Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię?

aranżacja kuchni

Kuchnia to serce domu, które zasługuje na szczególną uwagę podczas aranżacji wnętrza. Miejsce to powinno być nie tylko stylowe, ale także praktyczne, bezpieczne, energooszczędne i dobrze oświetlone. Na jakich czynnikach należy się najbardziej skupić, by kuchnia spełniała te wymagania?

Funkcjonalność kuchni

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna najpierw powinno się rozplanować przyłącza wody, gazu oraz lokalizację oświetlenia i gniazdek elektrycznych. Pomoże w tym zasada trójkąta roboczego, czyli optymalna lokalizacja lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Trzeba te punkty dostosować do kształtu kuchni.

Kolejna istotna sprawa przy aranżacji kuchni to podział na pięć stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • przygotowania posiłków,
  • zmywania,
  • gotowania i pieczenia.

Ważną kwestią jest również powierzchnia blatu. Zaleca się, by miała minimum 80 cm szerokości i nie mniej niż 85 cm wysokości.

Bezpieczeństwo w kuchni

W kuchni ma miejsce najwięcej wypadków domowych, dlatego też musi być ona bezpieczna. Projektując ją, trzeba zwrócić uwagę na bezkolizyjność, sprawną wentylację i właściwe oświetlenie, jak np. tu: https://www.gtv.com.pl/lighting/pl/.

Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, konieczny jest tzw. baby-proofing, czyli założenie blokady piekarnika, szuflad i szafek. To samo dotyczy ostrych kantów, które zabezpiecza się miękkimi nakładkami.

Oszczędność w kuchni

Energooszczędna kuchnia to duże wsparcie dla domowego budżetu. Wystarczy wybrać dobrej jakości AGD, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu meble oraz właściwe oświetlenie. Wysokiej klasy materiały i serwis z pewnością przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia wymaga bardzo dobrze przemyślanego oświetlania, które jest zależne od poszczególnych stref. Inne oświetlenie zastosuje się do blatu roboczego, inne przy zlewozmywaku, a jeszcze inne do wyspy kuchennej, przy której spożywa się posiłki. Tam najlepiej pasują jasne, ale nie oślepiające lampy. Ciekawą i stylową opcją jest zastosowanie lamp podszafkowych i przypodłogowych.

Aby stworzyć kuchnię energooszczędną, zalecane są lampy LED. Cechują się kilkadziesiąt razy dłuższą żywotnością niż zwykłe żarówki. Ponadto posiadają stałe parametry świecenia, czyli jednolitą barwę i natężenie. Nie wytwarzają też szkodliwego promieniowania UV. Przykłady takich lamp można zobaczyć tutaj: http://gtv.com.pl/lighting/pl/produkty/oswietlenie-meblowe/oprawy-led.

Na koniec pozostaje styl wnętrza, który jest sprawą bardzo indywidualną. Lecz jeśli pozostałe elementy zostaną dobrze zaplanowane, dobór stylu będzie już tylko czystą przyjemnością.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Podłoga z mikrocementu – dlaczego warto się na nią zdecydować?Podłoga z mikrocementu – dlaczego warto się na nią zdecydować? Posadzki z mikrocementu coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Wprost z industrialnych hal i magazynów przeniosły się one do salonów, gdzie stanowią ciekawą alternatywę dla paneli, płytek oraz podłóg drewnianych. Co warto wiedzieć, […]
  • Oświetlenie ogrodu. Dlaczego warto w nie zainwestować?Oświetlenie ogrodu. Dlaczego warto w nie zainwestować? Wszyscy posiadacze ogrodów doskonale zdają sobie sprawę, ile trudu trzeba włożyć, aby ogród był zadbany i estetyczny. Odpowiednie oświetlenie ogrodu nie tylko znakomicie podkreśli efekty Twojej pracy, ale również wprowadzi niepowtarzalny, […]
  • Zalety rolet zewnętrznych. Kiedy warto wybrać rolety tego typu?Zalety rolet zewnętrznych. Kiedy warto wybrać rolety tego typu? Zasłanianie okien zasłonami materiałowymi, metalowymi żaluzjami lub tanimi roletami wewnętrznymi zakupionymi w markecie jest mało funkcjonalne. Tkaniny zasłonowe szybko się brudzą i wymagają częstego prania, metalowe żaluzje były modne w […]
  • Co na stół w jadalni?Co na stół w jadalni? Stół to centralny punkt jadalni, dlatego dobrze jest odpowiednio go zaaranżować. W tym celu możemy wykorzystać wiele ciekawych elementów – od tekstyliów typu obrus, przez stylowe naczynia, elementy dekoracyjne, a nawet rośliny. Co na stół w […]
  • Ogrodzenia modułowe – połączenie trwałości i nienagannej stylistykiOgrodzenia modułowe – połączenie trwałości i nienagannej stylistyki Czy ogrodzenie może być jednocześnie trwałe i zachwycać nienaganną stylistyką? Oczywiście, że tak! Najlepszym przykładem takiego połączenia jest ogrodzenie modułowe. Solidność i oryginalny wygląd to niejedyne zalety tego typu grodzeń, toteż […]