Czy z kwiatami można dobrze się wyspać? Jasne, nawet lepiej! Kwiaty cięte i doniczkowe nie tylko zdobią sypialnię. Odpowiednio dobrane gatunki roślin pochłaniają dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, zwiększają wilgotność powietrza, wyłapują kurz i pochłaniają szkodliwe substancje. Dodatkowo cudnie pachną, wprowadzają miły, naturalny akcent oraz uspokajają nerwy. Jakie kwiaty więc wybrać, aby było pięknie i zdrowo?
Niezależnie od tego, czy masz małe mieszkanie czy przestronny dom istnieje wiele sposobów, aby wyeksponować kwiaty i cieszyć się ich pięknem na co dzień. Kwiaty i zielone liście to doskonały sposób na ożywienie wnętrza w każdym stylu. Rośliny doniczkowe wprowadzają do mieszkania atrakcyjny akcent, wzbogacając jego wystrój. Oddziałują nie tylko wizualnie. Bardzo ważny jest ich zapach.
Jak wyeksponować kwiaty w domu
Najważniejszym miejscem w domu, gdzie można umieścić kwiaty doniczkowe jest salon. Rośliny zawsze należy dobierać pod kątem stanowiska. Największe znaczenie ma poziom nasłonecznienia. Kwiaty wymagające mocnego słońca najlepiej ustawić na parapetach. Pozostałym wystarczają stanowiska półcieniste. Trzeba również zadbać, aby duże rośliny nie blokowały mniejszym dostępu do słońca.
Bez wątpienia kwiatami warto przystroić także sypialnię. W jej przestrzeń idealnie wkomponują się cięte kwiaty w eleganckich wazonach. Ale jest to pomieszczenie, gdzie odnajdą się przede wszystkim rośliny doniczkowe. W tym przypadku stawiaj na okazy, które zapewnią ci dobre samopoczucie i zdrowy sen. Jakie kwiaty do sypialni wybrać?
Jakie kwiaty do sypialni
Przede wszystkim muszą to być rośliny oczyszczające powietrze, dzięki którym w sypialni utrzymywać się będzie swoisty mikroklimat. Nie wystarczy osamotniona mała doniczka na parapecie. Żeby spało się nam lepiej, a powietrze było zdrowsze, potrzebujemy rośliny do sypialni, które pochłaniają dwutlenek węgla w dużej ilości, nawilżają powietrze, redukują zanieczyszczenia chemiczne oraz ograniczają rozwój alergenów.
Kwiaty do sypialni na dobry sen
W sypialni świetnie sprawdza się aloes. To sukulent o bogatych właściwościach leczniczych, który filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla. Aloes nawilża powietrze. Preferuje stanowisko słoneczne i wysoką temperaturę, którą na czas zimowego spoczynku trzeba obniżyć do ok. 10 st. C. Podlewać trzeba oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście. Preferuje miejsca średnio zacienione, lubi nawóz bogaty w potas.
Do sypialni specjaliści zalecają dracenę wonną. To najskuteczniej oczyszczająca powietrze dracena wśród wszystkich roślin tego gatunku. Wyróżniają ją wysokie, wyprostowane pędy i błyszczące ciemnozielone liście. Jej uprawa jest niezwykle łatwa. Preferuje miejsca umiarkowane oraz nasłonecznione, ale należy chronić ją przed silnymi promieniami słonecznymi. Poza draceną wonną do sypialni można też polecić dracenę obrzeżoną i dracenę Sandera.
Najzdrowsze kwiaty do sypialni
Do kwiatów doskonale radzących sobie z oczyszczaniem powietrza należy storczyk. Pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają azalia, cyklamen, begonia, asparagus gęstokwiatowy, hemigraf, gwiazda betlejemska, figowiec, chamedora wytworna czy anturium. Imponująco może prezentować się monstera w sypialni. Najlepiej wygląda w większych wnętrzach, bo może urosnąć nawet do 10 m. Monstera nie potrzebuje wiele światła, dlatego niezbyt słoneczna sypialnia będzie dla niej świetnym miejscem.
W przypadku mieszkania z oknami o ekspozycji północnej lub pomieszczenia, gdzie znajdują się nieduże okna, kluczową sprawą jest odpowiednie doświetlenie wnętrz. Należy wybierać wtedy kwiaty cieniolubne, do których należą zamiokulkas, trzykrotka, filodendron, hoja czy bluszcz pospolity. Być może nie są to najpiękniejsze kwiaty cieniolubne do sypialni, ale warto pójść na kompromis, żeby dobrze rosły i długo cieszyły oko domowników.
Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni
Jest wiele gatunków roślin doniczkowych i ciętych, które negatywnie wpływają na samopoczucie i jakość snu. Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni to przede wszystkim takie, które w nocy wydalają duże ilości dwutlenku węgla lub inne substancje, które źle wpływają na człowieka.
W sypialni nie powinno być takich kwiatów, jak m.in. tapelia (wytwarza nieprzyjemny zapach, który po dłuższym czasie może wywołać nudności), arum (ma nieprzyjemny zapach, który jest szczególnie intensywny wieczorem, utrudniając zaśnięcie), hortensje (mają bardzo silny, słodki zapach, który może powodować bóle głowy) czy róże miniaturowe (mocno słodki, a przez to drażniący zapach).
Kwiat do pokoju dziecka
Z pewnością do pokoju dziecka lepiej nie wstawiać kwiatów, które zawierają niekorzystne związki chemiczne powodujące zaburzenia układu pokarmowego, nerwowego czy sercowo-naczyniowego (np. difenbachia, anturium, skrzydłokwiat, monstera dziurawa, filodendron, bluszcz doniczkowy, gwiazda betlejemska). Kwiatów o ostro zakończonych liściach (np. dracena, juka domowa), z kolcami (kaktusy, róże miniaturowe). Alergikom mogą zaszkodzić hiacynt, narcyz, lilia czy jaśmin.
Jak dbać o kwiaty w mieszkaniu? Oczywiście, trzeba podlewać. Jedne od góry, a inne od dołu. Niektóre powinniśmy wstawiać do miski z wodą. Należy regularnie obracać doniczkę, gdyż rośliny w naturalny sposób kierują się ku słońcu, a także zadbać o nawożenie. Usuwaj zeschłe, pożółkłe liście, gdyż one również pobierają wodę, co utrudnia rozwój zdrowej części rośliny. Wycieraj liście skórką od banana, która je odżywia i nadaje połysk.