30 maja 2023

Skrzynka pocztowa na listy i gazety – czym się kierować przy wyborze?

Skrzynka na listy jest potrzebna niezależnie od tego czy przywiązujemy uwagę do jej wyglądu i funkcjonalności. Nawet w czasach poczty elektronicznej jest ważnym elementem wyposażenia domu, gdzie listonosz składa korespondencję tradycyjną oraz zamówione przez nas gazety. Dla wielu osób skrzynka na listy jest gadżetem dekoracyjnym wpływającym na estetykę domu. Czym kierować się przy wyborze skrzynki na listy? Jaki wybrać zamek do skrzynki pocztowej? Rynek pełen jest różnych typów skrzynek. Niektóre zaskakują.

Większość lokatorów bloków prawdopodobnie nie wie, jak jest ich skrzynka na listy. Jako najemcy nie mieli wpływu na ich model, wielkość czy kolor. Z administracji otrzymują kluczyk do skrytki i w dobie poczty elektronicznej najczęściej zapominają o jej istnieniu. Co jakiś czas usuwają kilogramy ulotek i wydawnictw reklamowych. Inaczej jest w przypadku właścicieli prywatnych posesji. Tutaj zaczyna się giełda modeli i designów.

Skrzynka na listy na ogrodzenie

Posiadanie skrzynki pocztowej oraz umieszczenie jej w łatwo dostępnym miejscu jest obowiązkowe. Za niedopełnienie tego obowiązku właściciel domu musi liczyć się z karą nawet do 10 tys. zł. Skrzynki powinny chronić korespondencję przed kradzieżą i działaniem czynników zewnętrznych. Powinny mieć także odpowiednie wymiary, aby zmieścić większe przesyłki. Jeśli przesyłka się nie mieści, listonosz ma prawo odesłać ją na pocztę.

Popularnym rozwiązaniem na posesjach prywatnych są skrzynki montowane na ogrodzeniu, zwykle na furtce. Listonosz ma do nich łatwy dostęp, nawet gdy odbiorcy nie ma w domu. W części modeli już z daleka widać, że w środku jest przesyłka, co w połączeniu z umiejscowieniem skrytki na ogrodzeniu frontowym oszczędza czas i energię. Zwykle skrzynka na listy jest wyposażona w szczelinę i drzwiczki zamykane na kluczyk. Skrzynka pocztowa jest montowana na przęśle ogrodzenia za pomocą uchwytów montażowych lub na ogrodzeniu panelowym.

Skrzynka na listy przelotowa

Bezpiecznym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest dwustronna skrzynka na listy wbudowana w ogrodzenie, która posiada otwór do wrzucania listów od zewnątrz posesji, a drzwiczki do ich wyjmowania znajdują się wewnątrz posesji. Ten typ skrzynek jest dobrym wyborem dla osób, które nie chcą nadmiernie ingerować w wygląd ogrodzenia, ale istotna jest dla nich estetyka i funkcjonalność. Dzięki temu rozwiązaniu zobaczymy na murze jedynie mały panel zewnętrzny.

Fronty skrzynek przelotowych wykonane są z różnych materiałów, m.in. z blachy ocynkowanej, z powłoką proszkową w takich kolorach jak miedź antyczna czy srebro antyczne lub z frontem ze stali nierdzewnej. Taka nowoczesna skrzynka na listy zawsze przyciąga wzrok przechodniów.

Skrzynka na listy do wmurowania

W handlu dostępne są skrzynki na listy do stosowania podczas samodzielnego wykańczania domu. Skrytkę wykonaną z ocynkowanej stali malowanej proszkowo można wmurować w ogrodzenie lub elewację. Jest zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, więc nie będzie niszczeć na świeżym powietrzu. Produkt jest wyposażony w zamek, dzięki czemu listonosz będzie mógł zostawiać przesyłki w bezpiecznym miejscu. Nowoczesnym wzornictwem wyróżnia się skrzynka na listy z adresem, którą kupimy w sklepach budowlanych.

Skrzynka na listy wolnostojąca

Wolnostojącą skrzynką na listy mocuje się do podłoża za pomocą kołków lub betonuje bezpośrednio w podłożu. Skrzynka na listy i gazety musi być zawsze wykonana z wytrzymałych materiałów (stal, stal szlachetna, odlewy aluminiowe). Popularnym dodatkiem do wolnostojących skrzynek na listy jest domofon, który składa się z dzwonka, światła oraz interkomu. Niektóre modele posiadają skrzynki na paczki, które są wystarczająco duże, aby listonosz mógł włożyć do nich większe przesyłki.

Skrzynka na listy amerykańska

Popularnymi wolnostojącymi skrzynkami na listy są tzw. US-Mailbox, które naśladują amerykańskie skrzynki wyposażone w ruchomą chorągiewkę. To produkt spotykany w wielu sklepach, którego zaletą jest duża pojemność, dlatego nadaje się zarówno do listów, jak gazet i małych paczek. Skrytka zawsze zwraca na siebie uwagę swoim kultowym designem. Ze względu na to, że tych samych drzwiczek używa się zarówno do wkładania, jak i wyjmowania listów skrzynka nie spełnia jednak polskich wymogów prawnych, czyli nie chroni przed kradzieżą.

Zamek do skrzynki pocztowej

Zamek to obowiązkowy element wyposażenia każdej skrzynki pocztowej, który zapobiega dostaniu się poufnych dokumentów w niepowołane ręce. Powinien być solidny (np. ze stali) i dobrze zabezpieczony przed korozją, a także odporny na wilgoć i niską temperaturę. Większość dostępnych w sprzedaży zamków do skrzynek na listy ma podobną budowę i mechanizm działania. Klucz do zamka uruchamia rygielek mechanizmu, który skutecznie blokuje drzwiczki.

Zamek do skrzynki na listy jest niewielki i przeznaczony do samodzielnego montażu, tak aby wymiana zamka w skrzynce pocztowej nie przysporzyła ci większych problemów. Wybierając zamek do skrzynki pocztowej, powinieneś zwrócić uwagę na jego wymiary (dostosować je do otworu w skrzynce) oraz na materiały, z których został wykonany. Skrzynka pocztowa na listy musi być przecież w pełni zabezpieczona przed osobami trzecimi. To twój obowiązek prawny.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści