Moda na ekologię jest coraz bardziej widoczna. Trend ten niejako jest nam również narzucany przez media, a przyczyniają się do tego strajki klimatyczne, czy bardzo częste alarmy Greenpeace dotyczące Grenlandii i topniejących lodowców. Oczywiście jest w tym wiele racji, bo choć środowisko ulegało i ulegać będzie naturalnym przeobrażeniom, choćby w związku z ruchem płyt tektonicznych, to za wiele katastrof ekologicznych odpowiada człowiek. To człowiek eksploatuje na potęgę wodę pitną, której za niedługo może zabraknąć, to również człowiek generuje zanieczyszczenia do atmosfery. Plastik jest wszechobecny, nie tylko w wodzie pitnej, ale również żywych organizmach zamieszkujących morza i oceany. Warto zatem chociaż w aranżacji wnętrza z niego zrezygnować. Jak zatem urządzić dom w stylu eko?
Skoro bez plastiku to na ściany nie wybieramy farb lateksowych, a decydujemy się na płyty korkowe?
Chcemy we wnętrzu zrezygnować z plastiku. Musimy być więc konsekwentni. Zatem nie korzystamy także, albo przynajmniej ograniczamy korzystanie z materiałów budowlanych zawierające polimery tworzyw sztucznych. Wiele osób nie wyobraża sobie wnętrza bez farb lateksowych, wszak są hydrofobowe, można je myć, są też korzystne dla zdrowia alergików, jednak ich produkcja nie jest zbyt korzystna dla środowiska, choć obecnie się to zmienia. Na szczęście odkrycie emisji lotnych związków organicznych przez substancje stabilizujące powłokę czyli koalescenty, spowodowało, że zamiast nich zaczęto sięgać po oleje roślinne. Inną kwestią jest fakt, że farby lateksowe właściwie są już lateksowe tylko z nazwy, bo roztworu kauczuku już właściwie nie zawierają. Jeśli jednak chcesz postawić na zupełnie naturalny materiał na ściany, to zdecyduj się na płyty korkowe. One produkowane są z korków po winie albo bezpośrednio z kory drzewnej, ale z tego powodu nie ścina się ani jednego drzewa! Ponadto to materiał, który łatwo się czyści i nie zbiera kurzu i jest przyjazny dla alergików. Możesz też wybrać tak jak Meghan Markle farbę bio-naturalną, której skład opiera się na żywicy pochodzenia naturalnego i posiada znikomy współczynnik wspomnianych szkodliwych substancji lotnych LZO.
Zamiast paneli winylowych wybieramy kamień naturalny lub panele korkowe
Skoro już ściany mamy z głowy, to czas zająć się podłogami. Być może będziemy nudni, ale tu również sprawdzi się doskonale korek. Zatem panele korkowe zapewnią Wam ciepłą, cichą, trwałą podłogę, odporną na zabrudzenia i uszkodzenia. Kamień naturalny w domu ekologicznym także się sprawdzi. Można wybrać różne rodzaje płytek, najmniej porowate granitowe czy łupkowe świetnie się sprawdzą, choć można wybrać też eleganckie marmury. Trzeba pamiętać, że potrzebna będzie impregnacja, ale wnętrze będzie prezentowało się reprezentacyjnie. Doskonałej jakości kamienie naturalne znajdziecie w sklepie klink.pl. Z naturalnych materiałów można wybrać również deski drewniane, ale mimo wszystko podane materiały będą bardziej trwałe, a ich pielęgnacja mniej czasochłonna.
Zwracamy uwagę na to w jakiej technologii zostały wykonane meble albo robimy je samodzielnie z recyklingu
Wykończenie wykończeniem, oczywiście oświetlenie wybieramy jak najbardziej energooszczędne, podobnie jak sprzęty, a z niektórych najlepiej zrezygnować albo zredukować ich ilość. W końcu czy w mieszkaniu koniecznie potrzebujemy kilku telewizorów? Jeśli chodzi o meble to także stawiamy na eko. Wybieramy te, które zostały wykonane z drewna, a przede wszystkim do ich wykończenia nie użyto szkodliwych lakierów, które nie pozostają bez wpływu na środowisko i zdrowie. Chodzi przede wszystkim o nitrocelulozowe. Najlepiej wybierać meble woskowane woskiem pszczelim albo też bejcę naturalną na bazie oleju lnianego. Takich produktów możemy użyć do zabezpieczenia własnoręcznie wykonanych mebli. Do nich najlepiej używać materiałów z odzysku, bo przecież nie chcemy przyczyniać się do kolejnej wycinki lasów. Mamy jednak do dyspozycji panele przemysłowe albo deski budowlane z rozbiórek czy starych mebli. Wybór desek z recyklingu to ochrona środowiska.
Wybieramy donice ceramiczne na kwiaty, a także gatunki, które dobrze wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie
Czas na nieco inspiracji, bo przecież dom to nie tylko meble, ściany i podłogi, ale również dodatki. W stylu ekologicznym możemy wykorzystać ceramiczne donice, nawet te samodzielnie wykonane. Kurs tradycyjnej ceramiki to coś na co warto się zdecydować i wrócić nieco do korzeni, kiedy wszystko nie było dostępne w sklepie na wyciągnięcie ręki. Do ceramicznych donic można wysadzić kwiaty, które będą korzystnie wpływać na zdrowie. Do sypialni, tam gdzie nie mają dostępu zwierzęta, można wybrać aloes, który właśnie w nocy wydziela tlen. Sprawdzi się również kaktus bożonarodzeniowy. Aby poprawić jakość powietrza w domu warto postawić także na paprocie. Do biura warto wybrać fikus Benjamina, który będzie pochłaniał szkodliwe jony. Tu trzeba uważać, by nie podgryzały go zwierzęta, gdyż jest dla nich trujący, podobnie jak aloes!
Dom w stylu eko, to taki który sprzyja relaksowi, wszak na co dzień w pracy mamy wiele stresu. Warto zatem zaplanować sobie również kącik relaksu z dużymi poduchami czy fotelami sako, oczywiście wszystkie powinny być wykonane z materiałów naturalnych, z nieinwazyjnych upraw.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.