Dobre planowanie kuchni wymaga wiedzy o tym, jak ustawić sprzęty. Lodówka obok piekarnika? Zmywarka przy zlewie? W jakiej odległości od płyty indukcyjnej można zamontować okap? Wiemy, że szukacie odpowiedzi na te pytania – i słusznie. Rozmieszczenie AGD nie tylko wpływa na wygląd kuchni, ale również na wygodę pracy i żywotność urządzeń. Sprawdź, jak rozmieścić sprzęt kuchenny.
Ustawienie AGD a wygoda pracy w kuchni
Możliwe, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jakim stopniu ustawienie sprzętów kuchennych wpływa na sprawność wykonywanych prac. Ergonomia w kuchni ogranicza niepotrzebne ruchy i usprawnia gotowanie. Co prawda, im większa liczba kroków wykonana w ciągu dnia, tym lepiej dla kondycji, ale chyba nie chcesz przechodzić ścieżki zdrowia w kuchni… Lepiej oszczędzać czas spędzony na gotowaniu i sprzątaniu, aby go potem przeznaczyć na spacer na świeżym powietrzu lub ulubioną rozrywkę.
Przykład tego, jak nie ustawiać sprzętów kuchennych, daje wiele mieszkań w blokach z wielkiej płyty, w których kuchnie gazowe ustawione są tuż obok zlewu. Przygotowanie obiadu i zmywanie w międzyczasie w takiej sytuacji jest bardzo trudne i grozi zanieczyszczeniem gotującego się jedzenia lub poparzeniem łokci. Codzienność nie powinna rzucać takich wyzwań, bo niepotrzebnie tracisz energię, którą możesz przeznaczyć na bardziej konstruktywne cele. Praca w kuchni powinna przebiegać sprawnie, abyś mógł skupić się na tym, co w niej najważniejsze – pysznym jedzeniu, budowaniu relacji i usprawnianiu swojego życia.
Odpowiednie ustawienie sprzętów w ciągu roboczym powinno odpowiadać kolejności czynności, które wykonujesz w trakcie gotowania.
- Najbliżej drzwi powinna być ustawiona lodówka.
- Obok niej wygodnie mieć blat, który posłuży do wykładania jedzenia.
- Następny w kolejności powinien znaleźć się zlewozmywak, w którym umyjesz mięso i jarzyny.
- Obok zlewu dobrze, aby znalazł się główny blat roboczy, na którym posiekasz składniki i przygotujesz je do obróbki cieplnej.
- I ostatni przystanek stanowi płyta grzewcza gazowa lub elektryczna – wedle upodobania. To tu smażysz, gotujesz, parujesz i dusisz.
Nie wiesz, jak urządzić kuchnię? Skorzystaj z pomocy projektanta. Przejdź tu po więcej informacji>>>
Takie ustawienie możliwe jest oczywiście w sytuacji, kiedy pozwala na niego kształt i rozmiar kuchni oraz odpowiednia lokalizacja przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Dlatego już na etapie projektowania domu lub wykańczania mieszkania świadomie zaplanuj kuchnię.
Czy piekarnik może być obok lodówki?
Oprócz ergonomii ustawienia sprzętów obawy budzi możliwość oddziaływania urządzeń na siebie. Pytanie, które często pojawia się w trakcie projektowania kuchni, dotyczy ustawienia piekarnika obok lodówki. Czy ich bliskie sąsiedztwo wpłynie na zwiększenie poboru mocy lub skróci ich żywotność? Aktualnie bez przeszkód możesz umiejscowić piekarnik obok lodówki. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne. Projekt mebli powinien przewidywać dodatkowe zabezpieczenie przegrody między tymi sprzętami. Dla spokoju upewnij się, co w tej kwestii ma do powiedzenia producent. Jeśli z jakiegoś powodu piekarnik nie może stać obok lodówki (lub odwrotnie), to taka informacja powinna znaleźć się w karcie gwarancyjnej. Pamiętaj, że jeżeli znajduje się w niej odpowiedni zapis, a Ty mimo to ustawisz sprzęty blisko siebie, możesz stracić gwarancję.
Przeczytaj poradnik – jak ustawiać sprzęty AGD w kuchni?
Obawy dotyczące tego, czy piekarnik może być obok lodówki, mają swoje źródło w przeszłości. Stara zasada rzecze, że między lodówką a piekarnikiem powinna stać przynajmniej jedna szafka kuchenna. Z czego to wynikało? Stare sprzęty nie miały tak dobrej izolacji termicznej jak obecne i rzeczywiście istniało ryzyko, że piekarnik będzie nagrzewał stojącą obok lodówkę.
Czy płyta indukcyjna pod oknem to dobry pomysł?
To rozwiązanie może się nie sprawdzić z powodu braku możliwości zamontowania okapu, co skutkować będzie oparami unoszącymi się w kuchni. Jaka powinna być odległość okapu od płyty indukcyjnej? Aby ten pierwszy był zabezpieczony przed wysoką temperaturą i jednocześnie działał najwydajniej, dobrze jest zamontować go ok. 40-50 cm nad kuchenką indukcyjną. Miejsce pod oknem to świetna lokalizacja dla zlewu lub blatu roboczego. Zapewnisz sobie dostęp światła dziennego oraz miły widok.
Kuchnia gazowa ze zmywarką? Nowoczesne rozwiązania
Małe kuchnie wymuszają stosowanie nieszablonowych rozwiązań. Trudno o zachowanie zasad ergonomii, skoro wyzwaniem jest zorganizowanie przestrzeni do przechowywania i pomieszczenie wszystkich sprzętów w taki sposób, aby zapewnić miejsce na swobodne przemieszczanie się.
Producenci sprzętu AGD wychodzą temu naprzeciw, czego przykładem jest sprzęt 3w1. Łączy on w sobie kuchenkę gazową lub elektryczną, piekarnik i zmywarkę. To praktyczne urządzenie zajmuje mało miejsca, wymaga jedynie dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej lub elektrycznej. Rozwiązanie świetnie nadaje się do kompaktowej kuchni w kawalerce lub do niewielkiego aneksu kuchennego połączonego z salonem. Sprzęt 3 w 1 to przykład, jak okoliczności wymuszają łamanie reguł. W tym przypadku chodzi o połączenie kuchenki ze zmywarką, ponieważ co do zasady nie montujemy ich razem w pionie.
To sprytne powiązanie aż trzech urządzeń nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego. Wadą łączonych sprzętów jest ich pojemność. W małym piekarniku nie przyrządzisz jednocześnie pieczeni i ciasta, a minizmywarka wymaga częstszego nastawiania. Na szczęście istnieje rozwiązanie pośrednie. Producenci oferują kompaktowe wersje sprzętów AGD – węższe lodówki, zmywarki, a nawet dwupalnikowe kuchenki, które dopasujesz do każdej przestrzeni.
Treść sponsorowana.