22 grudnia 2024

Jak zaplanować przebudowę kuchni – porady dla początkujących

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym tradycyjnie koncentruje się życie rodziny. Tutaj przyrządza się posiłki, czasem zjada oraz podejmuje ważne decyzje. Kuchnia powinna być bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna, aby móc zaprosić do niej najbliższych oraz przyjaciół i pichcąc dla nich smakołyki, spędzić wieczór na miłych pogaduszkach. Reprezentacyjna funkcja niekiedy wymaga gruntownej przebudowy kuchni. Od czego zacząć?

Remont kuchni nie polega tylko na usunięciu starych mebli i wstawieniu nowych. To przede wszystkim złożone prace, które często wymagają pomocy fachowców. Niezależnie od tego, czy to remont kuchni w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu w bloku, warto się do niego dobrze przygotować.

Czy można przebudować kuchnię?

Prosty remont nie wymaga zgody administracji budynku. Trzeba się o nią jednak postarać w przypadku ingerencji w elementy konstrukcyjne budynku, np. ścianki, kanały wentylacyjne, montaż elementów na zewnętrznej elewacji. Odbioru technicznego wymaga także instalacja gazowa. Niezależnie czy to wspólnota, czy spółdzielnia nie możesz ingerować w części wspólne i wpływające na wygląd czy stan budynku. Jeżeli inwestycja w twoim mieszkaniu dotyczy ściany nośnej, korytarza czy dachu, to musisz mieć pozwolenie.

Najlepsze efekty daje aranżacja pomieszczenia od zera. Na początku trzeba zdemontować starą kuchnię, dzięki czemu uzyskasz szansę zaprojektowania wnętrza zgodnie z potrzebami i możliwościami finansowymi rodziny. W wybudowanym przez siebie domu masz możliwość pełnej realizacji wymarzonej aranżacji, choć nawet w bloku możesz gruntownie poprawić funkcjonalność pomieszczenia i odświeżyć jego wygląd.

Od czego zacząć urządzanie kuchni?

Remont małej kuchni o niewielkiej powierzchni i trudnym do zaaranżowania kształcie dostarcza czasem więcej problemów niż urządzenie dużego pomieszczenia. Na szczęście, producenci rozwiązań kuchennych wychodzą z coraz ciekawszymi propozycjami, które ułatwiają remonty takich przestrzeni.

Demontaż starej kuchni pozwoli ci przygotować pomieszczenie na zasadnicze zmiany. Dzięki demontażowi oczyścisz miejsca wokół instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Skorzystaj z pomocy fachowców, jeśli chcesz mocno ingerować w istniejące instalacje.

Zanim zaczniesz demontować meble kuchenne, musisz je opróżnić. Usuń wszystko ze ścian,  w tym obrazy i inne ozdoby. Zakręć gaz i wodę, wyłącz prąd. Odłącz wszystkie sprzęty, m.in. drobny sprzęt AGD, piekarnik, kuchenkę gazową, zmywarkę. Zdemontuj urządzenia podłączone do instalacji wodociągowej oraz szafki, zdejmij blaty, usuń tapety, skuj ceramikę i panele podłogowe.

Jak najlepiej rozplanować kuchnię?

Podstawą udanych projektów kuchni jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia sprzętów oraz szafek kuchennych. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę i przyspieszysz wykonywanie poszczególnych czynności w kuchni. Dobrze przemyślana aranżacja uwzględnia kolejno pięć stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania.

Strefy powinny być rozmieszczone najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób leworęcznych przeciwnie). Takie rozplanowanie stref pozwala przyspieszyć wykonywanie kolejnych czynności, dzięki czemu przygotowywanie posiłków przebiega sprawnie. W planie kuchni postaraj się rozmieścić lodówkę, zlewozmywak oraz kuchenkę w niewielkich odległościach, co pozwoli na większą wygodę użytkowania (tzw. trójkąt roboczy). Optymalna odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem oraz zlewozmywakiem a kuchenką wynosi 120-200 cm. Z kolei odległość między kuchenką a lodówką nie powinna przekraczać 250 cm.

Jak zorganizować przestrzeń w kuchni?

Gniazdka elektryczne są w każdej kuchni niezbędne. Dlatego już na etapie tworzenia projektu kuchni zastanów się, ile sprzętów planujesz do niej kupić i gdzie będą się znajdować poszczególne urządzenia. Uwzględnij nie tylko podstawowy sprzęt w postaci lodówki czy piekarnika, ale mniejsze urządzenia AGD.

Zadbaj, aby akcesoria najczęściej używane podczas przyrządzania posiłków były zawsze pod ręką. Pamiętaj o trwałej podłodze, która powinna być odporna na wilgoć i urazy mechaniczne. Ważnym elementem aranżacji nowoczesnej kuchni jest oświetlenie, szczególnie w pomieszczeniach, które są pozbawione naturalnego światła z okna. Oprócz światła głównego w postaci lampy sufitowej zastosuj dodatkowe źródła światła, które możesz zamontować na ścianie nad blatem lub pod szafkami wiszącymi.

Podczas projektowania pamiętaj, żeby nie stawiać kuchenki gazowej obok okna, gdyż grozi to zdmuchnięciem płomienia. Nie powinno stawiać się też kuchenki obok lodówki, ponieważ ciepło emitowane przez kuchenkę sprawi, że lodówka będzie pobierała więcej prądu, aby utrzymać temperaturę. Przygotowując projekt kuchni, nie stawiaj lodówki przy oknie, aby słońce jej nie nagrzewało.

Remont kuchni projekt

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się gotowe panele szklane na ściany w kuchni – przezroczyste, lakierowane jednokolorowe i dekoracyjne z nadrukiem. Przeźroczyste można wykorzystać tylko do zabezpieczenia ściany z kamienia lub cegły, ale panele lakierowane i z nadrukiem są oryginalną formą ozdoby, gwarantując mnóstwo efektów dekoracyjnych.

Odporne na zarysowania panele szklane montowane są bez użycia fug. Najczęściej panele montuje się w przestrzeni pomiędzy blatem a podwieszanymi szafkami. Można je wykorzystać również jako blaty, fronty szafek lub czasem w postaci szklanych płyt układanych na podłodze. Dużą zaletą szklanych paneli jest możliwość ich podświetlenia, co zwiększa walory dekoracyjne i funkcjonalne kuchni.

Powiązane treści