23 sierpnia 2022

Wałek czy pędzel – co wybrać do malowania ścian?

Większość dostępnych obecnie na rynku farb do wnętrz można nakładać pędzlem lub wałkiem – wszyscy często używamy obu w naszych projektach, w zależności od faktury ściany i efektów, które chcemy uzyskać. Jeśli jednak po raz pierwszy przymierzasz się do malowania wnętrz w swoim domu, ważne, aby wiedzieć, że pędzel i wałek mogą mieć bardzo różne funkcje. Efekt Twojej pracy może zależeć nie tylko od ich jakości, ale także wyboru odpowiedniego narzędzia. Podpowiadamy co wybrać do malowania ścian oraz dlaczego warto sięgać po modele dla profesjonalistów, np. z linii Anza Platinum.

Pędzel do malowania ścian – co warto o nim wiedzieć?

Pędzel to prawdopodobnie najstarsze oraz najbardziej popularne narzędzie do malowania. Jest małe, precyzyjne i dość elastyczne, dzięki czemu idealnie nadaje się do malowania detali, krawędzi i obszarów wymagających większej precyzji. Często wykorzystuje się go również do tworzenia efektu tekstury za pomocą swobodnych pociągnięć. Do wyboru są różne rozmiary czy rodzaje pędzli: wąski pędzel do malowania fug i wnęk, szeroki pędzel do krawędzi i większych powierzchni oraz charakterystycznie zagięte modele do narożników. Ponadto, w zależności od rodzaju farby, stosuje się różne typy pędzli: poliestrowe do farb lateksowych (wodnych) oraz naturalne do farb olejnych, lakierów i bejc.

Ważna jest także jakość wybranych narzędzi – nie każdy pędzel gwarantuje takie same efekty malowania. Warto sięgać po sprawdzone, polecane przez profesjonalistów produkty. Dobrym przykładem są pędzle z linii Anza Platinum. To narzędzia malarskie, które zapewniają znakomitą chłonność i równomierne krycie.

Wałek do malowania ścian – jak go najlepiej wykorzystać?

Wałek zapewnia cienką, jednolitą i równomierną warstwę farby. To idealne narzędzie do malowania dużych, gładkich oraz dobrze przygotowanych ścian czy sufitów. Wałek jest bardziej ekonomiczny w użyciu niż pędzel, ponieważ jego porowata powierzchnia zatrzymuje znacznie więcej farby i znacznie szybciej rozprowadza równomierną powłokę.

Co istotne, możesz uzyskać różne rodzaje wykończenia za pomocą różnych wałków: modele o gładkiej powierzchni są przeznaczone do tworzenia gładkiego wykończenia, natomiast wałki o grubej lub puszystej końcówce są dla bardziej teksturowanego wykończenia. Podobnie jak w przypadku pędzli, dostępnych jest także wiele rodzajów materiałów, z których wykonuje się końcówki wałków, np. poliestrowe powinny być stosowane razem z farbami wodnymi.

Wałek czy pędzel – co wybrać do malowania?

Najlepsze efekty malowania osiągniemy stosując technikę mieszaną – zacznij od malowania pędzlem narożników, trudno dostępnych miejsc i krawędzi, a następnie pokryj większe powierzchnie wałkiem. Ta metoda jest bardzo wydajna, pozwala zaoszczędzić czas, a także zużyć mniej farby. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie z opisywanej pary narzędzie malarskie wybierzesz, sięgnij po produkty wysokiej jakości. Pędzle warto zakupić z takiej serii, jak Anza Platinum – dzięki nim możesz uzyskać znakomite efekty w krótkim czasie.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści