27 lipca 2022

Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna?

Popularność pomp ciepła nie wzięła się znikąd. Są to urządzenia, które spełniają wszystkie współczesne standardy pod względem kultury pracy, ekonomii i ekologii. Użytkownicy doceniają bezobsługową eksploatację i realne oszczędności generowane przez urządzenia. Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, ile trzeba zainwestować, aby móc czerpać z takich korzyści. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Cena pompy ciepła, np. Shizen powietrze woda jest uzależniona od wielu czynników, które poniżej omówiliśmy.

Rodzaj pompy ciepła

Najpopularniejszy podział powietrznych pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania to rozróżnienie na pompy ciepła typu split i monoblok. Czym one się różnią. Otóż główna różnica polega na tym, że pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej), natomiast pompa ciepła monoblok to wyłącznie jednostka zewnętrzna. Ceny obu wariantów są bardzo zróżnicowane. Porównując dwa urządzenia w tym samym standardzie, można jednak zauważyć, że powietrzne pompy ciepła monoblok mogą być droższe o kilka procent.

W zamian dostajemy wiele korzyści, które płyną z tej technologii. Przede wszystkim nie potrzebujemy dodatkowej powierzchni wewnątrz budynku. Cały system jest zamknięty w hermetycznej obudowie jednostki zewnętrznej, co korzystnie wpływa na niezawodność urządzenia. Układ chłodniczy jest wykonany w fabryce producenta. Ponadto taka pompa  (w przeciwieństwie do urządzeń typu split) nie podlega restrykcjom montażowym ze strony F-gazów

Moc pompy ciepła

Moc pompy ciepła to czynnik, który w najwyższym stopniu determinuje koszt pompy ciepła. Im większa moc, tym wyższa cena. Na to, jak mocne urządzenie będziemy potrzebowali, mają wpływ następujące parametry:

  • Powierzchnia budynku.
  • Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku.
  • Liczba domowników.

Moc niezbędna do ogrzania domu to nic innego jak iloczyn powierzchni budynku i jego zapotrzebowania na energię cieplną. Do tego należy doliczyć jeszcze zapotrzebowanie na moc grzewczą, potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że na jednego domownika przypada 250 W mocy (dla 4 domowników, należy doliczyć 1 kW do mocy dobieranego urządzenia).

Ponadto podczas doboru mocy urządzenia bardzo często bierze się pod uwagę współczynnik biwalentności, czyli parametr, który określa w jakim stopniu nasza pompa ciepła powietrze-woda ma nam pokryć zapotrzebowanie cieplne w naszym domu. Jeżeli ma ona ma być jednym źródłem ciepła w naszym domu, to wtedy kb=1. Jest to wartość, przez którą mnożymy powyższą wartość (nie uwzględniając mocy potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej).

Jakość urządzenia

Nieważne czy kupujemy pralkę, samochód czy powietrzną pompę ciepła. Zawsze jakość produktu ma wpływ na cenę. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia wykonane na anonimowych komponentach, które często nie posiadają stosownych certyfikatów, jak i te, które stawiają na sprawdzone rozwiązania najwyższej jakości.

Pompy Shizen są doskonałym przykładem tego drugiego podejścia. Sercem naszych pomp jest sprężarka marki Panasonic. Sprężarki od tego producenta od wielu dekad pracują niezawodnie w wielu urządzeniach przemysłowych i nie tylko. Takie rozwiązanie daje gwarancję eksploatacji pompy ciepła przez wiele lat. Niestety urządzenia o niższej jakości zazwyczaj muszą być serwisowane lub wymieniane znacznie wcześniej.

Jak obniżyć cenę pompy ciepła?

Podczas zakupu i montażu pompy ciepła warto się zainteresować dofinansowaniami i dotacjami, które permanentnie występują na polskim rynku. Mogą to być zarówno programy lokalne, jak i ogólnopolskie. Obecnie warto zwrócić uwagę na dofinansowania pomp ciepła z programu „Czyste powietrze” (dla eksploatowanych już domów) oraz „Moje ciepło” (dla nowych budynków).

Pamiętajmy, że pompy ciepła to urządzenia, które mają dbać o nasz komfort termiczny przez wiele lat. Warto postawić na rozwiązanie najwyższej jakości, potwierdzone certyfikatami i markowymi komponentami. Podczas doboru pompy ciepła zwróćmy również uwagę na możliwości serwisowe danej firmy. Jest to bardzo ważne w kontekście likwidowania wszelkich usterek. Wybierając dobre urządzenie z szybkim i kompleksowym serwisem, możemy cieszyć się oszczędnym ogrzewaniem przez długi czas.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści