12 marca 2024

Piwnica na wino w ogrodzie – jak ją zbudować?

Wino potrzebuje spokoju, a najlepszym miejscem, gdzie go otrzyma jest… piwnica. Polacy coraz częściej wracają do tradycji swoich przodków, którzy domowe zapasy wina przechowywali w dedykowanym pomieszczeniu. Nie jest to jednak tyle zwyczajna moda, co konieczność: trunek dobrze leżakowany może podnieść swoją wartość. Dziś radzimy, jak i gdzie przechowywać wino. W ogrodzie, pod schodami, w podłodze czy po prostu w piwnicy?

W domach Polaków coraz modniejsza jest aranżacja pomieszczeń, gdzie wino leżakuje we właściwych warunkach, aby z roku na rok podnosić swoją wartość. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu koneserzy mogą zaprezentować swoje zbiory gościom. Wino to trunek do spożycia dla ludzi i jako taki powinien być zawsze pod ręką – do obiadu, kolacji czy na przyjęcie dla znajomych.

Piwnica na wino w domu

Piwniczka na wino nie musi znajdować się w piwnicy. Chodzi o pomieszczenie do przechowywania wina, gdzie trunek otrzyma należne sobie miejsce w domu. Domowa piwniczka na wino może być ciekawym elementem wyposażenia wnętrza salonu czy kuchni. Rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niewielkiej kolekcji i gdy jego celem jest wyłącznie przechowalnia do codziennego spożycia.

Wartościowe eksponaty, które znajdują się w fazie dojrzewania, wymagają leżakowania, które uszlachetnia trunek. Aby tak się stało, wino musi spoczywać w pozycji poziomej w ciemności oraz właściwej temperaturze i wilgotności. Optymalna temperatura do przechowywania wina wynosi ok. 11 st. C, przy wilgotności ok. 70 proc. Zbyt niska wilgotność mogłaby spowodować wysychanie naturalnego korka, a w konsekwencji parowanie wina i jego utlenianie. Natomiast zbyt duża może być przyczyną rozwoju pleśni na korku i jego rozszczelnienia.

Piwnica na wino w podłodze

Wino można przechowywać pod podłogą w domu. W sieci można spotkać opis spiralnej piwniczki do wykonania nie tylko pod podłogą kuchni, ale każdego pomieszczenia na parterze domu. Tajemnicą jej budowy są odpowiednio zainstalowane i umieszczone prefabrykaty betonowe w kształcie walca. Piwniczka powinna być instalowana na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych i musi być stale wentylowana.

Spiralna piwniczka na wino w podłodze może mieć głębokość od dwóch do trzech metrów, co pozwala na przechowywanie ponad tysiąca butelek wina. Istnieje również wersja mini, w której funkcję spiralnych schodów spełnia mała drabinka. Można tam przechowywać kilkaset butelek wina. Producent oferuje piwniczkę w różnych wymiarach. Alternatywą jest piwniczka na wino pod schodami.

Piwnica na wino w ogrodzie

Popularnym pomysłem na ulokowanie swojej kolekcji wina jest ogród. Budowa piwniczek ogrodowych i ziemianek nie została precyzyjnie uregulowana w ustawie Prawo budowlane.

W praktyce włącza się je do grupy budowli lub obiektów małej architektury, które co do zasady nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli pomieszczenie ma mieć charakter budowli ziemnej do przechowywania żywności, pozwolenie jest jednak konieczne.

Piwniczkę pośród drzew, krzewów i pięknych roślin można zbudować samemu niewielkim nakładem sił. Zlokalizowana na skarpie lub pagórku, obrośnięta trawą stanowi dodatkowy atrakcyjny element miejscowego krajobrazu. Może być także wybudowana na płaskim terenie, ale pod warunkiem, że w tym miejscu nie ma wysokiego poziomu wód gruntowych. Piwniczka może zostać postawiona przy ścianie domu jako jego dodatkowy, niższy element.

Piwnica na wino projekt

Piwniczka na wino w ogrodzie ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia przechowywanie wina w odpowiednich warunkach, co pozwala na jego długotrwałe dojrzewanie i zachowanie pełnego aromatu i smaku. Piwniczka na wino w ogrodzie jest również doskonałym miejscem do przechowywania większej ilości butelek.

Pomieszczenie na wino w ogrodzie pełni również funkcję dekoracyjną. Może być zaprojektowane w taki sposób, aby było atrakcyjnym elementem aranżacji przestrzeni. Posiadanie piwniczki na wino w ogrodzie pozwala na łatwy dostęp do ulubionych butelek wina podczas organizowanych przyjęć czy spotkań ze znajomymi. W takich sytuacjach z pewnością przyda się także sauna w ogrodzie.

Piwnica na wino budowa

Jak zbudować piwniczkę na wino w ogrodzie? Przede wszystkim powinniśmy wydzielić przestrzeń dla dzieci w ogrodzie, aby najmłodsi wiedzieli, że nie należy nawet zbliżać się do strefy piwnicy na wino. Ogrodowa piwniczka na wino powinna być zlokalizowana co najmniej 1-2 m pod ziemią, Wykop powinien mieć na dnie płytę fundamentową na podsypce piaskowej o grubości ok. 25 cm. Zaleca się dodatkowe uzbrojenie prętami stalowymi (dodatkowe pręty warto też zatopić na obrzeżach płyty, żeby wzmocnić ściany piwnicy). Dół pomieszczenia można wysypać żwirem, aby pozostawał suchy.

Piwniczkę trzeba zbudować bez okien, nie zapominając jednak o efektywnej wentylacji pomieszczenia. Optymalna szerokość pomiędzy ścianami wynosi 2-3 m, co pozwoli wygodnie ustawić stojaki na wino do piwnicy. Ściany najlepiej wykonać z dobrze izolujących materiałów: pełnej cegły lub betonu komórkowego. Strop musi być zbrojony. Wzniesiona piwnica powinna zostać obsypana ziemią. Wskazana jest warstwa o grubości 3-4 m, a  następnie wzmocniona posadzoną trawą lub krzewami.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup gotowej piwniczki betonowej lub z tworzywa sztucznego, którą stawia się na przygotowanym fundamencie. Po umieszczeniu na fundamencie korpus należy zaizolować i wykończyć podobnie jak murowane ściany i strop.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści