Jak poprawnie spuścić wodę z bojlera?

Gdy nadchodzi sezon jesienno – zimowy, a na dworze robi się zimno, każdy właściciel powinien zadbać oto, aby spuścić wodę z bojlera znajdującego się w domku letniskowym czy też budynku położonym na ogródku działkowym. W jaki sposób zatem wykonać tę czynność prawidłowo?

Model bojlera a spuszczanie z niego wody

Co prawda spuszczenie wody z bojlera nie należy do trudnych zadań, niemniej decydując się na taki krok, warto posiadać niezbędną wiedzę na temat posiadanego modelu tego urządzenia. Otóż poszczególne bojlery oferowane na rynku są produkowane przez różnych producentów i różnią się pomiędzy sobą budową. W związku z tym spuszczenie wody z poszczególnych modeli może być bardziej lub nieco mniej skomplikowane.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych ze spuszczeniem wody z bojlera należy na początek zwrócić szczególną uwagę na zawór bezpieczeństwa. W sytuacji kiedy to jest on umieszczony na dole urządzenia, wówczas nie ma większego problemu z tym, aby się do niego w łatwy sposób dostać.

Warto też wiedzieć o tym, że każdy tradycyjny podgrzewacz wody jest zazwyczaj wyposażony w dwie rurki, których zadaniem jest bieżące odprowadzanie ciepłej wody oraz doprowadzanie zimnej cieczy.
W większości modeli rurka do wody ciepłej jest umieszczona na górze, natomiast do wody zimnej na dole tego rządzenia. Niemniej w przypadku bojlerów poziomych może być inaczej.

W celu uzupełnienia swojej wiedzy na temat budowy bojlera warto zawsze
zajrzeć na jego schemat, który to znajduje się w instrukcji. W dokumencie tym można także znaleźć cenne informacje dotyczące tego, w jaki sposób prawidłowo spuścić wodę z bojlera.

Jak opróżnić bojler elektryczny z zalegającej wody

Przed rozpoczęciem prac związanych ze spuszczeniem wody z bojlera należy zawsze pamiętać o tym, aby prace zacząć wykonywać od wyłączenia zaworu głównego, gdyż uniemożliwi to dopływ zimnej wody. Ponadto urządzenie należy koniecznie odłączyć od źródła prądu.

Po wykonaniu tych istotnych czynności należy wykręcić zawór bezpieczeństwa lub odkręcić śrubkę, która to służy do odprowadzenia wody z pojemnika. Należy zawsze pamiętać o tym, aby czynności te wykonać stopniowo oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności. Otóż w przypadku wykręcenia całego zaworu zalegająca w bojlerze woda może wypłynąć w błyskawicznym tempie oraz pod bardzo dużym ciśnieniem, co może przyczynić się do zalania pomieszczenia.

W niektórych sytuacjach zdarza się, że odkręceniu śrubek odpowiedzialnych za odprowadzanie wody czy też zaworu woda nadal nie chce spłynąć. W takiej sytuacji niezbędne jest odkręcenie lub demontaż wężyka odpowiedzialnego za odprowadzanie ciepłej wody. Po wykonaniu tej czynności nie powinny istnieć już żadne przeszkody, które to utrudniały by opróżnienie zbiornika z zalegającej wody.

Napełnianie wodą bojlera podczas jego wymiany

Spuszczanie wody z bojlera jest konieczne nie tylko wówczas, gdy nadchodzi zima, lecz także wtedy gdy zdecydujemy wymienić się to urządzenie na nowszy model. Jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy na temat spuszczania wody z bojlera, to wówczas może czynność tą zlecić doświadczonemu hydraulikowi.

Natomiast gdy zdecydujemy się na samodzielną wymianę bojlera to wówczas przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto dobrze zapoznać się z instrukcją. Podczas wymiany należy zawsze połączyć odpowiednio wszystkie przewody oraz rurki, a następnie skalibrować wyświetlacz elektryczny, zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji obsługi.

JAK SPUŚCIĆ WODĘ Z BOJLERA?! FILM:

Podczas wymiany bojlera i w związku z tym napełniania go wodą wiele osób obawia się, że w czasie wlewania wody urządzenie się zapowietrzy. Niemniej warto zawsze podchodzić do tej kwestii bardzo spokojnie, bowiem bardzo rzadko dochodzi do takiej niekomfortowej usterki, która to nie jest łatwa do usunięcia.

Gdy strumień wody jest silny, a bojler napełni się w krótkim czasie, wówczas nie ma powodu do tego, aby martwić się że dojdzie do zapowietrzenia. Niemniej warto zawsze pamiętać o tym, że jeśli woda sączy się bardzo wolno, to wówczas faktycznie w bojlerze może pozostać powietrze. Po prawidłowym wykonaniu poszczególnych czynności można w pełni bezpiecznie korzystać z nowego urządzenia przez długie lata.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty

  • Modny salon – trendy w projektowaniu wnętrz 2020Modny salon – trendy w projektowaniu wnętrz 2020 Jeżeli marzysz o zaprojektowaniu salonu zgodnie z najnowszymi trendami, ten artykuł jest dla Ciebie! Trendy nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale także w różnych innych dziedzinach potrafią zmieniać się nie tylko co roku, ale także co sezon. […]
  • Jaka podłoga do stylu loftowego?Jaka podłoga do stylu loftowego? Otwarta przestrzeń, duże okna, ciekawe oświetlenie, elementy z betonu, kolory w tonacji bieli i szarości to przestrzeń loftowa, w której sporo elementów wygląda tak, jakby nie była wykończona. Piękne surowe wnętrza przybyły do nas wprost z […]
  • Inspiracje łazienkowe — Szukasz ich i nie możesz znaleźć? Sprawdź ciekawe pomysły na aranżacje łazienki!Inspiracje łazienkowe — Szukasz ich i nie możesz znaleźć? Sprawdź ciekawe pomysły na aranżacje łazienki! Oryginalne i nieszablonowe wykonanie łazienki to marzenie dla wielu osób. Często pomysły na jej nietuzinkowe wykonanie przychodzą trudno. Istnieje jednak wiele ciekawych rozwiązań, które mogą odmienić to pomieszczenie w domu. W tym tekście […]
  • Ocieplanie nadprożyOcieplanie nadproży Ocieplanie nadproży zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób je ocieplić, by uniknąć strat ciepła i jednocześnie wzmocnić konstrukcję budynku. Wskażemy odpowiednie sposoby i materiały izolacji […]
  • Jak wybrać beczkę na wodę?Jak wybrać beczkę na wodę? Zbieranie wody z deszczu lub akumulowanie wody na zapas jest powszechną praktyką wśród właścicieli ogrodów i działek rekreacyjnych. Przydaje się to gdy chwilowo nie ma ciśnienia w sieci wodociągowej lub, gdy zapotrzebowanie ogrodu na wodę jest […]