20 listopada 2024

Jak zaplanować funkcjonalną garderobę – porady dla małych mieszkań

Posiadanie dobrze zaprojektowanej garderoby to marzenie wielu osób. Dzięki praktycznemu zaplanowaniu i organizacji możemy stworzyć idealną przestrzeń, która ułatwi codzienne wybieranie ubrań. Mając odpowiedni przegląd posiadanej odzieży, butów i dodatków, zawsze będziesz wiedzieć co na siebie włożyć. Nawet w niewielkim mieszkaniu istnieje możliwość wygospodarowania garderoby, gdzie każdy domownik będzie przechowywał wszystkie swoje ubrania.

Pomieszczenie służące za garderobę pełni ważną funkcję w każdym domu czy mieszkaniu. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń sprzyja utrzymaniu porządku w ubraniach, dodatkach i akcesoriach. Jeżeli nie dysponujesz wolnym pokojem, możesz wydzielić garderobę z innego pomieszczenia, np. pokoju lub sypialni.

Jak zaprojektować garderobę program

Wnętrze garderoby powinno być optymalnie rozplanowane. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie garderoby na wymiar, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że jest to przestrzeń dopasowana do twoich potrzeb oraz upodobań. Projektant zaplanuje rozmieszczenie półek, szuflad, drążków na ubrania, luster czy oświetlenia. Zabudowa na zamówienie sprawdzi się również w przypadku małych i nieustawnych pomieszczeń.

Jak zaprojektować funkcjonalną garderobę? Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią do zagospodarowania, pomyśl o garderobie we wnęce lub przekształceniu części pokoju w garderobę. W obu przypadkach sprawdzą się wysokie półki czy drążki na ubrania. Tańszym rozwiązaniem jest zakup używanych mebli lub elementów wyposażenia. Innym pomysłem jest zrobienie mebli samodzielnie. Stara komoda i szafa po odpowiedniej adaptacji przydadzą się jako elementy nowej garderoby.

Ile m2 na garderobę?

Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynieść 3,5-4 m2, choć jeśli zaadaptujesz na nią część innego pomieszczenia, jej wielkość będzie jeszcze mniejsza. Odległość pomiędzy dwiema szafami o głębokości ok. 60-70 cm i usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach musi wynosić 100-150 cm. Jeśli zdecydujesz się na mniejszą garderobę z szafą tylko po jednej stronie, odległość między szafą a ścianą również powinna wynosić 100-150 cm. Dzięki temu bez problemu będziesz korzystać z mebla.

Jak zaplanować małą garderobę? Warto, aby powierzchnia centralnej części garderoby wyniosła ok. 150 cm2. Minimalna szerokość przejścia w garderobie wynosi 80 cm, ale jeżeli będziemy się w niej przebierać, niezbędne jest ok. 120 cm szerokości. Szafa powinna mieć 150-180 cm wysokości. Pamiętaj, że będziesz w niej przechowywać także długie sukienki, kurtki i płaszcze. W garderobie sprawdzą się półki o głębokości ok. 35-40 cm.

Jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu?

Garderoba w małym mieszkaniu pozwala uwolnić inne pomieszczenia  od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba wolnej przestrzeni. Dzięki temu dostęp do ubrań będzie błyskawiczny, a przy tym zachowamy w niej porządek.

Jak zaplanować małą garderobę? W przypadku małego mieszkania odzież można przechowywać w szafie wnękowej w przedpokoju lub w sypialni zamontowanej na całej ścianie aż po sufit. Przy planowaniu szaf trzeba pamiętać o zachowaniu przed nimi wolnej przestrzeni, która pozwoli otworzyć drzwi i swobodnie korzystać z półek.

Aby uniknąć wrażenia chaosu w małej garderobie, możesz przechowywać część bielizny w pudełkach lub drucianych koszach. Płytkie szuflady można wypełnić przegródkami lub tacami, co ułatwi zachowanie porządku w biżuterii, dodatkach czy nawet ubraniach sportowych. Jeśli pozwala na to przestrzeń, obuwie możesz ustawić na prawidłach, przez co wszystkie buty będą ładnie wyeksponowane.

Jak wydzielić garderobę?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wydzielenie garderoby w sypialni za pomocą jednej lub dwóch ścianek z lekkiej zabudowy kartonowo-gipsowej. Do takiej garderoby nie musimy zazwyczaj montować drzwi. Można również zaaranżować  sypialnię z garderobą przy pomocy drzwi przesuwnych. Architekci wnętrz polecają w takich przypadkach drzwi do garderoby z lustrem, drzwi w kolorze pozostałych ścian lub w odcieniu naturalnego drewna.

Jak wydzielić garderobę w pokoju? Garderobę wydzielimy poprzez ustawienie szafy tyłem do łóżka, bezpośrednio za nim. Kolejne dwie szafy wstawiamy w tej samej linii, co poprzednia, również tyłem do reszty pomieszczenia. W ten sposób przerwy pomiędzy meblami wykorzystujemy jako przejście z pokoju do garderoby.

Co powinno znaleźć się w garderobie?

Ważne jest umiejscowienie konkretnych półek i pojemników. Wysoko możesz umieścić pościel i koce, z których często nie korzystasz. Na dole sprawdzą się wysuwane pojemniki, do których sięgasz codziennie, np. po bieliznę. W codziennym utrzymaniu porządku pomoże ci wydzielenie różnych stref, m.in. na ubrania codzienne i bardziej eleganckie, buty czy akcesoria. Możesz również zastosować różne systemy przechowywania, takie jak kosze czy pojemniki na dodatki.

Przydatne będą specjalne organizerki na bieliznę, kosmetyki czy biżuterię. Możesz również wykorzystać różne rozwiązania praktyczne, takie jak haki na wieszaki czy systemy do przechowywania szali i apaszek. Pozostaw trochę miejsca na przyszłe dodatki do garderoby. Pamiętaj o miejscu do przechowywania sezonowych ubrań.

Ubrania, które używamy sezonowo, powinny być zlokalizowane wyżej i głębiej w szafie, najlepiej w workach próżniowych. Natomiast odzież, którą używamy częściej, musimy mieć na wyciągnięcie ręki, czyli od razu po otwarciu szafy. Rzeczy leżące poskładaj w równe kostki, starając się dopasować ich szerokość do szerokości półki.

Powiązane treści