Przez wiele lat okna w kuchni na ogół nie dostrzegali dekoratorzy wnętrz. Starannie dobrane firanki i zasłony trafiały raczej do pomieszczeń mieszkalnych, a rolą okna kuchennego było dostarczanie odpowiedniej ilości światła słonecznego i świeżego powietrza. Tymczasem dekoracja okna w kuchni pozwala ochronić wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami oraz urozmaicić aranżację. Doskonałym pomysłem są zazdrostki, które pomagają odbijać światło słoneczne i ciepło, dzięki czemu kuchnia jest bardziej komfortowa w użytkowaniu w ciągu dnia.
Kuchnia jest sercem domu, a jej okno jednym z najważniejszych elementów w tworzeniu przyjaznej przestrzeni mieszkalnej. Aranżacja okna w kuchni powinna być utrzymana w takim samym stylu, w jakim są meble kuchenne oraz ściany i podłogi. Do wystroju można użyć zasłon i firanek. Firany to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz w ciągu dnia wpuścić do pomieszczenia trochę światła, a jednocześnie osłonić się przed wzrokiem osób z zewnątrz.
Dekoracja okna w kuchni
Lepszy efekt uzyskasz, łącząc firany z zasłonami. Duży wpływ na rodzaj zasłon, które najlepiej się sprawdzą do konkretnego wnętrza, ma lokalizacja i wysokość okna. Np. krótkie, delikatnie upięte zasłony mogą się sprawdzić zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Do kuchni urządzonych w stylu skandynawskim lub minimalistycznym idealne są zwiewne i lekkie tkaniny, a cięższe, mięsiste mogą świetnie wyglądać w pomieszczeniach w stylu glamour lub rustykalnym.
Nowoczesne dekoracje okienne do kuchni będą ciekawsze, jeśli upniesz tkaniny na boki.
Do upięcia firan i zasłon można wykorzystać drewniane upinacze, np. w kształcie trójkąta. Jeśli chcesz, żeby modne okno w kuchni lekko się błyszczało, warto zastosować srebrne upinacze. W przypadku minimalistycznej aranżacji kuchni na okno można zastosować wzorzyste zasłony. Nieźle sprawdzają się białe zasłony w czarny wzór, np. grube pasy, jodełkę lub sześciany.
Wystrój okien kuchennych
Jednak we współczesnych projektach aranżacji kuchni firanki są coraz rzadziej spotykane. Firanki zwisające z karnisza nad blatem kuchennym, w okolicy zlewu czy kuchenki bardzo szybko się brudzą. Jeżeli okno znajduje się blisko płyty grzewczej, stanowią potencjalne źródło zagrożenia pożarowego. Wadą tego typu aranżacji okna kuchennego jest także zasłanianie widoku na zewnątrz i zaciemnianie wnętrza. Co zatem wybrać zamiast firanki do okna w kuchni?
Rozwiązaniem, które sprawdza się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach są rolety rzymskie. Najmodniejsze modele mają jednolity kolor, np. beżowe lub popielate, a wykonane są przeważnie z naturalnych tkanin jak bawełna i len z domieszką poliestru lub z materiałów syntetycznych, takich jak woale czy szyfony. W kuchennym oknie w stylu nowoczesnym ciekawym rozwiązaniem będą rolety rzymskie z przeźroczystej tkaniny. Do produkcji rolet używa się także takich materiałów naturalnych, jak drewno, trzcina lub bambus. Roletę rzymską można powiesić pod samym sufitem, aby zakryła całą wnękę okienną. W takiej aranżacji dolna krawędź rolety dotykać powinna parapetu lub blatu kuchennego, a w przypadku okien balkonowych – podłogi. Rolety można zastosować także w modelach kuchennych okien narożnych.
W oknach kuchennych bez karnisza często stosowane są żaluzje o lamelach szerokości ok. 40-50 mm wykonane z naturalnego drewna lub aluminium w stonowanych barwach. Jeszcze lepiej sprawdzą się aluminiowe żaluzje, które imitują drewniane. Żaluzje nie tylko ozdobią wnętrze, lecz także zapewniają łatwe regulowanie światła wpadającego do pomieszczenia.
Ozdoby na okno kuchenne
Poza zasłonami i firankami czy też roletami i żaluzjami istotnym elementem dekoracji okna w kuchni jest parapet. Warto na nim postawić doniczki z ziołami lub kwiatami bądź flakony. Bazylia, mięta czy oregano nie tylko urozmaicą wygląd mieszkania, lecz także wzbogacą smak potraw. Najlepiej umieścić wszystkie w doniczkach w tym samym kolorze, np. białych lub czarnych. Okno możesz urozmaicić, stawiając na parapecie kilka kucharskich książek. W oknie kuchennym lepiej unikać skomplikowanie upiętych firan i zasłon, gdyż powinno być ono łatwo zasłaniane i odsłaniane. Warto postawić na dekoracje utrzymane w jasnych barwach. Najlepiej sprawdzają się kolory beżowe, kremowe, biel oraz błękit. Kolory ciemniejsze przytłaczają i zabierają światło.
Alternatywą dla minimalistycznych aranżacji jest bogato zdobiona kuchnia z oknem w stylu prowansalskim. Dekoracje okienne do kuchni w takim stylu powinny opierać się na zazdrostkach, zasłonach i firankach. Bardzo dobrze, gdy mają falbanki lub frędzle, a im więcej zdobień, tym lepiej. Zasłony mogą być także zdobione. Ciekawym pomysłem jest dekoracja okna zasłonami z motywami dawnego sprzętu kuchennego.
Pomysł na wystrój okna w kuchni
Do łask, ale w nowej, stylowej odsłonie wracają zazdrostki. Na kuchennych oknach mogą prezentować się doskonale, jeśli są odpowiednio dobrane do aranżacji wnętrza. Zazdrostki są praktycznym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku aranżacji okien znajdujących się tuż nad kuchennymi blatami. Dzięki nim można cieszyć się większą ilością światła, które przysłaniałaby długa firana.
Zazdrostki raczej nie pojawią się w kuchni minimalistycznej, surowej czy modernistycznej. Idealnie pasują do pomieszczeń domowych, rodzinnych, wiejskich, rustykalnych. Mogą być jednokolorowe, zwiewne i delikatne. Chętnie wybieranymi materiałami zazdrostek są koronka, żakard, woal. Takie modele pięknie prezentują się gęsto marszczone. Alternatywą dla nich są pełne zasłonki ze wzorami nadrukowanymi, np. przedstawiającymi motywy kuchenne – naczynia, dania, zioła.