Eleganckie, wykonane z naturalnego materiału żaluzje stanowią jedno z najciekawszych rozwiązań dekoracji okiennych, które łączy w sobie funkcjonalność i oryginalny design. Wykonane z drewna są ponadczasowe i pasują do każdego wnętrza.
Modne od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku skradły serca wielu Polaków – podpowiada producent żaluzji drewnianych z Łodzi Czech Rolety: https://czechrolety.pl/.
W jaki sposób dbać o drewniane żaluzje?
Drewniane żaluzje podobnie jak inne przedmioty wykonane z naturalnego drewna przyciagają kurz, który uczula i negatywnie wpływa na stan zdrowia alergików. Z tego względu należy je regularnie przecierać wilgotną ściereczką, która skutecznie usunie nieprzyjemne drobinki brudu osadzającego się na ich powierzchni lub specjalnie skonstruowaną szczotką do zbierania kurzu z żaluzji.
Zalety drewnianych żaluzji
Żaluzje wykonane z drewna są eleganckie i sprawdzą się w każdym wnętrzu. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd, są szczególnie poszukiwane przez miłośników stylu boho, skandynawskiego i rustykalnego. Są ekologiczne i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Ciepły kolor drewna uspakaja i kojąco wpływa na nasze nerwy. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarach, z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza. Drewniane żaluzje są dobrym izolatorem temperatury i dobrze zaciemniają. Chronią nas także przed wścibskim okiem sąsiadów. Wyróżnia je także trwałość i odpornosć na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu stanowią zakup na lata. Ich przemyślana konstrukcja sprawia, iż wypinając je z zaczepu, z łatwością umyjemy okna.
Wady drewnianych żaluzji
Żaluzje wykonane z naturalnego drewna nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. Łazienka czy kuchnia powinny zostać przysłonięte żaluzjami aluminiowymi. Co więcej naturalne drewno posiada charakterystyczne słoje, które są niepowtarzalne, a co za tym idzie nie ma dwóch jednakowych żaluzji, które idealnie pasowałyby do koloru mebli.
Drewniane żaluzje – rodzaje dostępnych na rynku żaluzji
Drewniane żaluzje możemy podzielić na dwa zasadnicze rodzaje, według szerokości użytych lameli. Pierwsze z nich mają szerokość 25 mm. Można je wieszać na ścianie, przymocować do sufitu czy też powiesić na ramie okna. Żaluzje te posiadają możliwość zastosowania tak zwanego bocznego prowadzenia żyłkowego, aby ułatwić utrzymanie systemu przy szybie nawet po uchyleniu okna. Drugi rodzaj posiada lamele o szerokości 50 mm. W tym przypadku ze względu na ich wagę producenci odradzają montowanie ich na ramie okna. Ten model służy do całkowitego przysłonięcia dużej przeszklonej powierzchni, jak np. okna balkonowego czy wychodzącego na taras.
Regulacja żaluzji z drewna
Drewniane żaluzje mogą być regulowane poprzez zastosowanie mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Drugi typ sterowania może okazać się szczególnie przydatny, gdy żaluzje montowane są w budynku o dużej powierzchni, w którym okna sięgają podłogi, gdy rozmieszczenie okien uniemożliwia zastosowanie patyka lub łańcuszka, a także gdy ciężar poszczególnych elementów składowych żaluzji znacząco zmniejsza komfort podnoszenia i opuszczania osłony.
Jak komponować żaluzje?
Żaluzje drewniane idealnie sprawdzą się w dużych, jasnych pomieszczeniach. Lepiej nie montować ich na niewielkich oknach, gdyż wizualnie zmniejszą dostępną przestrzeń, a także sprawią, iż w pokoju zrobi się ciemno i nieprzyjemnie. Odcień żaluzji powinien zostać dobrany pod kolor mebli i podłogi. Tylko w ten sposób można stworzyć spójną kompozycję, którą będą zachwycać sie zaproszeni goście. Na szczęście na rynku dostęnych jest przynajmniej kilkadziesiąt drewnianych żaluzji w różnych odcieniach i odmiennym układzie słoi – wyjaśnia specjalista firmy CzechRolety.pl.
Gorąco zachęcamy też do odwiedzenia witryny partnera: https://czechpranie.pl/.
Artykuł partnerski.