Jadalnia to miejsce, które ma równie duże znaczenie w mieszkaniu, co sypialnia. Tam krzyżują się drogi wszystkich domowników nawet jeśli w ciągu dnia są zapracowani i z trudem znajdują czas na posiłek. Aranżując pomieszczenie, trzeba wziąć pod uwagę aspekt funkcjonalny i estetyczny. Dzięki temu posiłki w gronie rodziny lub przyjaciół staną się bardziej komfortowe i przyjemniejsze.
Jadalnia jest miejscem spotkań całej rodziny, integracji pokoleń, spożywania wspólnych posiłków oraz rozrywki. Aranżacja tego pomieszczenia powinna sprzyjać dobrej komunikacji i relaksowi. Najważniejszymi elementami wyposażenia jadalni są stół, krzesła, oświetlenie, ale też kilka ważnych drobiazgów.
Nowoczesna jadalnia inspiracje
Dekoratorzy wnętrz przyjmują, że na każdą osobę siedzącą przy stole powinno przypadać 60 cm szerokości i 40 cm głębokości stołu. Tyle miejsca jest potrzebne, aby wygodnie postawić przed sobą stół, szklankę i sztućce. Czteroosobowa rodzina potrzebuje na co dzień stołu o wymiarach ok. 120×80 cm. Rozkładany przyda się na większe przyjęcia rodzinne. Stół trzeba ustawić w odległości co najmniej 75 cm od ściany lub innego mebla.
Ale jadalnia to nie tylko miejsce spożywania posiłków. W tym pomieszczeniu odbywają się także spotkania rodzinne czy ze znajomymi. Dlatego niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze źródło światła powinno znajdować się nad stołem i padać na całą jego powierzchnię. Dobra lampa oświetli wszystkie części stołu, a w czasie posiłku podkreśli detale kolorowego obrusu, elegancką zastawę stołową oraz smacznie wyglądające potrawy.
Wystrój jadalni powinien nawiązywać do stylu, w którym utrzymane są inne pomieszczenia. Wiele osób lubi jednak eksperymenty. W takich przypadkach sprawdzi się jadalnia kontrastowa, pomieszczenie wyróżniające się na tle pozostałych. To sposób na nadanie wnętrzu wyjątkowego charakteru, wskazanie miejsca, które jest dla gospodarzy najważniejsze.
Aranżacje jadalni z salonem
Jadalnia z salonem muszą być spójne pod kątem palety kolorystycznej, materiałów wykończeniowych, mebli oraz dodatków. Jak ustawić meble w salonie z jadalnią? Najlepsze miejsce na ustawienie mebli znajduje się na środku salonu połączonego z jadalnią, jeśli dysponujesz przestronnym i jasnym wnętrzem. Stół stanie pod ścianą, jeśli pokój ma średni metraż, a w małych pomieszczeniach może być przysunięty do ściany.
Dobrym pomysłem jest jednolite wykończenie całej podłogi w salonie połączonym z jadalnią i kuchnią. Zamiast litego drewna, które potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, wybierz panele winylowe. Są odporniejsze na wilgoć i zarysowania. Podłoga z gresu dobrze imituje drewnianą, ale łatwiej usunąć z niej zabrudzenia.
Jak oddzielić jadalnię od salonu?
Gdy kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem i znajduje się tuż obok pokoju dziennego, wiele osób decyduje się na wyburzenie ścianki działowej pomiędzy nimi. Przestrzeń otwiera się, co korzystnie wpływa zarówno na jej funkcjonalność, jak i estetykę. Zlikwidowanie ścianki między jadalnia a salonem usprawnia ciągi komunikacyjne. Więcej mebli do przechowywania ułatwia utrzymanie porządku we wnętrzu.
Mała jadalnia inspiracje
Mała jadalnia najczęściej znajduje się w salonie lub przy aneksie kuchennym. Najmniej miejsca zajmuje blat przy półwyspie kuchennym. Można też do niego dostawić niewielki stolik. W mini mieszkaniach rolę jadalni może pełnić nawet parapet w postaci blatu lub składany stolik.
Najważniejszym meblem w jadalni jest stół. Najmniej miejsca wymaga kwadratowy, który można dodatkowo dosunąć do ściany. Popularnym rozwiązaniem jest prosty drewniany blat i metalowe nogi w białym lub czarnym kolorze. Ciekawą opcją jest metalowa podstawa zamiast nóg. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań wybierają stół z drewna. W małej jadalni sprawdzi się stół okrągły, ale trzeba pamiętać, że nie da rady dosunąć się go do ściany.
Nawet w najmniejszej jadalni nad stołem powinno pojawić się oświetlenie w postaci lampy, np. wiszącej. Ma ono rolę praktyczną, bo doświetla stół, ale też dekoracyjną. Wyznacza strefę jadalni i zdobi ją, dlatego warto wybrać nowoczesną, ale efektowną lampę. Nad małym stołem wystarczy jedna, ale nad dużym przydadzą się dwa, trzy identyczne modele lub jeden z kilkoma kloszami.
Najczęściej użytkownicy wybierają krzesła częściowo lub w całości tapicerowane. Modne kolory tapicerki to beż, szarości, butelkowa zieleń, granat, czasem pudrowy róż czy czerń. Detale przy krzesłach są często w kolorze metali, czyli mosiądzu, złota, miedzi. Wielką popularnością cieszą się krzesła drewniane, z tworzywa oraz metalowe.
Co postawić na stole w jadalni?
Na małym stoliku nie stawiaj dużego, wysokiego wazonu czy rozłożystej patery. Lepszy będzie pojedynczy kwiat lub mały świecznik. Dekoracja stołu na co dzień powinna być dostosowana do tego, jakie funkcje pełni stół. Oprócz spożywania i przygotowywania posiłków wykorzystujemy go także do pracy, odrabiania lekcji czy realizowania różnego rodzaju hobby.
Dobrze dobrany obrus może ożywić monotonne wnętrze, ocieplić surowe pomieszczenie, a w razie potrzeby ukryć nieestetyczny blat. Jeśli chcesz wyeksponować piękny stół, zamiast obrusu możesz wybrać bieżnik. Na jasnych stołach dobrze wyglądają kolorowe bieżniki, np. w paski lub w etniczne wzory. Na ciemnym drewnie lepiej sprawdzą się biel i odcienie beżu.
Czym ozdobić ścianę w jadalni?
Aranżacja ściany w jadalni polega zazwyczaj na przyklejeniu dekoracyjnej tapety lub zamocowaniu dekoracji. Mogą to być m.in. obraz, galeria zdjęć, lustro bądź zegar. W wielu domach urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym spotyka się tzw. ścianę ceglaną lub pokrytą kamieniem dekoracyjnym.