Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię?

aranżacja kuchni

Kuchnia to serce domu, które zasługuje na szczególną uwagę podczas aranżacji wnętrza. Miejsce to powinno być nie tylko stylowe, ale także praktyczne, bezpieczne, energooszczędne i dobrze oświetlone. Na jakich czynnikach należy się najbardziej skupić, by kuchnia spełniała te wymagania?

Funkcjonalność kuchni

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna najpierw powinno się rozplanować przyłącza wody, gazu oraz lokalizację oświetlenia i gniazdek elektrycznych. Pomoże w tym zasada trójkąta roboczego, czyli optymalna lokalizacja lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Trzeba te punkty dostosować do kształtu kuchni.

Kolejna istotna sprawa przy aranżacji kuchni to podział na pięć stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • przygotowania posiłków,
  • zmywania,
  • gotowania i pieczenia.

Ważną kwestią jest również powierzchnia blatu. Zaleca się, by miała minimum 80 cm szerokości i nie mniej niż 85 cm wysokości.

Bezpieczeństwo w kuchni

W kuchni ma miejsce najwięcej wypadków domowych, dlatego też musi być ona bezpieczna. Projektując ją, trzeba zwrócić uwagę na bezkolizyjność, sprawną wentylację i właściwe oświetlenie, jak np. tu: https://www.gtv.com.pl/lighting/pl/.

Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, konieczny jest tzw. baby-proofing, czyli założenie blokady piekarnika, szuflad i szafek. To samo dotyczy ostrych kantów, które zabezpiecza się miękkimi nakładkami.

Oszczędność w kuchni

Energooszczędna kuchnia to duże wsparcie dla domowego budżetu. Wystarczy wybrać dobrej jakości AGD, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu meble oraz właściwe oświetlenie. Wysokiej klasy materiały i serwis z pewnością przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia wymaga bardzo dobrze przemyślanego oświetlania, które jest zależne od poszczególnych stref. Inne oświetlenie zastosuje się do blatu roboczego, inne przy zlewozmywaku, a jeszcze inne do wyspy kuchennej, przy której spożywa się posiłki. Tam najlepiej pasują jasne, ale nie oślepiające lampy. Ciekawą i stylową opcją jest zastosowanie lamp podszafkowych i przypodłogowych.

Aby stworzyć kuchnię energooszczędną, zalecane są lampy LED. Cechują się kilkadziesiąt razy dłuższą żywotnością niż zwykłe żarówki. Ponadto posiadają stałe parametry świecenia, czyli jednolitą barwę i natężenie. Nie wytwarzają też szkodliwego promieniowania UV. Przykłady takich lamp można zobaczyć tutaj: http://gtv.com.pl/lighting/pl/produkty/oswietlenie-meblowe/oprawy-led.

Na koniec pozostaje styl wnętrza, który jest sprawą bardzo indywidualną. Lecz jeśli pozostałe elementy zostaną dobrze zaplanowane, dobór stylu będzie już tylko czystą przyjemnością.

Podobne posty

  • Najbardziej popularne wymiary kostki brukowej i ich zastosowanieNajbardziej popularne wymiary kostki brukowej i ich zastosowanie Kostka brukowa to bardzo wdzięczny materiał budowlany. Jest wytrzymała, odporna na działanie czynników zewnętrznych i dostępna w wielu różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Jeśli zastanawiasz się nad jej wykorzystaniem, poznaj najbardziej […]
  • Zalety rolet zewnętrznych. Kiedy warto wybrać rolety tego typu?Zalety rolet zewnętrznych. Kiedy warto wybrać rolety tego typu? Zasłanianie okien zasłonami materiałowymi, metalowymi żaluzjami lub tanimi roletami wewnętrznymi zakupionymi w markecie jest mało funkcjonalne. Tkaniny zasłonowe szybko się brudzą i wymagają częstego prania, metalowe żaluzje były modne w […]
  • Co warto wiedzieć o fotowoltaice, zanim zdecydujesz się na instalację?Co warto wiedzieć o fotowoltaice, zanim zdecydujesz się na instalację? Fotowoltaika jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Nie ma w tym nic dziwnego – energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne jest doskonałą alternatywą dla eksploatacji coraz droższej energii.Co warto […]
  • Sejf domowy – komu się przyda? Jaki wybrać? Wszystko co musisz wiedziećSejf domowy – komu się przyda? Jaki wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć Dobrej jakości systemy zabezpieczeń cieszą się obecnie coraz większym uznaniem. Sejf do domu przyda się każdej osobie, która poszukuje sprawdzonego sposobu ochrony własnego mienia. Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór modeli […]
  • Jaka podłoga do stylu loftowego?Jaka podłoga do stylu loftowego? Otwarta przestrzeń, duże okna, ciekawe oświetlenie, elementy z betonu, kolory w tonacji bieli i szarości to przestrzeń loftowa, w której sporo elementów wygląda tak, jakby nie była wykończona. Piękne surowe wnętrza przybyły do nas wprost z […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]