21 maja 2023

Żaluzje tarasowe – czy sprawdzą się do zabudowy tarasu?

Taras w stylu śródziemnomorskim nad Wisłą? Aby znaleźć się w gorących klimatach, nie musisz podróżować setki kilometrów na południe Europy. Wystarczy, że zabudujesz taras ruchomymi żaluzjami zewnętrznymi, które skutecznie osłoną cię przed słońcem, deszczem, wiatrem i… wzrokiem sąsiada. Możesz z nich budować ruchome ściany i okiennice. Przed latem warto pomyśleć o roletach na taras lub drzwi balkonowe. Dzięki rolecie rzymskiej otrzymasz dodatkową powierzchnię do zagospodarowania w upalne dni.

Drewniane żaluzje tarasowe sprawdzają się w zabudowie nowoczesnych altan oraz balkonu i tarasu. Jeden z czołowych producentów dowodzi, że szerokość pojedynczego pasa żaluzjowego nie powinna przekraczać 100 cm. Wymiar wpływa bowiem na stabilność konstrukcji oraz przeciwdziała wyginaniu się poszczególnych elementów. W tym przypadku ruchome panele tarasowe wykonywane są z drewna modrzewia syberyjskiego, które jest odporne na warunki atmosferyczne.

Żaluzja tarasowa drewniana

Jednym z aktualnych trendów modowych w aranżacji tarasów jest naturalność, dlatego modele drewniane są u szczytu popularności i są bardzo poszukiwane. Najczęściej stosowane jest sezonowe drewno egzotyczne lub bambus. Miłośnicy kultury orientalnej z pewnością docenią bambusowe żaluzje, które łączą trwałość i praktyczność z oryginalnym designem.

Dekorowanie tarasów żaluzjami z drewna pozwala izolować przestrzeń, nadać im piękny wygląd, pozwolić powietrzu nie zatrzymywać się i krążyć, a także tworzyć cień. W tym rozwiązaniu znajdzie się wszystko co potrzebne do funkcjonalności tarasu. Praktyczne żaluzje drewniane dobrze wpasowują się we wnętrze i nie wymagają skomplikowanej konserwacji.

Żaluzje na taras

Żaluzje montowane na zewnątrz wykonane są z praktycznych lameli o specjalnym kącie załamania. Pozwala to na dowolne regulowanie ilość światła wpadającego na taras. Jeżeli zajmuje on sporą powierzchnię, żaluzje spełnią również funkcje izolacyjne. Niezależnie od tego, z jakiego drewna wykonane są lamele, wszystkie są poddawane obróbce specjalnymi preparatami, dzięki czemu są odporne na działanie promieni słonecznych oraz zmiany wilgotności i temperatury.

Lekkie i wytrzymałe drewno jest szlifowane, a następnie pokrywane lakierem ochronnym i malowane. Podczas produkcji poddawane jest specjalnej obróbce antystatycznej, a następnie suszeniu, co zapobiega przebarwieniom i odkształceniom podczas eksploatacji. Żaluzje drewniane na taras wyglądają świetnie jako samodzielny element i w towarzystwie mebli oraz harmonizują z fasadą budynku. Są praktycznym sposobem na zamaskowanie okablowania.

Żaluzje ogrodowe

Ruchome żaluzje drewniane na taras to prosty i sprawdzony system umożliwiający dowolne regulowanie dopływu światła w głąb zabudowy tarasowej. Można jednym ruchem ręki otworzyć żaluzję, tak aby rozświetlić wnętrze lub całkowicie je zamknąć i ograniczyć wpadanie promieni słonecznych. Gdy będziesz chciał wypocząć w cieniu lub osłonić się przed wiatrem, zamkniesz je, a gdy nie będziesz korzystał z tarasu pozostawisz otwarte, by nie pozbawiać salonu naturalnego światła.

Żaluzje do altany

Jeśli posiadasz wiatę, możesz ja obudować ruchomymi żaluzjami ogrodowymi, dzięki czemu będzie altaną, gdzie wypoczniesz lub urządzisz grilla z przyjaciółmi. Zabudowa boczna w postaci drewnianych regulowanych żaluzji zapewni ochronę auta przed promieniowaniem słonecznym oraz zanieczyszczeniami niesionymi przez wiatr. Jeżeli pomieszczenie wykorzystujesz w celach wypoczynkowych, dzięki regulowanym łopatkom osłonisz się przed ciekawskim sąsiadem czy też słońcem lub wiatrem, a gdy zechcesz, oświetlisz wnętrze promieniami słonecznymi.

Markiza boczna na taras

Intymny wypoczynek na tarasie zapewnia prosta, a zarazem stylowa markiza boczna, która tworzy przyjemne otoczenie i chroni przed wiatrem oraz słońcem. Markizy tarasowe sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i nad balkonem. Główną ich zaletą jest regulowany wysięg, dzięki czemu dopasujemy ich wymiar do naszych potrzeb.

Niektóre markizy ogrodowe wyposażone są w kasetę ochronną, która po zwinięciu materiału chroni go przed słońcem i deszczem. Można spotkać również markizy tarasowe z napędem, który ułatwi jej rozwinięcie. Ekran wykonano z odpornego na promieniowanie UV i rozdarcia poliestru zamontowanego w kasecie w pozycji poziomej, dzięki czemu można ją z łatwością rozciągnąć. Roleta ma także funkcję automatycznego zwijania.

Rolety na taras

Rolety tarasowe z funkcją żaluzji są idealnym sposobem, aby przekształcić otwarty taras w funkcjonalną przestrzeń, z której można korzystać niezależnie od pory roku i pogody. Rolety zewnętrzne z ruchomymi lamelami oferują swobodę zarządzania ilością promieniowania słonecznego trafiającego do wnętrza i pozwalają uniknąć niepożądanych spojrzeń z zewnątrz. Na rynku dostępne są rolety z napędem solarnym, które oferują praktycznie nieograniczone możliwości montażowe na tarasach i w oknach budynków.

Roleta rzymska na taras

Alternatywą dla stałego zadaszenia tarasu są rolety rzymskie, które umożliwiają całkowite lub częściowe zacienienie przestrzeni. Dzięki budowie przypominającej harmonijkę możesz samodzielnie decydować, jak duży fragment tarasu chcesz ochronić przed słońcem. Rozsunięta do końca roleta na taras zacieni całą powierzchnię, a rozłożona do połowy tylko jej część. Roleta jest rozsuwana za pomocą pasków przyszytych na końcu materiału bądź prostym mechanizmem sterowanym za pomocą linki.

Roleta na drzwi balkonowe

W budynkach jednorodzinnych i blokach coraz częściej wykorzystywane są rolety na drzwi balkonowe, które zastępują klasyczne, materiałowe zasłony i kotary. Rolety balkonowe pasują do niemal każdego wnętrza bez względu na jego aranżację. W odróżnieniu od zasłon nie zbierają na powierzchni tyle kurzu i innych zanieczyszczeń, przez co sprawdzają się tam, gdzie na co dzień przebywają alergicy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści