14 lutego 2023

Nowe dopłaty do pomp ciepła – program Czyste Powietrze 2023

Rząd rozważa wprowadzenie dofinansowania zakupu i montażu pomp ciepła dla nowej grupy Polaków. Tym razem z dotacji miałyby skorzystać gospodarstwa domowe będące odbiorcami gazu sieciowego. Priorytetem jest jednak przyspieszenie programu Czyste Powietrze, który ma zachęcać do wymiany źródeł ciepła domowego na ekologiczne. Jak dotąd, w całym kraju wpłynęło ponad 530 tys. wniosków na prawie 10 mld zł wsparcia z tego programu.

O nowych metodach pomocy finansowej wspierającej proces termomodernizacji poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, w wywiadzie dla RMF. Wynika z niego, że w przyszłości spodziewać się można dofinansowania zakupu i montażu pomp ciepła dla nowej grupy Polaków. Tym razem dotacje otrzymać mają gospodarstwa domowe korzystające z gazu sieciowego.

Program dopłat do pomp ciepła 2023

Jak dotąd, aby wspierać działania, których celem jest poprawa jakości powietrza, promocja odnawialnych źródeł energii oraz energooszczędnych źródeł ciepła wdrażane są różne programy dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła, które zazwyczaj się uzupełniają. Np. dla właścicieli i współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych (powstałych po 1 stycznia 2021) przeznaczony jest program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Moje Ciepło który ruszył w kwietniu 2022.

W Polsce najpopularniejszym rodzajem pomp ciepła są pompy powietrzne typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Najdroższe są gruntowe pompy ciepła. Dla domu o średniej wielkości (ok. 150 mkw) cena urządzenia wynosi średnio 40 tys. zł. Do tego należy doliczyć wszystkie niezbędne koszty inwestycyjne, czyli montaż pompy ciepła. Ostatecznie łączny koszt instalacji gruntowej pompy ciepła wynosi ok. 50-80 tys. zł. Im większa powierzchnia domu, tym wyższa cena. Jeśli dom ma powierzchnię ponad 200 mkw, właściciel może spodziewać się kosztów przekraczających nawet 100 tys. zł.

Natomiast cena pompy ciepła powietrze jest o wiele niższa. Pompa taka jest w zupełności przystosowana do naszego klimatu i charakteryzuje się znacznie niższym poziomem kosztów inwestycji. Ceny samego urządzenia zaczynają się już od 15 tys. zł, ale łączny koszt z montażem dla domu o średniej wielkości może wynieść ok. 40 tys. zł. To inwestycja, która kosztuje ok. 50 proc. mniej niż gruntowa pompa ciepła.

Wnioski o dopłatę do pompy ciepła

Dopłaty do pomp ciepła w nowych domach wynoszą od 7 do 21 tys. zł. Wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez GWD, czyli generator wniosków o dofinansowanie. Generator wniosków znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (www.mojecieplo.gov.pl). Z kolei dla osób, które planują termomodernizację domu poprzez wymianę starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, skierowany jest Program Czyste Powietrze. Z tego programu otrzymać można nawet 18 tys. zł (wysokość dopłaty zależy od dochodów beneficjenta).

W wywiadzie radiowym minister Moskwa podkreśliła konieczność przyspieszenia programu Czyste Powietrze w celu zachęcenia większej liczby osób do inwestycji w metody ogrzewania nieoparte na węglu. Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu trzech lat w Polsce wpłynęło ponad 530 tys. wniosków o dopłatę, których łączna wartość to prawie 10 mld zł. Wartość podpisanych umów wyniosła 8 mld zł.

Od nowego roku wprowadzono zmiany w programie Czyste Powietrze, które polegają przede wszystkim na zwiększeniu progu dochodowego z 1564 zł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 zł do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Podwyższono również wartość dofinansowania (bezzwrotna dotacja) na tzw. głęboką termomodernizację, która w sięgać może nawet ponad 136 tys. zł.

Polecamy również artykuł w którym dowiecie się, jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny. Celem przebudowy jest zagwarantowanie zmniejszenia zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do maksimum 80 kWh za mkw rocznie lub o co najmniej 40 proc. – szczegóły można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści