5 czerwca 2024

Grill bezdymny na balkonie – co mówi prawo

Biesiada przy grillu to przyjemny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. Własnoręcznie możesz wtedy przygotowywać pyszne i aromatyczne dania oraz cieszyć się posiłkiem pod chmurką. Jeśli grillujesz w ogrodzie lub na biwaku, raczej nie będziesz uciążliwy dla sąsiadów. Co innego, jeżeli zapachami z grilla częstujesz wszystkich sąsiadów w bloku.

Grillowanie na balkonie to temat, który od lat budzi kontrowersje. Sąsiedzi piekący szaszłyki na węglu drzewnym są zazwyczaj niemile widziani w budynku wielorodzinnym. Nie każdemu odpowiada woń grillowanego mięsa zwłaszcza, jeśli kilka metrów dalej rozwiesił pranie lub relaksuje się na własnym balkonie. Ale grill w bloku to często jedyna dostępna namiastka wczasów w mieście. Jak prawo odnosi się do grillowania na balkonie?

Grill na balkonie

W Polsce nie ma przepisów, które bezpośrednio odnoszą do grillowania na balkonach. Brak jest regulacji wprost zabraniających lub pozwalających na ustawienie grilla na balkonie i korzystanie z niego zgodnie z jego przeznaczeniem. Jednak warto pamiętać, że istnieje wiele ustaw, które mogą mieć zastosowanie w przypadku, jeśli zdecydujemy się na rozpalenie grilla na balkonie w bloku.

Straży pożarnej znane są przypadki używania grilli z otwartym paleniskiem na balkonach i tarasach, co przyczyniło się do stworzenia bezpośredniego zagrożenia w wyniku objęcia zasięgiem płomienia elementów znajdujących się na balkonie oraz okładzin zewnętrznych. Niejednokrotnie upadek rozgrzanych węgli na sąsiedni balkon doprowadził do pożaru w budynku wielorodzinnym.

Jednym z kluczowych przepisów w tym zakresie jest Rozporządzenie MSWiA z 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Zabrania ono rozpalania ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów, a także przechowywania materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury ponad 100 st. C.

Z ustawy o własności lokali wynika, że uporczywe zakłócanie spokoju innych mieszkańców, kiedy lokator nie reaguje na upomnienia wspólnoty, mogą zakończyć się wystąpieniem na drogę sądową, gdzie mieszkańcy mogą żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Za takie uporczywości uznać można regularne palenie grilla, który przeszkadza okolicznym mieszkańcom i stanowi realne niebezpieczeństwo w postaci pożaru.

Jaki grill na balkon

Dlatego warto odpuścić sobie grillowanie na balkonie w bloku, używając tradycyjnego grilla. Są rozwiązania, które nie będą powodowały zagrożenia pożarowego. Przede wszystkim jednak miłośnicy grillowania powinni sprawdzić, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa nie wprowadziła zakazu grillowania. Dym i zapach stanowią tzw. immisję, która może zakłócać korzystanie z sąsiednich nieruchomości.

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się tzw. grille bezdymne. Są to przede wszystkim urządzenia elektryczne. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest grill gazowy na balkonie w bloku zasilany gazem propan-butan. Przeciwnicy przyrządzania potraw przy pomocy grilla elektrycznego bezdymnego podkreślają, że nie zapewnia on takiego smaku, jak tradycyjny grill węglowy czy gazowy.

Czym jest grill bezdymny

Na rynku są dostępne grille węglowe, które producenci określają jako bezdymne. Urządzenia posiadają specjalną komorę na wsypywany brykiet lub węgiel drzewny oraz termiczną obudowę zewnętrzną, która nie nagrzewa się. Należy jednak wybierać wysokiej jakości podpałkę (np. w żelu), dobrej jakości węgiel do grilla bezdymnego oraz regularnie czyścić ruszt. Działa specjalny system obiegu powietrza, który dodatkowo zapobiega powstawaniu dymu.

Najpopularniejszy jest węgiel drzewny, który szybko się rozpala i zapewnia wysoką temperaturę. Możemy także zdecydować się na węgiel kokosowy (z łupin orzechów kokosowych), bambusowy czy brykietowy (z mielonego węgla drzewnego lub kokosowego oraz dodatkowych substancji spalających).

Dzięki specjalnej konstrukcji tłuszcz z grillowanych potraw nie kapie na węgiel, dzięki czemu nie ma dymu oraz szkodliwych dla zdrowia substancji. Stalowa misa zbiera tłuszcz podczas jego wytapiania się z przygotowywanych potraw i tym samym zapobiega powstawaniu szkodliwych oparów. W ten sposób spada ryzyko zapalenia węgla pod wpływem wytapianego tłuszczu i przypalenia jedzenia.

Grill bezdymny na balkonie czy można

Prawo nie zabrania użytkowania grilla elektrycznego na balkonie. Oczywiście, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa i w taki sposób, by nie być uciążliwym dla sąsiadów i nie zakłócać korzystania z nieruchomości. Przepisy zobowiązują grillujących do zachowania odpowiednich odległości od materiałów palnych oraz elementów wystroju i wyposażenia wnętrz.

Tak więc możemy na swoim balkonie czy tarasie grillować z wykorzystaniem grilla elektrycznego, ale przestrzeń od sąsiadujących obiektów musi wynosić co najmniej pół metra. W pobliżu nie może być także żadnych materiałów łatwopalnych. Grill powinien być zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Złamanie tego obowiązku grozi grzywną lub naganą.

Przepisy nie zabraniają też korzystania z grilla gazowego, jeśli urządzenie jest stosowane zgodnie z instrukcją obsługi oraz zasadami współżycia społecznego. Ale słońce, ogień i butla to niebezpieczne połączenie. W przypadku rozszczelnienia szkody mogą być ogromne. W oficjalnym stanowisku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w ogóle nie zaleca stosowania grilla na balkonach i tarasach budynków wielorodzinnych.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści