15 czerwca 2021

Tapety ścienne do nowoczesnego wnętrza? Jaki wzór wybrać?

Tapety ścienne ponownie wracają do łask i znajdują zastosowania także w nowoczesnych wnętrzach. Szeroki wybór wzorów pozwala na stworzenie niepowtarzalnego wystroju i nadaje pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnego wzoru dopasowanego do innowacyjnych mieszkań?

Tapety nowoczesne — czyli właściwie jakie?

Jeszcze kilka lat temu nasze podejście do tapet było zupełnie inne. Wtedy ich główną rolą było zamaskowanie nierówności na ścianie i podniesienie estetyki wnętrza. Dziś taki produkt może być dopełnieniem dokładnie przemyślanej aranżacji pomieszczenia i dodawać mu nieco charakteru.

Wśród wzorów, które królują na rynku, z pewnością znajdują się tapety geometryczne, które znajdziesz w sklepie 4wall.pl. Modne kształty znalazły zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia, które wymagają projektowania. Architekci wnętrz także docenili ich niebanalny wygląd, dzięki czemu wzór ten zyskał ogromną popularność w krótkim czasie. Nie są to bynajmniej romby czy trójkąty, które znamy z tapet ściennych naszych dziadków. W obecnych czasach często spotkamy się z kształtami w stylu skandynawskim, które cechują się przede wszystkim wysoką estetyką i dbałością o szczegóły.

Do nowoczesnych wzorów zaliczymy także tapety art deco. Produkty w takim stylu wyróżniają się niezwykłą klasą i elegancją. Często nie przypominają już klasycznego nadruku, lecz imitują droższy i luksusowy materiał. Nie brak w nich złotych elementów i zdobień przedstawianych głównie w sceneriach florystycznych. Tapety art deco zwykle nawiązują do tematyki natury i noszą na sobie wizerunku zwierząt lub roślin.

Jak dopasować tapetę do wnętrza?

Nawet najpiękniejsza tapeta ścienna nie będzie wyglądać dobrze, jeśli zostanie nieprawidłowo dopasowana do wnętrza. W przypadku tapet geometrycznych dobrze jest wybierać większe pomieszczenia, w których dynamiczny wzór nie przytłoczy reszty otoczenia. Jeśli zdecydujemy się na mocne i intensywne elementy, zadbajmy o to, by pozostałe meble były w raczej stonowanych kolorach. Takie modele mogą być z powodzeniem stosowane w salonach oraz większych sypialniach, a także w kuchni.

Tapety tropikalne oraz w tapety art deco powinny z kolei być dopasowywane do roli, jaką pełni dane pomieszczenie. W związku z tym zaleca się, by modele znajdujące się w sypialni charakteryzowały się spokojnymi, przygaszonymi kolorami, w ciepłych barwach, które pozwalają na efektywny odpoczynek. Będą to zatem odcienie brązu, granatu, a także bordo. Aby uniknąć efektu natłoczenia zbyt wielu elementów, dobrze jest wybrać jedną ścianę, na której znajdzie się tapeta nowoczesna. Gigantyczny wybór w tym zakresie oferuje 4wall.pl W przypadku zastosowania kilku barw na tapetach tropikalnych, dodatki znajdujące się w pokoju powinny być dopasowane kolorystycznie do wykonanego wzoru.

Tapety w kwiaty zawładnęły rynkiem wraz z geometrycznymi formami. Nieco mniejsze rozmiary dobrze sprawdzą się w praktycznie każdym pomieszczeniu i subtelnie podkreślą jego charakter. Jeżeli decydujemy się na duże formaty, musimy liczyć się z tym, iż nadruk będzie głównym elementem dekoracji. Z tego względu koniecznie dopasujmy kolorystycznie wszelkie dodatki i nie dokładajmy więcej wzorów, by uniknąć efektu przeładowania. Do tapety w kwiaty warto dobrać np. poduszki z takim samym motywem, by utworzyć spójny wygląd wnętrza.

Na co zwrócić uwagę podczas dobierania tapety ściennej?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybrany wzór, zwróćmy szczególną uwagę na to, by nowoczesna tapeta była spójna z resztą wnętrza. Nie ma bowiem nic gorszego niż gryzące się elementy wystroju. W przypadku tapet geometrycznych wybierzmy dominującą figurę, np. trójkąt i umieśćmy ją na dodatkach w danym pomieszczeniu. Aby uniknąć efektu przytłoczenia, lepiej zdecydować się na jedną ścianę, na której umieścimy nadruk. Zbyt wiele wzorów zaburza estetykę i zdecydowanie obniża walory wnętrza.

Nie bez znaczenia jest także rozmiar pokoju, w którym decydujemy się na nowoczesną tapetę. W przypadku tapety w kwiaty możemy umieścić ją na niewielkim fragmencie pomieszczenia, jednak im większa ściana, tym lepszy efekt końcowy. Jest to jednak ozdoba, które zawładnie Twoim wnętrzem, zatem dodatkowe upiększenia wnętrza zdecydowanie nie będą potrzebne. W tym przypadku mniej oznacza więcej, dlatego unikajmy zbędnych dodatków.

Podczas wybierania tapety zastanówmy się, jaki cel ma ona pełnić i w jakim pokoju zostanie umieszczona. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wzorów art deco, jednak zasada ta dobrze sprawdza się przy wszystkich modelach. Aby produkt wyglądał schludnie i pasował do pomieszczenia, powinien być spójny z całym jego założeniem. Jeżeli zatem jest to sypialnia, dopilnujmy, by przedstawione na tapecie wzory i kolory odpowiadały koncepcji pokoju. Z kolei w przestrzeni salonowej możemy pozwolić sobie na nieco bardziej odważne elementy i intensywne barwy, umieszczając w niej np. tapety tropikalne.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści