30 sierpnia 2021

Balustrady ze stali nierdzewnej – zalety i wady

Jak wskazuje ich nazwa, balustrady ze stali nierdzewnej, są odporne na działanie korozji w zwykłych warunkach pogodowych, jak również nie podlegają działaniu wybranych roztworów. Taki rezultat uzyskiwany jest dzięki dodaniu do stali właściwych stopów. Za sprawą takich właściwości nierdzewnej stali, używana jest ona w różnych dziedzinach przemysłu, ale głównie w budownictwie, w tym także w roli materiału do wytwarzania balustrad.

Warto także przemyśleć o balustradach wykonanych ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, która zabezpieczona jest przed oddziaływaniem kwasów mogących wystąpić w opadach, albo w miejscach, gdzie jest spore stężenie spalin zawierających związki siarki. Jeśli powierzchnia nie zostanie właściwie zabezpieczona, mogą na niej występować trudne do usuwania plamy. Na szczęście, to przypadki raczej rzadko spotykane.

Jakie zalety mają balustrady ze stali nierdzewnej?

Należy zaznaczyć, iż balustrady nierdzewne, przede wszystkim są niezwykle trwałe. Właśnie dzięki temu, są aż tak często kupowane przez te osoby, które pozostają w trakcie urządzania albo budowania swojego domu. Ponadto stal nierdzewna wykazuje dodatkowe walory estetyczne i bardzo dobrze podkreśla wygląd domu, tym bardziej, jeśli jest on utrzymywany w nowoczesnym oraz minimalistycznym stylu. Niemniej jednak, poręcze ze stali nierdzewnej, mają jeszcze inne zalety, a wśród nich:

  • możliwość łączenia z innymi surowcami – kolejny plus to to, iż stal nierdzewna może być łączona ze szkłem, cegła oraz kamieniem, a przy tym będzie się ciągle dobrze prezentowała,
  • różnorodne kształty – chociaż stal nierdzewna kojarzy się nam z minimalizmem, to jednakże możemy tworzyć różne wzory, które będą chociażby urozmaiceniem płotu,
  • odporność na działanie korozji – zmieniające się ciągle warunki pogodowe nie stanowią żadnego problemu w przypadku balustrad, które wykonano z nierdzewnej stali. Dzięki czemu pozostają w niezmiennym stanie przez długi okres czasu.

Jakie wady mają balustrady ze stali nierdzewnej?

Niezaprzeczalną wadą w przypadku omawianego produktu, będzie jego wysoka cena. Przykładowo podjazdy dla osób niepełnosprawnych, gdzie zostały zastosowane nierdzewne balustrady, są bardzo drogie, ponadto nie uda się nam osiągnąć idealnego efektu wizualnego, ze względu na to, iż niełatwe jest właściwe dopasowanie wszystkich elementów do siebie. Nierzadko bowiem zdarza się, iż dochodzi do powstania załamań i szczelin, co ma negatywnej wpływ na efekt końcowy. Wiąże się to niejednokrotnie z nieodpowiednim spawaniem, ale również z niewłaściwym montażem. Dlatego zawsze powinno się zatrudniać do tego odpowiednich fachowców.

Balustrady wykonane z nierdzewnej stali są także bardzo podatne na powierzchniowe zabrudzenia, tym bardziej jeśli nie są one matowe. Należy ponadto uważać szczególnie podczas ich używania, gdyż każdorazowe uderzenie czymś bardzo twardym spowoduje dostrzegalne uszkodzenia, które nie są praktycznie możliwie do ukrycia. Ich naprawa nie jest łatwa, a nierzadko konieczna staje się wymiana całego elementu na nowy. Rodzi to niestety dodatkowe koszty.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści