Jaki jest koszt pompy ciepła? Dom do 100m2

pompa ciepła w domu do 100m2

Pompy ciepła są źródłem ogrzewania, które wciąż zyskuje na popularności. Zachęcają nie tylko niskimi kosztami eksploatacji, ale także pozytywnym wpływem na środowisko.

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, którego działanie polega na przenoszeniu energii z dolnego źródła ciepła (otoczenia) do budynku, w sposób pozwalający na efektywne zasilanie jego systemu grzewczego (górnego źródła ciepła) – nie tylko po stronie ogrzewania, ale także po stronie przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła

Najczęściej spotykane rodzaje pomp ciepła to:

  • pompa powietrzna – najtańsze rozwiązanie, pobierające powietrze z atmosfery, posiadające najmniejszą wydajność,
  • pompa wodna – wykazuje się największą wydajnością energetyczną, lecz jest droga w zakupie i montażu,
  • pompa gruntowa – jest stosunkowo droga, ponieważ do jej montażu konieczne jest wykonanie głębokiego (nawet na 100 m) odwiertu. Alternatywnie zastosować można wymiennik poziomy, do którego jednak konieczne jest posiadanie dużej działki.

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła?

Dobierając odpowiednią pompę ciepła, podstawowym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę jest wyliczenie zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. Aby je poznać, należy obliczyć zyski i straty ciepła w budynku. Innym rozwiązaniem, sprawdzającym się idealnie w przypadku nieruchomości już wybudowanych, ogrzewanych wcześniej konwencjonalnie, jest obliczenie zużycia paliwa, za którego pomocą ogrzewano wcześniej budynek.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ceny pompy ciepła uzależnione są w głównej mierze od rodzaju, firmy oraz wydajności. Najtańszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, których ceny zaczynają się już od 10-15 tysięcy złotych. Nieco droższym wyborem będzie wodna pompa ciepła, której koszt to ponad 30 tysięcy złotych. W przypadku chęci montażu gruntowej pompy ciepła, należy natomiast liczyć się z wydatkiem rzędy 45 tysięcy złotych. 

Do wszystkich wyżej wymienionych kwot, doliczyć także należy koszt montażu.

Jaka pompa ciepła do domu 100m2?

Wybierając pompę ciepła do domu o powierzchni 100 m2, należy w pierwszej kolejności przeanalizować konstrukcję samej nieruchomości, ocieplenie czy rodzaj nośnika ciepła. Koszt pompy ciepła do domu 100m2, gorzej ocieplonego lub ogrzewanego grzejnikami, który potrzebuje wyższej temperatury wody jest większy, ponieważ wymaga często montażu wydajniejszej pompy gruntowej. Koszt montażu oraz samej pompy to około 40-80 tysięcy złotych. Jeżeli natomiast dom posiada dobre ocieplenie i jest w nim zastosowane ogrzewanie podłogowe, dobrym wyborem będzie montaż powietrznej pompy ciepła, która jest najtańszym rozwiązaniem. Jego koszt mieści się w granicach 15-40 tysięcy złotych. Szukając idealnego projektu domu o powierzchni 100 m2, warto odwiedzić stronę https://www.extradom.pl, oferującą szeroki zakres propozycji.

Ogrzewanie pompą ciepła – czy to się opłaca?

Wiele osób poszukujących idealnego źródła ciepła, na pierwszym miejscu stawia koszt ogrzewania – pompa ciepła jest tutaj świetnym przykładem na zaoszczędzenie pieniędzy. Posiadając w domu konwencjonalne źródło ogrzewania, często zredukować możemy koszty kupna pompy ciepła, korzystając z rządowego programu dofinansowania „Czyste powietrze”. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad źródłem ciepła do nowo powstałem nieruchomości, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej, pozwalającej znacznie skrócić czas zwrotu inwestycji i prowadząc w konsekwencji do niezwykle niskich rachunków.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna