15 listopada 2021

Vintage – intrygujący styl pełen wspomnień

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu czy nowoczesne dodatki w starym budownictwie? To jedno z pytań nasuwających się na myśl o intrygującym stylu vintage. Jego elementy są często pełne nostalgii i tęsknoty za minionymi czasami i pełne energii wnętrza, w którym się znajdują.

Minimalizm kontra vintage

Minimalistyczne, nowoczesne przestrzenie, zachwycają prostotą. Nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty, a przestrzeń wydaje się być idealnie rozplanowana. Niektórzy cenią ten styl za surowość wykończenia, geometryczne formy i panujący wewnątrz ład. Są jednak tacy, których to nie przekonuje. Dla ludzi ceniących wnętrza „z duszą” vintage jest bardziej pociągający. Pełne charakteru, przytulne wnętrze, w którym można poczuć klimat minionej epoki, daje duże pole do popisu w czasie tworzenia niebanalnej aranżacji.

Tu można pozwolić sobie na łączenie starego z nowym. Na postawienie fotela pamiętającego czasy Gierka, meblościanki odziedziczonej w spadku po babci, ale i designerskiego stołu, nad którym zawiśnie lampa vintage zawsze znajdzie się odpowiednie miejsce. Najnowsze technologie, wkomponowane w takie wnętrze nie rażą, a wręcz intrygują swą obecnością i zachęcają do komfortowego spędzania w takim wnętrzu wolnego czasu.

Lampa vintage – oryginalne światło w klasycznej formie

Styl vintage określany jest często jako niejednoznaczny, ponadczasowy, niekoniecznie designerski. Przyglądając się oświetleniu w takich wnętrzach można mieć jednak nieco inne zdanie. Lampa vintage potrafi zaskoczyć wyjątkowością formy przypominającej klasyczne żyrandole, sufitowe plafony, czy tradycyjne kinkiety, jednak w nowej odsłonie, czasem nieco awangardowo, a czasem wręcz szokująco.

Lampa vintage ma coś, co przyciąga i hipnotyzuje. Może jest to forma tradycyjnie wygiętego żyrandola z nowoczesnymi, ozdobnymi żarówkami, a może designerskiej lampy z oldskulowym abażurem? Jedno jest pewne. Lampa vintage pozwala zachować styl i klimat poprzedniej epoki, jednocześnie wprowadzając do wnętrza swoistą nowość.

Pokolenie Millenialsów kontra vintage

Popularność stylu vintage rośnie wraz z Millenialsami, czyli pokoleniem ludzi żyjących na przełomie wieku, którzy pamiętają czasy czarnobiałych telewizorów i aparatów telefonicznych z przekręcaną tarczą i kablem podłączonym do gniazdka. Styl vintage jest szczególną formą nostalgicznego powrotu do tamtych czasów i do dzieciństwa pachnącego plackiem drożdżowym, zapachem niedzielnego rosołu u babci i nietykalnych figurek postawionych za szybą w kredensie, jest wspomnieniem minionych czasów połączonym z kreatywnym podejściem do nowoczesności zakorzenionym w historii, po to by wzrastać z duchem czasu i tworzyć własną historię.

Nieważne, czy mieszkają w stylowej kamienicy, czy w bloku z wielkiej płyty, czy nowoczesnym apartamentowcu dzięki przemyślanym dodatkom i wyjątkowej aranżacji można sprawnie połączyć nowe ze starym i stworzyć wnętrze dopasowane do potrzeb.

https://lampystudio.pl/lampy-vintage

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści