3 maja 2022

Nowoczesne zadaszenie tarasowe w formie pergoli – skuteczna ochronę nie tylko przed słońcem

Nowoczesne pergole to świetne rozwiązanie zarówno do prywatnych ogrodów, na tarasy, jak i w hotelach czy restauracjach. Mogą być przytwierdzone do bryły budynku bądź stanowić wolnostojącą zabudowę w ogrodzie. Jakkolwiek wykorzystane, stanowią wspaniałą formę stwarzającą miejsce do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak deszcz czy śnieg, a nawet wtedy, gdy słońce świeci zbyt mocno.

Czym jest pergola?

To nic innego jak konstrukcja składająca się z podpór i zadaszenia. Podpory mogą być belkami lub też kratownicą wykonaną z drewna, stali, aluminium czy też betonu. Taka podpora z powodzeniem może stanowić wzmocnienie dla roślin pnących. Dawniej markizy, dziś pergola, bo do zadaszeń tekstylnych zaczęto stosować zamiast ramion przegubowych, podpory i słupy. W ostatnich latach pojawiły się jeszcze nowocześniejsze rozwiązania, takie jak pergole z obrotowymi aluminiowymi piórami oraz pergole szklane zintegrowane z przeciwsłoneczną osłoną tekstylną. Nowoczesne zadaszenie tarasowe to więc nic innego jak właśnie te rozwiązania, które pozwalają użytkownikom dynamicznie wpływać i regulować ilość światła oraz chronić pergolę przed opadami atmosferycznymi.

Korzyści z użytkowania

Korzyści płynące z posiadania pergoli nie musimy chyba nikomu wymieniać. Przytulny kącik do spędzania czasu wolnego, strefy wypoczynku, azyl dla domowników, gdzie w cieniu supernowoczesnej osłony tarasowej rozmieścić możemy wygodny komplet wypoczynkowy, a następnie miło spędzać tam czas. Taka pergola zapewnia osłonę przed zbyt obfitym natężeniem promieni słonecznych, deszczem a dzięki osłonom bocznym, przed wiatrem, ale też przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Pergole Ruda Śląska, ale mogą być również montowane w innych miastach.

Jakie mamy rodzaje pergoli

Podstawowe kryterium podziału pergoli tarasowych to materiał, z którego wykonany jest pokrycie dachowe pergoli. Mamy więc:

  • Pergole tekstylne – wykonane z tkaniny, które można podzielić na trzy podgrupy
  • Rolowane, których geneza tkwi jeszcze w markizach do ogrodów zimowych. Nożycowe ramiona, które były charakterystyczne dla większości markiz, zostały zastąpione prowadnicami. Tkanina nawijana jest na rurę, a całość konstrukcji oparta jest na podporach.
  • rzymskie to nazwa funkcjonująca potocznie, ale bardzo rozpowszechniona dla tej grupy pergoli. Charakteryzuje je sposób ułożenia tkaniny po rozłożeniu. Poszycie, po rozciągnięciu, tworzy delikatnie, bardzo dekoracyjne, fałdy – podobne do rolet rzymskich.
  • segmentowe – ich dach podzielony jest aluminiowymi profilami na segmenty. Po rozłożeniu dach może tworzyć lekko pochyloną do przodu płaszczyznę lub, dzięki specjalnym profilom może tworzyć łuk wygięty na boki. Po złożeniu tkanina układa się estetycznie po jednej ze stron pergoli.
  • Pergole lamelowe, nazywane też pergolami bioklimatycznymi ze względu na ich właściwości. Dach tego rodzaju pergoli stanowią aluminiowe, obrotowe pióra nazywane również lamelami. Pióra te posiadają od górnej strony specjalny ‘’kanał” do odprowadzania wody opadowej. Pergola lamelowa jest więc rozwiązaniem przeciwdeszczowym.
  • Pergole szklane, które są eksploatowane głównie latem i nie należy mylić tego rodzaju pergoli z ogrodem zimowym, którym może być wykorzystywany przez cały rok. Oczywiście szklana pergola po zabudowaniu ścian bocznych i wyposażeniu w promienniki ciepła będzie znakomitym miejscem do spędzania czasu również jesienią i wiosną.

Pergole stanowią doskonałą wręcz ochronę przez warunkami zewnętrznymi, a dzięki temu, że mogą być montowane do ściany, a także jako elementy wolnostojące mogą stanowić nowoczesne altany ogrodowe.

Materiał promocyjny.

Powiązane treści