30 sierpnia 2024

Gdzie i jak przechowywać rower w mieszkaniu w bloku

Idealnymi miejscami na przechowywanie roweru są garaż lub sucha piwnica. To jednak komfort, na który nie stać przeciętnego cyklisty. Jeżeli nie masz możliwości zostawienia jednośladu w takim pomieszczeniu, zastanów się, jak trzymać rower w mieszkaniu.

Parkowanie roweru pod blokiem lub trzymanie go na balkonie może poważnie zaszkodzić sprzętowi. Latem z obfitymi opadami deszczu to ryzykowna opcja, ale zimą jest w ogóle wykluczona. Mamy pomysł, gdzie w mieszkaniu trzymać rower, aby nie zabierał miejsca i był ozdobą wnętrza.

Miejsce, gdzie odstawiamy rower powinno nie tylko chronić sprzęt przed kradzieżą, ale także zabezpieczać przed wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Czy można trzymać rower na balkonie? W blokach często widzimy rowery składowane na balkonach, jednak narażanie sprzętu na długi kontakt z wilgocią kończy się trwałym uszkodzeniem jego podzespołów.

Jak najlepiej przechowywać rower?

Najlepszą opcją jest przechowywanie roweru w indywidualnym garażu. Niezależnie od tego, czy jest on częścią integralną budynku mieszkalnego, czy wolnostojącego, np. blaszaka, warto zainwestować w solidną kotwę przytwierdzaną do podłogi lub ściany. Pozwoli ona na zapięcie roweru łańcuchem lub linką. Jeszcze większe bezpieczeństwo jednośladu zapewni zapięcie z alarmem. Na parkingu podziemnym wielostanowiskowym możesz przypiąć rower łańcuchem do pobliskiej kolumny.

Wygodną opcją jest trzymanie roweru w piwnicy lub komórce lokatorskiej. Można wtedy zawiesić rower na haku lub postawić przy ścianie. Jeżeli drzwi nie mają solidnego zabezpieczenia przed kradzieżą, warto zainwestować w linkę, u-lock lub łańcuch.

Gdzie trzymać rower w bloku?

Podobne środki ochrony przed złodziejami zainstaluj, jeśli chcesz przechowywać rower na klatce schodowej. Jednak najpierw poproś sąsiadów o zgodę na trzymanie jednośladu w części wspólnej, a kiedy już ją uzyskasz, zaparkuj tak, aby nie utrudniał komunikacji, szczególnie w zakresie przepisów ppoż.

Jak trzymać rower pod blokiem? O solidnym zabezpieczeniu przed kradzieżą trzeba pamiętać, jeżeli przechowujesz rower w częściach wspólnych, np. wózkowniach, rowerowniach czy po prostu pod blokiem, gdzie dostęp ma wiele osób. Najlepszymi rozwiązaniami są u-locki z linką lub grube łańcuchy, których przecięcie wymaga od złodzieja dużej fatygi. Hałas towarzyszący próbie kradzieży może zaalarmować sąsiadów. Przeciągające się parkowanie roweru pod chmurką grozi trwałym uszkodzeniem jednośladu.

Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Rower może stać się w mieszkaniu ważnym przedmiotem, a nie zawalidrogą, który zagraca przestrzeń. Aby tak się stało, należy znaleźć dla niego właściwe miejsce. Dobra organizacja wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań, pozwalających na zwiększenie funkcjonalności pokoju. Lepiej więc przenieść rower do mieszkania, aby stał się estetycznym elementem wyposażenia. W kawalerkach może okazać się to trudne, jednak jest to możliwe. Do przechowywania rowerów przydadzą się ciekawe akcesoria.

Zaaranżuj miejsce tak, aby przechowywanie roweru w mieszkaniu nie było uciążliwe dla domowników. Jednoślad nie powinien zajmować dużej części przedpokoju, gdzie trzeba wygodnie ściągnąć buty i odwiesić kurtkę na wieszak. Unikaj stawiania go w przejściu do kolejnego pomieszczenia. Przechowywanie bez ingerowania w ściany i sufity umożliwi solidny stojak na rower. Dzięki stojakowi rower będzie stał równo na podłodze, nie będzie przesuwał się ani spadał. Podłogę warto zabezpieczyć folią lub specjalną warstwą pleksi.

Jak powiesić rower w mieszkaniu?

Dobrym pomysłem jest zawieszenie roweru. Rower zawieszany pozwoli na zaoszczędzenie miejsca w małym mieszkaniu przy jednoczesnym zabezpieczeniu sprzętu. Jeśli nie masz zbyt dużo wolnej przestrzeni, wkomponuj rower w ścianę, wieszając go na specjalnych hakach i uchwytach. Ładny wieszak zapewni nie tylko dobre oparcie dla roweru, ale też jego ciekawą oprawę.

W sklepach dostępne są poziome, pionowe i obrotowe wieszaki ścienne. Poziome pozwalają na ulokowanie jednośladu w pozycji horyzontalnej. Zwykle zawieszenie roweru następuje przez uchwyt na ramę. Wieszaki pionowe umożliwiają zawieszenie wertykalnie, gdzie uchwyt łapie jednoślad za przednie koło. Umocowanie w taki sposób jest praktyczne, gdyż łatwiej zdjąć rower z uchwytu, ale pojazd zajmuje więcej przestrzeni w pokoju.

Wieszaki obrotowe pozwalają na montaż roweru pionowo lub poziomo i swobodne nim manewrowanie. Jeśli zdecydowałeś się na uchwyt ścienny do roweru, pamiętaj, by zadbać o jego dobre przytwierdzenie. Odpowiedni montaż zapewni bezpieczeństwo, zabezpieczy rower i ścianę.

Jednoślad powinien być zawieszony tak, by jego ściągnięcie nie sprawiało większych problemów. Dobrze jest zawiesić go na wysokości rąk, dzięki czemu bez problemu ściągniesz sprzęt ze ściany. Dla zaoszczędzenia miejsca można rower zawiesić pod samym sufitem, ale jego ściągnięcie może wtedy sprawiać pewne kłopoty.

Warto pamiętać, że ściana, do której przytwierdzony jest rower może być narażona na uszkodzenia i zabrudzenia. Dobrze więc na etapie planowania lub remontu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego fragmentu ściany. Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie powierzchni zmywalną farbą lub położenie tapety.

Zadbaj o ciekawą oprawę tego miejsca, np. tworząc na ścianie wzory dopasowane do roweru. Jeśli posiadasz wyjątkowy egzemplarz, który jest używany tylko okazjonalnie, stwórz z niego wyrazisty element dekoracji i wyposażenia domu. Ścianę, na której ma wisieć, pomaluj na kontrastowy kolor. Możesz także odrysować za pomocą szablonu kontur roweru, aby namalować go na ścianie wraz z dorysowanym cieniem cyklisty.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Powiązane treści