1 listopada 2023

Cieknący bojler – jak go naprawić szybko i sprawnie?

Bojler to urządzenie w postaci zbiornika przeznaczone do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W zbiorniku dochodzi do podgrzewania wody za sprawą umieszczonego wewnątrz elementu grzewczego, który zasilany jest z innego zewnętrznego źródła ciepła, np. kotła centralnego ogrzewania, kolektora słonecznego, kominka z płaszczem wodnym czy grzałki elektrycznej z termostatem. Jak naprawić bojler w razie awarii? Kreślimy różne scenariusze, z których każdy możliwy jest w twoim domu.

To proste urządzenie do podgrzewania wody zbudowane jest ze zbiornika, co najmniej jednej grzałki oraz wlotu zimnej wody i wylotu ciepłej. Każdy bojler jest izolowany termicznie, aby zapobiec utracie ciepła z urządzenia. Po odkręceniu kranu do wnętrza zbiornika poprzez wlot przedostaje się zimna woda. W tym momencie następuje automatyczne uruchomienie grzałki, która nagrzewa komorę zbiornika. Na wylocie otrzymujesz wodę o temperaturze zgodnej z ustawieniem termostatu.

Cieknący bojler

Przeciętna trwałość popularnych bojlerów emaliowanych jest szacowana na około 6-10 lat. Ten górny pułap użytkowania urządzenia można osiągnąć wyłącznie pod warunkiem regularnej wymiany anody magnezowej, dzięki której zbiornik chroniony jest przed korozją. Producenci zalecają, aby robić to co rok lub najpóźniej co 18 miesięcy. Od tego jest uzależnione zachowanie gwarancji na podgrzewacz, która standardowo wynosi do czterech lat.

Często jednak zdarzają się przypadki awarii bojlera i konieczności jego wymiany nawet po 3-4 latach eksploatacji. Najczęściej jest to efekt zlekceważenia konieczności wymiany anody magnezowej oraz zasilania zbiornika bardzo miękką wodą. Najbardziej charakterystycznym objawem usterki bojlera jest wyciek wody. Jeśli bojler cieknie od spodu i w okolicy zbiornika gromadzi się woda, trzeba sprawdzić urządzenie, szukając miejsc przecieku na szwie. Bywają sytuacje, gdy bojler cieknie przy grzałce.

O poważnej usterce świadczy również to, że woda z bojlera jest letnia lub zimna pomimo działania urządzenia grzewczego zapewniającego ogrzewanie domu – kotła, pompy ciepła, grzałki, kominka z płaszczem wodnym czy solarów. W tym przypadku źródłem awarii może być np. pęknięta wężownica.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera cieknie

Zawór bezpieczeństwa do bojlera jest elementem, który samoczynnie otwiera się w chwili, gdy ciśnienie w urządzeniu przekroczy dopuszczalną wartość. Jego montaż zapobiega zatem eksplozji bojlera. Aby nie doszło do uszkodzenia urządzeń lub samej instalacji, zamontowany zawór bezpieczeństwa otwiera się, wyrzucając nadmiar nagromadzonego ciśnienia.

Czasami jednak cieknie z zaworu bezpieczeństwa w bojlerze. Efekt kapiącego zaworu bezpieczeństwa może być wynikiem braku naczynia przeponowego, zamontowania go w niewłaściwym miejscu lub nie wyregulowania jego parametrów po montażu w instalacji. Innym powodem może być zbyt wysokie ciśnienie w sieci wodociągowej.

Jak naprawić cieknący bojler

Aby przystąpić do naprawy urządzenia, musisz najpierw sprawdzić, jak spuścić wodę z bojlera. Najogólniej biorąc, spuszczanie wody wykonuje się wyłącznie po zamknięciu zaworu głównego, by zimna woda nie napływała do bojlera. Konieczne jest także odłączenie go od źródła prądu. Następnym krokiem jest wykręcenie zaworu bezpieczeństwa lub odkręcenie specjalnej śrubki, która służy do odprowadzenia wody z pojemnika.

Trzeba to robić stopniowo i uzbroić się w cierpliwość. Opróżnianie bojlera o pojemności 80-100 l może potrwać nawet godzinę. Kiedy z dziury na spodzie zbiornika przestanie cieknąć, przerwij opróżnianie bojlera, wytrzyj szmatką do sucha reperowane miejsce i przetrzyj papierem ściernym, tak aby pozbyć się rdzy, brudu i zacieków. Następnie przygotuj klej do cieknącego bojlera, aby wystarczyło go na łataną dziurę i nałóż na przygotowane miejsce, żeby preparat porządnie się przykleił do powierzchni.

Pęknięty bojler

Pamiętaj, aby podczas spuszczania wody odkręcić kurek z ciepłą wodą np. w łazience. W innym przypadku podciśnienie nie pozwoli zejść cieczy ze zbiornika. Stosuj metodę klejenia wyłącznie na sucho, gdyż tylko wtedy możesz mieć pewność, że masa porządnie się przyklei.

Po nałożeniu uszczelnienia możesz napełniać zbiornik wodą już po godzinie, choć dla bezpieczeństwa zalecane jest napełnianie jak najpóźniej, nawet po upływie doby.

Jeśli nie masz możliwości wymiany bojlera na nowy, możesz prowizorycznie zabezpieczyć urządzenie przed awariami w przyszłości. W tym celu oklej cały spód kilkoma warstwami żywicy z matą szklaną co najmniej do 1/3 wysokości zbiornika. Zastosowanie tej metody w żaden sposób nie uchroni przed powstawaniem ewentualnych dziur, ale do czasu wymiany bojlera możesz być w miarę spokojny, że woda cieknąca ze zbiornika nie poczyni szkód w twojej łazience.

Zmiękczacz wód

Jeśli chciałbyś zwiększyć żywotność twojego bojlera, zaopatrz się w odpowiedni zmiękczacz wody. Jego głównym zadaniem jest ochrona całej instalacji wodno-grzewczej w domu, urządzeń AGD, pralek, zmywarek czy ekspresów do kawy. Wysoka twardość wody to problem, z którym ma do czynienia prawie każdy Polak. Woda jest wprawdzie dopuszczona do spożycia, ale działa destrukcyjnie na różne urządzenia domowe.

Filtr do zmiękczania wody to urządzenie montowane na głównym doprowadzeniu zimnej wody do budynku. Służy do całkowitego lub częściowego usuwania jonów twardości z wody. Skuteczne zmiękczacze wody pracują na zasadzie wymiany jonowej, dlatego do ich regeneracji wykorzystywana jest sól tabletkowana. Jony wapnia i magnezu wymieniane są na jony sodu, które nie powodują powstawania osadów.

Powiązane treści