27 września 2022

Oświetlenie – kluczowe dopełnienie aranżacji

Rynek wnętrzarski oferuje dziś wiele zróżnicowanych wariantów oświetlania wnętrz i przestrzeni zewnętrznych domu – od tradycyjnych lamp wiszących, sufitowych i żyrandoli, ściennych i kinkietów, przez gustowne lampy stołowe czy biurkowe, praktyczne i użytkowe lampy stojące oraz podłogowe, po lampy solarne, które idealnie sprawdzą się do oświetlenia tarasów, ogrodów i balkonów. Dobór odpowiednich źródeł światła ma kolosalne znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia, ale także dla zdrowia i dobrego nastroju jego użytkowników. Niewłaściwe oświetlenie biura czy pokoju, w którym spędzamy sporo czasu nad książkami, w dłuższej perspektywie przyczyni się do pogorszenia wzroku lokatorów. Odpowiednio dopasowane do metrażu pomieszczenia i jego przeznaczenia – wspomoże w codziennych aktywnościach, budując samopoczucie na resztę dnia. Szeroka paleta lamp dostępnych obecnie na rynku może przyprawić o zawrót głowy niezdecydowanych, ale przynieść inspiracje do stworzenia nowych aranżacji w salonie czy sypialni.

  • Oświetlenie wiszące – romans klasyki z nowoczesnym designem

  • Oświetlenie stołowe – elegancja i funkcjonalność

  • Lampy stojące – praktycznie i z klasą

  • Lampy solarne – idealne oświetlenie tarasów, ogrodów i balkonów

  • Żarówki LED – powiew nowoczesności i ergonomii

Oświetlenie wiszące – romans klasyki z nowoczesnym designem

Oświetlenie wiszące to wariant, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, a jednak mnogość dostępnych obecnie na rynku lamp sufitowych i żyrandoli stawia konsumentów przed niełatwym wyborem. Te pierwsze to rozwiązanie bardziej nowoczesne, nadające się do wnętrz o zacięciu industrialnym i minimalistycznym. Lampy tego rodzaju wykonuje się najczęściej z mosiądzu lub aluminium, przełamanym niekiedy drewnianym elementem. Projektanci prześcigają się we wzornictwie, nawiązując niekiedy do kultowych stylów ubiegłych dekad – jak choćby do powracającego dziś tryumfalnie bauhausu. Żyrandol to wybór bardziej klasyczny, łączący w sobie elegancję i wyszukany design, a więc i lepiej rezonujący z wnętrzem o charakterze tradycyjnym czy glamour.

Oświetlenie stołowe – elegancja i funkcjonalność

Te same czynniki determinują decyzje zakupu lamp stołowych. Inne lampy wybierzemy na biurko w pokoju dziecięcym, stanowisko pracy w firmie czy sekretarzyk w salonie, inne zaś spoczną na epokowej komodzie. Część z nich bowiem nawiązuje do projektowania tradycyjnego, inne mogą stanowić ekstrawaganckie dopełnienie nietuzinkowej aranżacji. Nie możemy traktować ich jako głównego źródła oświetlenia pomieszczeń, ale ich skoncentrowany zasięg powinien obejmować miejsca, przy których lokatorzy pracują, spędzają długie godziny nad lekturą. W tym przypadku kluczowy pozostaje dobór odpowiedniej barwy światła i przepuszczalności abażura.

Lampy stojące – praktycznie i z klasą

Lampy stojące czy podłogowe wykorzystuje się najczęściej do oświetlania sypialni, a także sąsiedztwa wypoczynku w salonie czy pokoju gościnnym. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju źródeł światła jest ich mobilność. Jeżeli stelaż czy podstawa nie są wykonane z ciężkich materiałów, taką lampę w pożądane miejsce przeniosą nawet najmłodsi. I w tym przypadku selekcja powinna uwzględniać aranżację i przeznaczenie pomieszczenia. Gdy chcemy oświetlić przestrzeń, w której oddajemy się wieczornej lekturze czy pracy, warto rozważyć zakup lampy wyposażonej w kilka punktów świetlnych, najlepiej o regulowanym kącie padania. Większość modeli dostępnych w ofercie sklepów z oświetleniem posiada również regulację natężenia światła, która okazuje się nieodzowna, gdy pomieszczenie ma rozstawione okna w taki sposób, że częstotliwość docierania światła naturalnego zmienia się dynamicznie w ciągu kilku godzin. Oświetlenie stojące może okazać się też gustownym dopełnieniem lokalizacji mebli wypoczynkowych, tj. narożniki czy sofy.

Lampy solarne – idealne oświetlenie tarasów, ogrodów i balkonów

Oświetlenie zewnętrzne do tarasów, ogrodów i balkonów zdominowały obecnie lampy solarne – utrzymujące światło nawet do 8 godzin. Do odgórnego oświetlenia ścian domostwa i miejsc do niego przylegających sprawdzą się kinkiety zewnętrzne. Ogromna gama produktów ogrodowych – lampionów, reflektorów, kul – pozwoli na zapewnienie odpowiedniej widoczności ścieżki prowadzącej do domu, podkreślając piękno otaczających ją roślin. Wygodne i ergonomiczne okaże się postawienie na reflektory uruchamiane przez dotyk lub czujnik ruchu. Tego rodzaju źródła światła narażone są oczywiście na niepożądane działanie czynników zewnętrznych czy mechanicznych – deszcze, gwałtowne zmiany temperatury, silne wiatry, zabawy czworonogów. Mając sporo czasu na konserwację – wybierzmy lampy żeliwne. W innym wypadku – bardziej funkcjonalne okażą się urządzenia aluminiowe i z tworzyw sztucznych.

Żarówki LED – powiew nowoczesności i ergonomii

Żarówki tradycyjne coraz częściej zastępuje się żarówkami LEDowymi. To obecnie najbardziej ergonomiczne rozwiązanie, dodatkowo –  również dzięki niskiemu poborowi energii – o wiele bardziej żywotne, nawet w zestawieniu z żarówkami energooszczędnymi. W kategorii produktów oświetleniowych bazujących na tej technologii projektanci i producenci prześcigają się w pomysłach. Prawdziwym hitem w ostatnim czasie stały się taśmy LED, które dzięki ich sprężystości możemy wykorzystywać w stylu dawnych neonów – tworzyć przy ich pomocy nietuzinkowe instalacje czy napisy. W taśmach LED możemy również wybrać barwę konkretnych diod, wyłączyć część z nich czy zaprogramować je na cykliczne odpalanie. W tym aspekcie pozwalają zatem na modyfikacje nieporównywalne z żadnym innym źródłem oświetlenia.

Artykuł reklamowy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści