17 kwietnia 2020

Inspiracje łazienkowe — Szukasz ich i nie możesz znaleźć? Sprawdź ciekawe pomysły na aranżacje łazienki!

Oryginalne i nieszablonowe wykonanie łazienki to marzenie dla wielu osób. Często pomysły na jej nietuzinkowe wykonanie przychodzą trudno. Istnieje jednak wiele ciekawych rozwiązań, które mogą odmienić to pomieszczenie w domu. W tym tekście przedstawiamy kilka pomysłów na urządzenie oraz zaaranżowanie łazienki w niecodzienny sposób.

Prysznic bezbrodzikowy

Pierwszą ciekawą inspiracją jest prysznic bezbrodzikowy. Staje się on coraz popularniejszy, a znamy go przede wszystkim z ekskluzywnych i luksusowych projektów. Prysznic w takiej formie nie ma brodzika, a jest po prostu wydzielony na podłodze. Część prysznicowa oddzielona jest np. szklanymi szybami. Do takiego prysznica wchodzi się bezpośrednio — bez wchodzenia na jakiekolwiek podwyższenia czy elementy. Z technicznego punktu widzenia prysznic jest pokryty płytkami czy panelami w miejscu, gdzie tradycyjnie znajduje się brodzik. Pod to miejsce kładzie się wodoszczelną matę oraz montuje odpływ. W prysznicu zmontowana może być np. deszczownica lub system hydromasażu. Z punktu widzenia estetyki możemy miejsce to wyłożyć innymi płytkami lub panelami niż te, jakie leżą na podłodze w łazience oraz dostosować prysznic odpowiednio do stylu łazienki czy swoich referencji. Prysznic bezbrodzikowy jest też niezwykle praktyczną inspiracją, gdyż doskonale sprawdza się przy osobach starszych, z ograniczeniami ruchowymi czy dzieciach. Paradoksalnie koszt stworzenia takiego miejsca w łazience może być taki sam jak dobrej klasy brodzik lub nawet niższy.

Panele tapicerowane i miejsce do przebierania się

Kolejną inspiracją łazienkową są panele tapicerowane oraz stworzenie z nich kącika do przebierania się. Szczególnie w małych łazienkach rozwiązanie to może być bardzo pomocne i praktyczne. Panele tapicerowane to kilkudziesięciocentymetrowe materiałowe kwadraty lub prostokąty, które nakleja się na ścianę. Można utworzyć również z nich miejsce do siedzenia bezpośrednio przy ścianie. Panelami tapicerowanymi obić możemy np. konkretny kawałek łazienki, całą ścianę lub dowolną przestrzeń. Dzięki temu, gdy utworzymy siedzisko bezpośrednio pod ścianą, nie będziemy musieli korzystać z dodatkowych foteli, krzeseł itp. Na rynku dostępnych jest wiele tapicerowanych paneli — również tych przeznaczonych do pomieszczeń o dużej wilgotności.

Fototapeta 3D

Jednym z ciekawych rozwiązań łazienkowych jest fototapeta 3D. Często nie mamy pomysłu na wykończenie ścian w łazience i pozostają one po prostu białe lub pomalowane kolorowymi farbami. Fototapeta 3D to tapeta z grafiką przestrzenną. Przedstawiać może ona plażę, łąkę, góry lub dowolną grafikę. Będzie dawała wrażenie przestrzenności i obecność innego miejsca “tuż za ścianą”. Fototapety tego typu optycznie powiększają małe łazienki, a w dużych tworzą ciekawy efekt. Elementy 3D możemy naklejać również na podłogę, tworząc np. ścieżkę leśną czy po prostu piaszczystą plażę. Na rynku istnieje wiele sklepów i marek oferujących właśnie takie tapety. Koszt zależny jest od sklepu, grafiki i rozmiaru. Waha się on od kilkudziesięciu do ok. maksymalnie 500 złotych. Tapety takie są wodoodporne, dzięki czemu nie musimy obawiać się o ich wytrzymałość. Można naklejać je w dowolnym miejscu, a sam montaż nie jest problematyczny. Fototapety łazienkowe to bardzo dobry sposób na estetyczne i oryginalne wykończenie łazienki oraz optyczne jej powiększenie.

Łazienka ekologiczna

Ekologia i dbanie o środowisko naturalne to trend, który coraz mocniej dobija się do drzwi naszych domów. Coraz więcej rozwiązań ekologicznych — przyjaznych środowisku możemy zaobserwować również podczas urządzania łazienek. Elementy te widoczne są od całkowitego wystroju po dodatki. Ekologiczna łazienka z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią naturalne materiały oraz chcą dbać o środowisko naturalne. Aby wykonać łazienkę w takim stylu, warto używać drewna, szkła, betonu czy kamienia jako budulca. Powinniśmy w tej opcji zrezygnować z plastikowych elementów, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i planety. Podłoga wykonana może być np. z jakościowych drewnianych paneli. Drewno doskonale łączyć będzie się np. ze szklanym prysznicem bezbrodzikowym, gdzie podłogę tworzyć będzie chropowaty kamień.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być drewniana półka z kamienną misą do mycia lub jednolity drewniany blat z wydrążonym wgłębieniem umywalkowym. Oprócz tak dużych elementów ekologicznych należy zwrócić uwagę na mniejsze dodatki, które również wprowadzają indywidualny charakter do tego pomieszczenia. Dodatkami takimi mogą być np. drewniane szczoteczki do zębów czy “ściana zieleni” wykonana na jednej ze ścian łazienki. Jeśli mamy miejsce możemy również jako ozdoby użyć lasu w słoiku czy roślinnych motywów dekoracyjnych. Aby oszczędzać energię, możemy zainstalować w łazience np. krany napowietrzające wodę, dzięki którym wykonamy umycie rąk mniejszą ilością – napowietrznej wody.

A może pokój kąpielowy zamiast łazienki…?

Jedną z najbardziej oryginalnych inspiracji łazienkowych jest zrobienie z tego pomieszczenia pokoju kąpielowego. To, co odróżnia go od typowej łazienki to rozmiar i przeznaczenie. Ten rodzaj inspiracji można wcielić w życie, jeśli dysponujemy przynajmniej średnią — a najlepiej dużą łazienką. Z tego też powodu będzie to trafiona decyzja w domach jednorodzinnych, gdzie nie musimy liczyć się z każdym metrem kwadratowym. Pokój kąpielowy to pomieszczenie, którego głównym celem jest relaks i jak sama nazwa wskazuje kąpiel. Pomieszczenie takie może mieć również tradycyjne elementy jak brodzik czy ubikację – choć można przenieść je do osobnego pomieszczenia. Głównym bohaterem pokoju kąpielowego będzie z pewnością wanna — taka, która spełni nasze oczekiwania. Może być to wanna ceramiczna o nowoczesnym kształcie, stylowa żeliwna Francuska konstrukcja czy wręcz jacuzzi. Będzie znajdowała się ona na samym środku pokoju kąpielowego. W pomieszczeniu oprócz niej znajdziemy także sofę do wygodnego rozbierania się, system nagłośnienia, meble łazienkowe czy też opcjonalnie okno np. sufitowe z widokiem na gwiazdy. Pomysłów na miejsce kąpielowe jest tyle, ile osób chcących stworzyć takie pomieszczenie, a jego głównym przeznaczeniem jest maksymalne dostosowanie do relaksu i wypoczynku. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie pojedynczych roślin zielonych czy projektora.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści