Balkon powinien być wykończony balustradą, dzięki czemu zadbasz o bezpieczeństwo osób przebywających na balkonie. Nie oznacza to jednak, że balustrada ma być nudna. Nowoczesne balustrady są tyleż bezpieczne, co estetyczne, wykonane z użyciem takich materiałów, jak stal, drewno, aluminium i szkło. Dziś tematem naszych rozważań są nowoczesne osłony balkonowe. Jak samemu zrobić balustradę balkonową? Jaką powinna mieć wysokość? Wyczerpujące odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Nowoczesne balustrady pełnią funkcję zabezpieczenia balkonu, ale też nadają mu estetyczny i nowoczesny wygląd. Dzięki szerokiej palecie kolorów oraz rozbudowanej gamie dostępnych modeli firmy usługowe dostarczają produkty, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagającego klienta. Balustrady aluminiowe sprawdzają się zarówno na zewnątrz jako praktyczna i ozdobna barierka balkonowa, jak i wewnątrz pomieszczeń, np. na schodach jako zabezpieczenie przed upadkiem.
Jak samemu zrobić balustradę balkonową?
Balustrady balkonowe składają się z trzech podstawowych elementów do montażu: słupków podpierających konstrukcję balustrady, poręczy i wypełnienia. Słupki balustrady można wykonać np. z kamienia, cegły lub stali. Należy je przyspawać lub przykręcić do przygotowanych wcześniej kotew stalowych lub prętów wypuszczonych z konstrukcyjnych elementów domu.
Solidne mocowanie pozwala na usztywnienie konstrukcji balustrady oraz zasadniczo poprawia statyczność poręczy. Zdaniem specjalistów, poręcz powinna być wykonana z ciepłego materiału, np. z drewna. Wielu inwestorów decyduje się na poręcze z tworzywa sztucznego lub ze stali, którą powleka się lub maluje proszkowo. Powłoka uzyskana dzięki farbie proszkowej jest nie tylko wyjątkowo gładka, ale również trwała.
Czym wypełnić balustradę balkonową?
Wypełnienie balustrady powinno być dostosowane do architektury i stylu domu. Mogą to być przęsła na ramie stalowej lub drewnianej, panele szklane, wypełnienie z kamienia albo z prętów stalowych lub z drobnej siatki stalowej. Firmy budowlane polecają także wypełnienie z kutych elementów żeliwnych lub ze wzmocnionych prętami stalowymi mat bambusowych czy trzcinowych.
Jeśli chcesz ochronić się przed słońcem i wiatrem lub zapewnić sobie większą prywatność, pomyśl o parawanie, dzięki któremu dzieci będą mogły bezpieczniej bawić się na balkonie z balustradą. Nowoczesne osłony balkonowe chronią przed słońcem i wiatrem oraz opadami śniegu, a niektóre zatrzymują promieniowanie UV. Osłony na balkon ochronią także kwiaty przed wiatrem i nadmiarem słońca.
Jak montować balustrady balkonowe?
Nawet w nowych budynkach barierki balkonowe lub barierki tarasowe montowane są często od góry. To błąd. Eksperci są zgodni, że mocowanie od czoła balkonu lub nawet od spodu płyty tarasowej jest znacznie lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu zmniejszamy ryzyko przeciekania. Mocowanie słupków balustrady należy wykonać zanim zostanie ułożone wykończenie balkonu.
W przeciwnym wypadku podczas wywiercania otworów pod kotwy mocujące balustradę naruszymy ciągłość warstwy hydroizolacji oraz ocieplenia. Nawet przez minimalne nieszczelności przy słupkach będzie przenikać woda, co w konsekwencji doprowadzi do powstania zawilgoceń.
Jaka wysokość balustrady balkonowej?
Zgodnie z przepisami, wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych balustrady powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Minimalna wysokość balustrady w budynkach jednorodzinnych i wnętrzach mieszkań wielopoziomowych mierzona od wierzchu poręczy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku budynków wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego minimalna wysokość balustrady została ustalona na 1,1 m.
Jak pomalować balustradę balkonową?
Do malowania balustrady świetnie sprawdzi się farba na ogrodzenie, którą nakłada się na metalowe powierzchnie narażone na takie same czynniki atmosferyczne. Farbę należy nałożyć dwukrotnie, zachowując odstęp ok. trzech godzin pomiędzy poszczególnymi warstwami. Wysoka wilgotność powietrza oraz niska temperatura wydłużają czas schnięcia, więc warto odczekać nieco dłużej. Na całkowite utwardzenie powłoki należy poczekać trzy dni.
Jeśli naszym celem jest odnowienie starego pokrycia balustrady metalowej, powinniśmy rozpocząć renowację od dokładnego oczyszczenia powierzchni przy pomocy szczotki miedzianej, mosiężnej lub stalowej, dzięki której usuniemy poręcze z rdzy, kurzu czy starej farby. Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń przemywamy remontowaną powierzchnię rozpuszczalnikiem.
Następnie zabezpieczamy ją przed powstaniem ognisk korozji. Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę na jego właściwości ochronno-dekoracyjne, w tym dobrą przyczepność do podłoża, odporność na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz na uderzenia i zarysowania. Balustradę malujemy wałkiem lub za pomocą miękkiego pędzla czy pistoletu natryskowego w temperaturze otoczenia 10-25 st. C oraz wilgotności powietrza poniżej 80 proc.
Balustrada drewniana
Dużą popularnością cieszą się balustrady balkonowe z elementami drewnianymi. Wykonane ze stali barierki balkonowe z wypełnieniem z desek prezentują się atrakcyjnie i stylowo. Deski mogą być ułożone pionowo lub poziomo w zależności od efektu wizualnego, jaki pragniesz uzyskać. Zakłady stolarskie umożliwiają zakup elementów balustrad drewnianych. Można skorzystać z gotowych projektów lub zlecić wykonanie indywidualnej balustrady dostosowanej do naszego projektu.