7 czerwca 2023

Własny domek nad jeziorem – dlaczego warto go kupić?

Kto nie chciałby mieć własnego domku na jeziorem albo przynajmniej spędzić w nim kilku upojnych dni podczas wakacji? Chyba nie ma zbyt wielu takich osób. Dla tych, którzy tęsknią za wypoczynkiem w domku letniskowym nad jeziorem piszemy w szczegółach, dlaczego warto kupić nieruchomość na Kaszubach czy nad jeziorem żywieckim, w tym z własną linią brzegową. Ile kosztuje domek nad jeziorem, a ile wynajęcie? Kupisz, nie kupisz, ale obejrzeć możesz!

Marzysz o przytulnym, komfortowym domku nad jeziorem, gdzie w ciszy i spokoju mógłbyś odpocząć w weekend lub podczas wakacji? A może śni ci się tani domek letniskowy nad jeziorem, który jest świetną bazą wypadową na całonocne wyprawy na ryby? Dobrze trafiłeś. Piszemy o nieruchomościach, które pozwalają zrealizować marzenia o relaksie z daleka od ludzi i blisko natury.

Domki letniskowe nad jeziorem

Od czasu epidemii koronawirusa zainteresowanie kupnem domu letniskowego nad jeziorem znacznie wzrosło. Wakacje w kraju i za granicą są coraz droższe, dlatego Polacy częściej decydują się na zakup lub wynajem nieruchomości poza miastem, gdzie można wypoczywać komfortowo nawet przez cały rok. Wprawdzie trzeba się przygotować na dość duży wydatek, ale inwestycja w dłuższej perspektywie odpłaci się nam udanymi urlopami spędzanymi na własnych warunkach.

Posiadanie takiej nieruchomości, jak domek nad jeziorem położony w popularnej miejscowości turystycznej oznacza możliwość wypoczynku na łonie natury bez wcześniejszego planowania wyjazdu i rezerwacji noclegu. Prywatna nieruchomość zgodna z potrzebami i gustem właściciela tworzy idealną scenerię do relaksu z całą rodziną czy do zaproszenia znajomych i organizacji udanego spotkania w większym gronie.

Domek nad jeziorem z własną linią brzegową

Zdecydowana większość jezior w Polsce należy do Skarbu Państwa. Zasady korzystania z publicznych wód śródlądowych reguluje ustawa Prawo wodne, która stanowi, że częścią jeziora czy rzeki jest pas o szerokości 1,5 m od linii brzegowej. Granica działki przylegającej do linii brzegowej powinna się więc kończyć w tej odległości. Teren nad jeziorem wraz z pasem linii brzegowej należy do właściciela działki, lecz zgodnie z prawem nie możne on stawiać ogrodzenia w odległości mniejszej niż 1,5 od linii brzegowej.

Właściciel nie może zakazywać czy uniemożliwiać w jakikolwiek sposób przechodzenia przez ten obszar. Przepisy przewidują tylko cztery wyjątki od tych zakazów, które dotyczą stref ochronnych ustanowionych na podstawie Prawa wodnego, obrębów hodowlanych ryb czy obszarów ważnych dla obronności. Jeżeli jezioro jest objęte powszechnym korzystaniem z wypoczynku lub sportów wodnych, właściciel działki ma obowiązek zapewnić publiczny dostęp do niego. Części nieruchomości do tego przeznaczone wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Ile kosztuje zakup domku nad jeziorem?

Ile kosztuje domek nad jeziorem? Cena domu nad jeziorem zależy od wielu czynników, w tym m.in. przeznaczenia (obiekty sezonowe są zazwyczaj tańsze od całorocznych), wielkości, liczby pięter, układu pomieszczeń, możliwości wyposażenia domu w taras, altanę lub balkon oraz rodzaju wykończenia i instalacji, które mają się w nim znaleźć. W lokalizacji nad jeziorem pierwszorzędne znaczenie ma rzecz jasna odległości od linii brzegowej, pomostu, przystani lub plaży. Jeśli chcemy kupić tani domek letniskowy nad jeziorem, to powinniśmy przyjąć, że odległość do wody będzie z reguły duża.

W koszty budowy drewnianego domu letniskowego należy wliczyć także wybrane fundamenty. Jeśli zdecydujesz się się na montaż zabudowanej altany lub niewielkiej konstrukcji sezonowej, możesz wybrać najtańszą z opcji i do przygotowania podłoża wykorzystać betonowe bloczki. Jeżeli do położenia fundamentów zostanie zatrudniona ekipa, do kosztów należy również doliczyć robociznę. Więcej kosztuje budowa domku letniskowego, pod którym ma być płyta fundamentowa. W przypadku domku całorocznego konieczne jest wykonanie ocieplenia ścian oraz podłogi, co dodatkowo pomnaża koszty.

Ile kosztuje wynajęcie domku nad jeziorem?

Obecnie w wielu rejonach nad jeziorami, które są atrakcyjne dla turystów dostępne są komfortowe domki letniskowe na wynajem. Jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne. Decydując się na wynajem domku nad jeziorem, klient otrzymuje doskonale wyposażone lokum, a koszty jego wynajęcia można podzielić na kilka osób. To atrakcyjna opcja dla osób, które na urlop wybierają się z rodziną czy z grupą przyjaciół.

Dzięki aneksowi kuchennemu goście domków letniskowych mogą sami sobie przygotowywać posiłki, dzięki czemu oszczędzają pieniądze na inne lokalne atrakcje. Mieszkając w domku letniskowym, każdy może przygotować sobie dokładnie to, co lubi. Domki wyposażone w wygodną sypialnię, kuchnię, łazienkę oraz ogrzewanie mają często zadaszony taras, meble ogrodowe oraz grill, dzięki czemu można przyjemnie spędzać czas na zewnątrz. Z dodatkowym wyposażeniem wiążą się większe koszty, ale nie powinno to być przeszkoda dla osób ceniących prywatność i możliwość spędzania czasu zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Domek nad jeziorem – Kaszuby

W Internecie możemy znaleźć tysiące ofert wynajmu domków nad jeziorami na Kaszubach, które są atrakcyjnym miejscem wypoczynku Polaków. Magnesem ściągającym letników jest czyste środowisko, gdzie wakacyjne siedliska zlokalizowane są często w lasach, blisko jeziora, a niejednokrotnie także bałtyckiej plaży. Różne atrakcje zapewnić nam może domek nad Jeziorem Żywieckim, skąd blisko do plaży nad wodą oraz szlaków górskich.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści