Na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię?

aranżacja kuchni

Kuchnia to serce domu, które zasługuje na szczególną uwagę podczas aranżacji wnętrza. Miejsce to powinno być nie tylko stylowe, ale także praktyczne, bezpieczne, energooszczędne i dobrze oświetlone. Na jakich czynnikach należy się najbardziej skupić, by kuchnia spełniała te wymagania?

Funkcjonalność kuchni

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna najpierw powinno się rozplanować przyłącza wody, gazu oraz lokalizację oświetlenia i gniazdek elektrycznych. Pomoże w tym zasada trójkąta roboczego, czyli optymalna lokalizacja lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Trzeba te punkty dostosować do kształtu kuchni.

Kolejna istotna sprawa przy aranżacji kuchni to podział na pięć stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • przygotowania posiłków,
  • zmywania,
  • gotowania i pieczenia.

Ważną kwestią jest również powierzchnia blatu. Zaleca się, by miała minimum 80 cm szerokości i nie mniej niż 85 cm wysokości.

Bezpieczeństwo w kuchni

W kuchni ma miejsce najwięcej wypadków domowych, dlatego też musi być ona bezpieczna. Projektując ją, trzeba zwrócić uwagę na bezkolizyjność, sprawną wentylację i właściwe oświetlenie, jak np. tu: https://www.gtv.com.pl/lighting/pl/.

Jeśli w domu znajduje się małe dziecko, konieczny jest tzw. baby-proofing, czyli założenie blokady piekarnika, szuflad i szafek. To samo dotyczy ostrych kantów, które zabezpiecza się miękkimi nakładkami.

Oszczędność w kuchni

Energooszczędna kuchnia to duże wsparcie dla domowego budżetu. Wystarczy wybrać dobrej jakości AGD, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu meble oraz właściwe oświetlenie. Wysokiej klasy materiały i serwis z pewnością przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia wymaga bardzo dobrze przemyślanego oświetlania, które jest zależne od poszczególnych stref. Inne oświetlenie zastosuje się do blatu roboczego, inne przy zlewozmywaku, a jeszcze inne do wyspy kuchennej, przy której spożywa się posiłki. Tam najlepiej pasują jasne, ale nie oślepiające lampy. Ciekawą i stylową opcją jest zastosowanie lamp podszafkowych i przypodłogowych.

Aby stworzyć kuchnię energooszczędną, zalecane są lampy LED. Cechują się kilkadziesiąt razy dłuższą żywotnością niż zwykłe żarówki. Ponadto posiadają stałe parametry świecenia, czyli jednolitą barwę i natężenie. Nie wytwarzają też szkodliwego promieniowania UV. Przykłady takich lamp można zobaczyć tutaj: http://gtv.com.pl/lighting/pl/produkty/oswietlenie-meblowe/oprawy-led.

Na koniec pozostaje styl wnętrza, który jest sprawą bardzo indywidualną. Lecz jeśli pozostałe elementy zostaną dobrze zaplanowane, dobór stylu będzie już tylko czystą przyjemnością.

Podobne posty

  • Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna?Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna? Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wymianę starych źródeł zasilania energetycznego na odnawialną zieloną energię. Fotowoltaika zyskała na dużej popularności ze względu na korzyści dla środowiska i samych inwestorów. O jakich […]
  • Parawan nawannowy idealny do Twojej łazienkiParawan nawannowy idealny do Twojej łazienki Z całą pewnością parawan nawannowy w pierwszej kolejności powinien spełniać swoją funkcję - chronić przed nadmiernym rozlewaniem wody i zalaniem pomieszczenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również jako element […]
  • Jak zapanować nad porządkiem w warsztacie – praktyczne porady i rozwiązaniaJak zapanować nad porządkiem w warsztacie – praktyczne porady i rozwiązania Dobrze zorganizowana przestrzeń warsztatowa to oszczędność zarówno miejsca, jak i czasu związanego z poszukiwaniem niezbędnych przedmiotów. Wystarczy odrobina dobrych chęci i minimum kreatywności, aby wprowadzić porządek raz na zawsze. […]
  • Dowiedz się, jak położyć płytki, żeby nie zalać sąsiadów – poradnikDowiedz się, jak położyć płytki, żeby nie zalać sąsiadów – poradnik Odnawianie podłogi wyłożonej płytkami na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowane. Jednak w miarę gromadzenia informacji i potrzebnych materiałów, może okazać się, że zadanie po prostu nas przerasta. Efektowne ułożenie glazury i fug […]
  • Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć?Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć? Konwektory mają wiele zalet. Wyróżnia je przede wszystkim to, że są małe, wydajne, lekkie i proste w obsłudze. Na dodatek można je zamontować praktycznie wszędzie. Konwektory grzewcze to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przed sezonem […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]