11 października 2023

Jaka izolacja do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Jest ono nie tylko wygodne i komfortowe, ale również nie powoduje unoszenia się w powietrzu kurzu, co sprawia, że opcja ta jest wręcz idealna dla alergików czy rodzin z małymi dziećmi. Efektywność ogrzewania podłogowego w dużej mierze uzależniona jest jednak od zastosowanej izolacji. Dlatego, aby oszczędzić na rachunkach za prąd i zagwarantować sobie komfort cieplny, warto wybrać dobrą izolację do ogrzewania podłogowego. Czym kierować się podczas jej doboru? Podpowiadamy.

Z jakich materiałów wykonać izolację do ogrzewania podłogowego?

Inwestorzy, którzy chcą wykorzystać ogrzewanie podłogowe, mają do wyboru kilka opcji izolacji takiego systemu. Warstwa taka wykonywana jest najczęściej ze styropianu lub styroduru, ewentualnie aerożelu. Od wielu lat jednak niesłabnącą popularnością, jeśli chodzi o izolację pod ogrzewanie podłogowe, cieszy się styropian i styrodur XPS. Ta pierwsza opcja jest niezwykle uniwersalna i może być wykorzystywana niemal w każdym budynku. XPS z kolei jest nieco droższy. Dlatego stosowany jest zazwyczaj, wtedy kiedy na posadzce może pojawić się zwiększony nacisk.

Obecnie producenci elementów styropianowych w swojej ofercie posiadają specjalne płyty do ogrzewania podłogowego, które są łatwe w montażu i znacząco przyśpieszają czas wykonania takiej instalacji. Dostępne są na przykład na: https://www.hirsch-porozell.pl/produkty/plyty-do-ogrzewania-podlogowego/. Co istotne, produkty te wyróżniają się nie tylko doskonałą izolacją termiczną, ale również możliwością dopasowania do rur i wymagań systemowych, a także izolacją akustyczną.

Jakie wymagania musi spełnić izolacja do ogrzewania podłogowego?

Wybierając izolację do ogrzewania podłogowego, należy przede wszystkim sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt może być wykorzystany w takim celu, a więc czy jest przeznaczony do zastosowania na podłodze. Takie produkty wyróżniają się odpowiednią gęstością, a co za tym idzie, odpornością na obciążenia. W zależności od miejsca, w którym będzie znajdowała się podłoga, a więc czy będzie ona zlokalizowana nad ogrzewanym pomieszczeniem, czy też nie, materiał izolacyjny musi spełniać określone Polską Normą wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła.

Produkt taki musi zapewniać również odpowiednią ochronę dźwiękową. Z tego powodu grubość izolacji do ogrzewania podłogowego zazwyczaj dobierana jest indywidualnie do wymagań konstrukcyjnych budynku, a więc m.in. do rozmieszczenia i przeznaczenia pomieszczeń. Co więcej, jeżeli chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe w łazience, wówczas styropianowe płyty modułowe muszą być wodoodporne lub odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody podczas wylewania betonu.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści