Dobre okna to nie tylko ciekawa estetyka budynku i jego pomieszczeń, ale również obniżka kosztów ogrzewania wnętrz. Na rynku dostępne są różne rodzaje stolarki okiennej, w tym okna plastikowe, drewniane i aluminiowe. W przypadku wyboru okien do domu lub mieszkania powinniśmy się kierować ich izolacyjnością definiowaną przez dwa współczynniki – przenikania ciepła U oraz przepuszczalności energii cieplnej g.
Jedną z ważnych zasad współczesnej architektury mieszkaniowej jest unikanie strat ciepła i możliwość pozyskiwania energii ze słońca. Dlatego budynki są tak projektowane, by wnętrza, gdzie najwięcej przebywamy znajdowały się od strony południowej, która zapewnia w chłodnych miesiącach najwięcej ciepła słonecznego.
Okna energooszczędne jakie wybrać
W sprzedaży dostępna jest szeroka gama okien energooszczędnych. Okna plastikowe energooszczędne są bardzo łatwe w konserwacji, a przy tym tańsze niż drewniane. Okna PCV mogą być również wykończone okleinami drewnopodobnymi, są zatem dobrą propozycją dla inwestorów, dla których liczą się przystępne ceny. Okna drewniane energooszczędne cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na zastosowanie naturalnych, przyjaznych dla środowiska oraz elegancko prezentujących się materiałów.
Okna aluminiowe energooszczędne to górna półka produktów do wykańczania domów. Odporne na upływ czasu i działanie czynników atmosferycznych, doskonale zabezpieczają wnętrze przed stratami ciepła i świetnie izolują dźwięki z otoczenia. Dobrym rozwiązaniem, które pozwala zatrzymać zimno i zaoszczędzić energię bez znacznych nakładów inwestycyjnych jest folia energooszczędna na okna. Dzięki efektowi amortyzacji, który zastępuje drugą szybę, folia tworzy izolującą poduszkę powietrzną, zapewniając ciepło i komfort w domu.
Okna energooszczędne współczynnik U
Najważniejszym parametrem w przypadku wyboru okien jest współczynnik przenikania ciepła U. Obecnie produkowane standardowe okna plastikowe mają współczynnik U 1,5-1,8, a okna drewniane 1,4-1,5. W oknach energooszczędnych współczynnik ten powinien wynosić 0,85-1,00 lub w przypadku okien pasywnych poniżej 0,8. Im niższy, tym lepiej.
Ważnym parametrem okien jest współczynnik przepuszczalności energii g, który określa, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę jest przepuszczana do wnętrza domu. Ciepłe okna powinny mieć współczynnik g na poziomie około 60 proc. Im wyższy współczynnik, tym zyski energii z promieniowania słonecznego są większe.
Okna energooszczędne parametry
Na termikę okien wpływają ich poszczególne elementy. Najważniejszym jest szyba. Do najbardziej popularnych należą szyby termoizolacyjne, gdzie tafle szkła są oddzielone ramką dystansową, a w przestrzeni między szybami znajduje się gaz szlachetny argon. Kolejny element, na który należy zwrócić uwagę to uszczelki. Ich wpływ na współczynnik U jest wprawdzie niewielki, ale ograniczają dostęp zimnego powietrza do pomieszczenia. Okna plastikowe mają zwykle dwie uszczelki umieszczone na ramie, a w oknach drewnianych najczęściej znajduje się jedna uszczelka. Producenci zapewniają jednak możliwość montażu dodatkowej.
Inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie do okien energooszczędnych z programu „Czyste Powietrze”. Na jego sfinansowanie do roku 2029 przeznaczono 103 mld zł. Wnioskodawca może pozyskać środki na wymianę stolarki okienno-drzwiowej w całym budynku, o ile koszt zakupu okien i drzwi oraz ich późniejszego montażu nie przekroczy 53 tys. zł.
Montaż okien energooszczędnych
Warunkiem wieloletniego działania okien energooszczędnych oraz pasywnych jest montaż warstwowy. Przestrzeń pomiędzy murem a oknem powinna osiągać parametry izolacyjności cieplnej oraz trwałość zbliżone do przyległych części konstrukcji. Bardzo ważne jest poprawne uszczelnienie złącza podczas montażu. W przeciwnym wypadku może w nim pojawiać się woda kondensacyjna i rozwijać pleśń. Aby uniknąć tych problemów, stosuje się montaż polegający na trójwarstwowym uszczelnieniu przy użyciu taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych oraz pianki termoizolacyjnej.
Budownictwo energooszczędne
Dom energooszczędny to budynek cechujący się niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi od 70 kWh/(m2·K). Aktualne normy regulują limit do 160 kWh/(m2·K). Budynki energooszczędne posiadają podwyższony standard energetyczny, który zapewniają nowoczesne techniki izolacji termicznej, odpowiednia konstrukcja oraz dobór właściwych materiałów.
Wznoszone obecnie domy to budynki energooszczędne, a coraz częściej również pasywne, wyposażone w innowacyjne okna. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię cieplną, która w budynkach energooszczędnych wynosi maksymalnie do 40, a w przypadku pasywnych do 15 kWh/m2, domy te charakteryzują się relatywnie niskimi kosztami utrzymania. Aby jednak tak było, dom musi być odpowiednio zabezpieczony przed stratami ciepła.
Jakie okna do domu energooszczędnego?
Duży wpływ na energooszczędność budynku ma zastosowana w nim stolarka. Okna do domów energooszczędnych i pasywnych powinny charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i zapewniać wysokie zyski słoneczne. Ważne są więc ich parametry oraz wielkość i rozmieszczenie.
Okna energooszczędne i pasywne wyposaża się w ciepłe, ciężkie pakiety trzyszybowe ograniczające straty ciepła na zewnątrz. Powinny być one wyposażone w tzw. ciepłą ramkę dystansową np. z tworzywa sztucznego, które nie przewodzi ciepła. Pozwala ona uniknąć powstawania mostków termicznych na łączeniach z szybami i tym samym zabezpiecza izolację termiczną całego okna.