie tego obowiązku grozi grzywna do 5 tys. zł. Pouczenie notariusza o sankcji powinno znaleźć się w każdym akcie notarialnym, do którego nie zostanie dostarczone świadectwo.
Wraz ze zmianą przepisów powstał również obowiązek dołączania kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Świadectwo energetyczne można dołączyć w formie papierowej lub elektronicznej. Bez dokumentu zakończenie budowy nie jest formalnie możliwe.
Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 nakłada na przedsiębiorcę – z wyjątkiem mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy – obowiązek przeprowadzania co cztery lata audytu energetycznego przedsiębiorstwa lub zlecania jego przeprowadzenia. Celem audytu jest przeprowadzenie szczegółowych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii. Przegląd obejmuje zużycie energii w budynkach, instalacjach, urządzeniach oraz w transporcie.
Modernizacja budynków
Ze świadectwa charakterystyki energetycznej może wynikać konieczność przeprowadzenia termomodernizacji budynku, którego celem jest zwiększenie jego efektywności energetycznej, poprawa komfortu termicznego i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a przez to obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Termomodernizacja polega przede wszystkim na poprawie izolacji termicznej elewacji, dachu, stropów, podłóg i okien, uszczelnienia budynku (okien, drzwi czy szczelin w ścianach) oraz modernizacji instalacji technicznych (grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i oświetleniowych), aby zmniejszyć zużycie energii. Może też obejmować instalację nowoczesnych kotłów, pomp ciepła, systemów rekuperacji czy energooszczędnego oświetlenia.