Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię?

aranżacja kuchni

Kuchnia to serce domu, które zasługuje na szczególną uwagę podczas aranżacji wnętrza. Miejsce to powinno być nie tylko stylowe, ale także praktyczne, bezpieczne, energooszczędne i dobrze oświetlone. Na jakich czynnikach należy się najbardziej skupić, by kuchnia spełniała te wymagania?

Funkcjonalność kuchni

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna najpierw powinno się rozplanować przyłącza wody, gazu oraz lokalizację oświetlenia i gniazdek elektrycznych. Pomoże w tym zasada trójkąta roboczego, czyli optymalna lokalizacja lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Trzeba te punkty dostosować do kształtu kuchni.

Kolejna istotna sprawa przy aranżacji kuchni to podział na pięć stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • przygotowania posiłków,
  • zmywania,
  • gotowania i pieczenia.

Ważną kwestią jest również powierzchnia blatu. Zaleca się, by miała minimum 80 cm szerokości i nie mniej niż 85 cm wysokości.

Bezpieczeństwo w kuchni

W kuchni ma miejsce najwięcej wypadków domowych, dlatego też musi być ona bezpieczna. Projektując ją, trzeba zwrócić uwagę na bezkolizyjność, sprawną wentylację i właściwe oświetlenie, jak np. tu: https://www.gtv.com.pl/lighting/pl/.

Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, konieczny jest tzw. baby-proofing, czyli założenie blokady piekarnika, szuflad i szafek. To samo dotyczy ostrych kantów, które zabezpiecza się miękkimi nakładkami.

Oszczędność w kuchni

Energooszczędna kuchnia to duże wsparcie dla domowego budżetu. Wystarczy wybrać dobrej jakości AGD, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu meble oraz właściwe oświetlenie. Wysokiej klasy materiały i serwis z pewnością przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia wymaga bardzo dobrze przemyślanego oświetlania, które jest zależne od poszczególnych stref. Inne oświetlenie zastosuje się do blatu roboczego, inne przy zlewozmywaku, a jeszcze inne do wyspy kuchennej, przy której spożywa się posiłki. Tam najlepiej pasują jasne, ale nie oślepiające lampy. Ciekawą i stylową opcją jest zastosowanie lamp podszafkowych i przypodłogowych.

Aby stworzyć kuchnię energooszczędną, zalecane są lampy LED. Cechują się kilkadziesiąt razy dłuższą żywotnością niż zwykłe żarówki. Ponadto posiadają stałe parametry świecenia, czyli jednolitą barwę i natężenie. Nie wytwarzają też szkodliwego promieniowania UV. Przykłady takich lamp można zobaczyć tutaj: http://gtv.com.pl/lighting/pl/produkty/oswietlenie-meblowe/oprawy-led.

Na koniec pozostaje styl wnętrza, który jest sprawą bardzo indywidualną. Lecz jeśli pozostałe elementy zostaną dobrze zaplanowane, dobór stylu będzie już tylko czystą przyjemnością.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna