4 grudnia 2024

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym

Coraz więcej inwestorów na świecie decyduje się na styl industrialny. Dom w tym stylu to surowa nowoczesność, która swój wyrafinowany charakter zawdzięcza niekiedy ascetycznemu minimalizmowi. Mamy w nim duże przestrzenie, często wysokie wnętrza, brak podziału na konkretne pomieszczenia. Dominują surowe cegły, beton, metal i szkło, ale to nie oznacza chłodu. Sypialnia w stylu industrialnym może mieć duszę na tyle gorącą, że chce się do niej wracać nie tylko nocą.

Wnętrza w stylu industrialnym nawiązują wyglądem do przestrzeni pofabrycznych. W przeszłości przestrzenie industrialne powstawały dzięki zagospodarowaniu nieużywanych hal fabrycznych i innych pomieszczeń przemysłowych. Obecnie wystrój industrialny kojarzy się z pomieszczeniami nowoczesnymi i eleganckimi.

Jak urządzić mieszkanie styl industrialny?

Styl industrialny powstał w USA w latach 50., kiedy w wyniku recesji rynek nieruchomości został zasypany opuszczonymi halami fabrycznymi, warsztatami i surowymi pomieszczeniami, które przestały pełnić swoje przemysłowe role. Stopniowo stare hale fabryczne zaczęli zasiedlać artyści, którzy urządzali wnętrza na swój niekonwencjonalny i ekstrawagancki sposób.

W przestrzeni nie brakowało surowych cegieł, odkrytych rur,  pozornie niestarannych wykończeń farbą czy surowego drewna i szkła. Opustoszałe budynki stały się artystycznymi enklawami funkcjonującymi jako połączenie pracowni, mieszkania i sali wystawowej. Za kultowe uznaje się szczególnie nowojorskie atelier Andy’ego Warhola, które zlokalizowano w dawnej wytwórni kapeluszy.

Industrialne mieszkania były naturalnie przestronne z wysokimi oknami wpuszczającymi do środka morze światła. Przy bardzo wysokich sufitach tworzenie podziałów na osobną kuchnię, salon czy sypialnię było utrudnione. Dlatego atutem industrializmu są otwarte przestrzenie, które niekiedy rozdzielano na strefy wyposażeniem wnętrz.

Moda na wnętrza industrialne dotarła do Polski w latach 90., kiedy upadłe fabryki odziedziczone po gospodarce centralnie planowanej zaczęto przekształcać w powierzchnie mieszkalne. W nowej stylistyce eksponowano elementy surowego wyposażenia będące pamiątkami dawnych technologii. Moda rozpowszechniła się stosunkowo szybko. Aktualnie przeżywa prawdziwy rozkwit, goszcząc w salonach, sypialniach czy łazienkach.

W nowoczesnych mieszkaniach w stylu industrialnym przestrzeń wyposażona jest w wyłącznie w najpotrzebniejsze elementy. Dominują materiały takie, jak surowy beton cegła i stal. Styl wyróżnia się surowością, a czasami pozornym brakiem wykończenia. We wnętrzach industrialnych królują stonowane odcienie bieli, czerni i szarości. Nie ma pastelowych kolorów czy roślinnych wzorów na ścianie.

Industrialne mieszkanie to meble z elementami metalu i drewna w naturalnych odcieniach, które łączy prostota formy składająca się na efekt surowości i minimalizmu. Każdy mebel ma swoją historię. Poszczególne elementy umeblowania pochodzą z recyklingu, czasem z targów staroci. Są również meble celowo postarzane.

Co na okna w stylu industrialnym?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz w stylu industrialnym są wysokie okna będące głównym źródłem światła. W pomieszczeniach poindustrialnych były one zwykle ogromnych rozmiarów, gdyż sięgały często od podłogi do stropu. Strzeliste otwory okienne idealnie komponują się z czerwoną cegłą i betonem architektonicznym. Styliści przekonują, że w tak urządzonych salonach okna powinny zajmować przynajmniej połowę powierzchni ściany.

W stylu industrialnym nie sprawdzają się tradycyjne firany i zasłony czy rolety materiałowe. Pożądane są rolety rzymskie oraz rolety dzień-noc, ale za najbardziej odpowiednie uznaje się żaluzje aluminiowe nielakierowane lub barwne oraz drewniane. Żaluzje drewniane w przeciwieństwie do metalu ocieplają, a nie schładzają pomieszczenie. W tym asortymencie polecane są zwłaszcza żaluzje poziome.

W surowych wnętrzach o oszczędnym wyposażeniu kluczem do sukcesu są detale. Dlatego warto zadbać o odpowiednie dopasowanie parapetu i klamki. W stylu industrialnym sprawdzą się klamki ozdobne w kolorze czarnym lub chromowane szare czy bardziej efektowne klamki z mosiądzu polerowanego.

Czym się różni styl industrialny od loftu?

Styl loftowy i industrialny są ze sobą często mylone lub wręcz utożsamiane. Oba bazują na otwartych przestrzeniach, dużych oknach i surowości. Łączy je minimalizm i umiar w dekorowaniu oraz podstawowa paleta barw: różne odcienie szarości, biel i czerń, a także wysoka jakość mebli i naturalne materiały, z jakich są wykonane. Na ścianach mile widziane są beton architektoniczny i cegła.

Aranżacje loftowe wyewoluowały z surowego stylu industrialnego, uzupełniając go o dodatki. Wnętrza utrzymane w stylistyce loftowej wyróżniają się ciepłymi, przygaszonymi barwami, gdzie często wykorzystuje się tekstylia i rośliny jako ozdoby. Jest też więcej wzorów. Dzięki temu klimat pomieszczeń, mimo pewnej surowości, jest bardziej przytulny.

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Najważniejszym punktem każdej sypialni jest łóżko. Mebel w stylu skandynawskim powinien być wygodny, duży i solidny, o prostej, drewnianej lub ewentualnie metalowej ramie. Jeśli z zagłówkiem, to prostym, drewnianym, a jeśli z tapicerowanym, to bez pikowań czy zdobień. Idealnie pasować będzie brzozowa rama łóżka.

Wnętrze uzupełnią miękkie dywany oraz wygodny fotel, najlepiej z podnóżkiem. Obok niego warto postawić mały, prosty stoliczek z lampką. Bardzo ważny jest design lamp i lampek nocnych, które powinny odznaczać się prostym kształtem. W skandynawskiej sypialni szafa i komoda również powinny mieć prostą formę oraz dużą pojemność. W takim wnętrzu nie ma miejsca na bibeloty czy ubrania porozrzucane po całym pomieszczeniu.

Powiązane treści