28 lipca 2023

Jak wyeksponować kwiaty w domu?

Kwiaty są doskonałą dekoracją każdego domu i mieszkania. Moda na rośliny doniczkowe to już nie tylko chwilowy trend, ale styl życia, a ich uprawa jest przyjemnością i relaksem, którym oddajemy się w wolnych chwilach przez okrągły tydzień. W modzie są wszelkie sukulenty, palmy, monstery czy poczciwe paprotki, które eksponujemy przy pomocy kwietników. W tej roli sprawdzą się zarówno stojaczki na kwiaty, drabiny na kwiaty, jak nowoczesne kwietniki do salonu. Jakie są najpiękniejsze kwietniki tego lata?

Urządzanie mieszkania to dla wielu osób ogromna frajda. Po wybraniu kolorów ścian i mebli przychodzi czas na dobór dodatków i akcesoriów, które zazwyczaj decydują o ogólnym charakterze wnętrza, dodają mu smaku oraz podkreślają styl jego mieszkańców. Spośród wielu dodatków do wnętrz polecamy oryginalne kwietniki na kwiaty doniczkowe.

Nowoczesne kwietniki do salonu

Ozdobne kwietniki pomogą nam wykonać bogatą aranżację z kwiatów w naszym domu. Najpopularniejsze w Polsce są metalowe i drewniane stojaki na rośliny doniczkowe, a wśród nich do najczęściej spotykanych należą kwietniki wiszące, ścienne i stojące. Stojak na kwiaty może zdobić taras lub balkon, gdzie kwiaty kwitnące lub zioła mogą być obiektem zazdrosnych westchnień sąsiadów. Natomiast ozdoby do ogrodu wykonane samemu przynoszą największą satysfakcję.

Rodzaj i formę kwietnika powinniśmy dopasować do aranżacji wnętrza. Kwietnik stojący do salonu ma być przede wszystkim spójny z wystrojem oraz wpisywać się w jego styl. W niewielkim mieszkaniu sprawdzi się kwietnik na ścianę, który można powiesić za kanapą, aby efektownie wyeksponować kwiat zwisający. Kwietnik na ścianie przypomina kinkiet, lecz zamiast lampy umieszcza się w nim doniczkę z rośliną. Może też mieć formę półeczki albo domku.

Kwietnik drewniany

Kwiaty do domu będą się świetnie prezentowały w kwietniku zrobionym ze zwykłej drewnianej skrzynki. Taka ozdoba sprawdzi się w skandynawskim wnętrzu lub jako urozmaicenie w ogrodzie albo na niewielkim balkonie. W loftowych i industrialnych wnętrzach imponująco wyglądają kute kwietniki o prostej formie. Stojak na kwiaty metalowy to także dobry wybór do mieszkań z aranżacją w stylu minimalizmu. Kwietnik metalowy wykonany ze stalowego, zbrojeniowego pręta pomieści cztery doniczki i pięknie ozdobi również nowoczesne wnętrze.

Dekoratorzy wnętrz polecają bawełniane makramy do pomieszczeń w stylistyce boho. Ale można je spotkać także we wnętrzach skandynawskich, klasycznych czy retro. To efektowny, powstały ze sznurków o grubym splocie kwietnik, który zawiesza się na sufitowym haku lub karniszu. Podobnie wykorzystuje się drewniane lub wiklinowe kwietniki, które mogą ocieplić nawet nowoczesną aranżację. Rekomendowane są też tam, gdzie obecny jest beton czy cegła.

Drabiny na kwiaty

Jeśli kochasz kwiaty, poczujesz się cudownie, siadając w wolnych chwilach w otoczeniu swojego domowego zagajnika. Pomoże ci w tym drabinka na kwiaty wykonana z litego drewna sosnowego, wyposażona w składane półki i malowana farbami akrylowymi na biało. Drewno jest heblowane i szlifowane, odporne na różne warunki atmosferyczne. Drabina na kwiaty świetnie sprawdzi się także w kuchni, gdy zawiesimy na niej zioła w doniczkach czy ściereczki.

Drabinki są nieodzowne szczególnie w uprawie kwiatów doniczkowych, ozdobnych pnączy i innych gatunków o wiotkich pędach. Dekoracyjne drabinki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych i z metalu, malowane na atrakcyjne, stonowane lub żywe kolory. Wielbiciele storczyków z pewnością skuszą się na palmy, zygzaki i spirale do podpierania ukwieconych pędów orchidei. Np. drabinka bambusowa proponowana przez jednego z dostawców to solidna ażurowa podpora do roślin doniczkowych. Model, który posiada cztery pionowe tyczki do podwiązywania pędów, sprawdzi się w uprawie okazów o bujnym, rozkrzewionym pokroju.

Kwietnik wiszący sufitowy

Jednym ze sposobów prezentacji roślin w mieszkaniach jest stojak na kwiaty lub kwietnik wiszący. Część roślin wymaga wyeksponowania na określonej wysokości, która umożliwia swobodne zwieszanie się liści. Można je umieszczać pojedynczo lub tworzyć kompozycje. Stojak na kwiaty wykonany jest z trwałych materiałów, np. ze stali lub drewna, które często są łączone w jednej konstrukcji.

Kwietnik do salonu powinien zostać odpowiednio dobrany do charakteru i wystroju wnętrza, ale przede wszystkim do rodzaju rośliny. Chcąc wyeksponować urodę wiszących roślin, należy dostosować rozmiar kwietnika do wielkości doniczki oraz ciężaru rośliny, uwzględniając tempo jej wzrostu. Wiszące kwietniki muszą być stabilnie zamocowane na ścianie i mieć odpowiednią konstrukcję zapewniającą utrzymanie doniczki we właściwej pozycji.

Kwietniki wiszące – pojedyncze, podwójne lub mieszczące większą liczbę doniczek -pozwalają tworzyć zielone kompozycje roślin o odmiennym wyglądzie. Wielkość i kształt kwietnika wiszącego zależą od indywidualnych upodobań osoby urządzającej wnętrze oraz od planowanej aranżacji i wymagań roślin. Na barierkach i schodach sprawdzają się wiszące, ozdobne skrzynki do tworzenia zwisających, zielonych ścian. Podobną funkcję pełnią kratki dekoracyjne umożliwiające zamocowanie niewielkich doniczek z roślinami w dowolnych miejscach.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści