Jeśli zamierzasz odświeżyć swój dom czy mieszkanie, nie musisz wymieniać płytek na ścianach i podłodze. Taki remont wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i czasem, jaki trzeba mu poświęcić. Być może wystarczy tylko pomalowanie fug. Obecnie na rynku mamy specjalne farby do fug, które sprzedawane są w pojemnikach, butelkach z dozownikiem lub pisakach. Czym pomalować fugę? Co to jest marker do fug? W tym krótkim artykule znajdziesz proste sposoby na odnowienie każdego pomieszczenia.
Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie zazwyczaj jest duża wilgotności powietrza oraz duże nagromadzenie pary. W takich warunkach bardzo dobrze czują się mikroorganizmy. Dlatego na fugach mogą pojawić się zabrudzenia, pleśń lub grzyby. W tej sytuacji warto systematycznie czyścic fugi, np. proszkiem do pieczenia, pastą do zębów, octem lub cytryną. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się także połączenie płynu do WC z dodatkiem chloru oraz wody. W sklepach dostępne są również specjalistyczne środki do czyszczenia fug.
Preparaty do malowania fug
Fugę możemy odświeżyć za pomocą malowania. Stosuje się do tego preparaty, które mocno trzymają się podłoża, mają odpowiednio wysoki poziom krycia oraz są odporne na ścieranie i odpryski. Aby przemalować fugę, wystarczy zwykle kupić gotowy zestaw do renowacji, który zawiera farbkę, pędzelek oraz gąbkę do wyczyszczenia płytek. Do renowacji służą także flamastry do fug, które dużo łatwiej nakłada się na wybraną powierzchnię.
Odnawianie fug trzeba rozpocząć od sprawdzenia w jakim stanie są płytki. Nie powinny mieć ubytków i muszą idealnie trzymać się podłoża. W innym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie skucie płytek i położenie ich na nowo. Na skutek prac związanych z wymianą fugi czy czyszczeniem, płytki, które nie trzymają się podłoża, mogą odpadać. Przystępując do malowania powinniśmy sprawdzić, czy farba nie będzie odbarwiała płytek. Jeśli nie ma takiej pewności, pamiętaj o zabezpieczeniu płytek specjalną taśmą malarską.
Czy można pomalować fugi?
Można, a czasem wręcz potrzeba. Malowanie fug to dobry sposób na brudne, przebarwione i wyblakłe spoiny. Czasem kupując mieszkanie na rynku wtórnym zauważamy niedopasowane fug do koloru płytek. Aż proszą się o wymianę! Renowacja fug to prosty zabieg, niewymagający żadnego doświadczenia. Pracując samodzielnie, zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale unikniemy bałaganu związanego z remontem.
Renowatory do fug usuwają nie tylko brud, ale też pleśń i grzyby. Eliminują przebarwienia z fug ceramicznych, spoin silikonowych, kauczukowych oraz żywic syntetycznych. Pozwalają uzyskać jednolity kolor, zmniejszając absorbcję wody oraz sprawiają, że fugi stają się łatwiejsze do czyszczenia. W przypadku pleśni i grzybów przydatny jest środek z właściwościami antyseptycznymi, a do usuwania kamienia lub rdzy mogą być potrzebne preparaty, które zawierają kwasy.
Ze względu na miejsce, w jakim znajdują się fugi, środki do ich czyszczenia czy renowacji dostępne są często w nietypowej formie ułatwiającej aplikację. Może to być marker lub mazak do fug. Renowator do fug ma zwykle w składzie spoiwo polimerowe, a także środki modyfikujące. Farby do fug wnikają w wierzchnią warstwę spoiny, kryjąc dotychczasową powierzchnię. Pełnią więc nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną, gdyż impregnują spoiny. Na rynku dostępne są preparaty w różnych kolorach. Do zmiany barwy fugi warto wykorzystać również srebrny lub złoty brokat.
Czym pomalować fugę?
Przed malowaniem fugi należy najpierw umyć je i odtłuścić, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Do mycia wykorzystaj wilgotnego mopa i roztworu wody z dodatkiem szarego mydła. W podobny sposób wyczyścisz spoiny na ścianie. Pamiętaj, żeby ostatni etap usuwania zabrudzeń przeprowadzić wyłącznie przy użyciu wody. Aby uzyskać pożądany kolor, dodajemy do butelki z farbą odpowiednią ilość pigmentu. Przez około minutę silnie potrząsamy butelką, by dokładnie wymieszać farbę z pigmentem. Farbę nakładamy pędzelkiem lub przy pomocy dozownika z gąbki.
Po nałożeniu ok. 1 mkw. farby pozostawiamy ją na pół godziny do wyschnięcia, a następnie szorstką stroną gąbki zmywamy nadmiar farby z kafelków. Całkowity czas schnięcia farby wynosi ok. dwóch godzin, przy czym pełną twardość uzyskuje po 48 godzinach. Do malowania fugi na inny kolor możesz użyć także pisaka. Po umyciu, odtłuszczeniu i wysuszeniu powierzchni przykładamy końcówkę pisaka do fugi i przesuwamy wzdłuż niej. Pisak do fug wystarcza średnio do renowacji około 200 m spoiny.
Jak zmienić kolor fugi?
Jeśli po malowaniu okaże się, że kolor fugi nie bardzo odpowiada twoim wyobrażeniom, możesz zmienić go na jaśniejszy nawet przy pomocy domowych metod. Jedną z nich jest pasta, którą otrzymamy po zmieszaniu soku z cytryny z solą. Pozwoli ona też pozbyć się zabrudzeń, które mogą być przyczyną ściemnienia białych fug. Jeżeli chcesz zmienić kolor fugi na ciemniejszy, warto zakupić renowator do fug lub pisak.
Zabezpieczenie fugi
Przed trwałymi zabrudzeniami fugi cementowe możemy zabezpieczyć specjalnymi impregnatami. Na rynku dostępne są preparaty wnikając w strukturę spoin, które oczyszczają powierzchnię fug oraz zapobiegają zabrudzeniom w przyszłości, a także działające powierzchniowo. Te ostatnie tworzą tzw. film, którego zadaniem jest zapobieganie osiadaniu się brudu i łatwiejsze zmywanie brudu.
Do zabezpieczenia spoiny przed zabrudzeniem może służyć renowator do fug w kolorze fugi. Produkty tego typu wytwarzane są na bazie żywić akrylowych, dzięki czemu powierzchnia nimi pokryta jest gładka, a zabrudzenia nie przywierają do niej.