25 maja 2023

Styl vintage – jak łatwo wprowadzić go do wnętrz?

Styl vintage to doskonały wybór dla tych, którym bliskie są meble z duszą i którzy podczas aranżacji własnych wnętrz kierują się nie tyle modą, ile własnymi upodobaniami oraz… sercem! Miłośnicy połączenia starego z nowym z pewnością docenią styl vintage, który czerpie garściami z lat 20-tych czy 60-tych, ale jednocześnie otwiera się na to, co nowe. Jak zatem wprowadzić styl vintage do wnętrz? I o czym musimy pamiętać, urządzając mieszkanie w stylu vintage?

Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Kolekcje rodzinnych mebli po dziadkach czy starocie kurzące się na strychu – oto idealne przykłady wyposażenia wnętrz w stylu vintage. Przy urządzaniu tego typu przestrzeni nie możemy zapomnieć o ważnej zasadzie – łączenia nowych elementów ze starymi – co znaczy, że nie chodzi tu jedynie o to, by wzorować się na dawnych koncepcjach z czasów PRL-u, czy jeszcze wcześniejszego okresu. To faktycznie czerpanie z historii, ale w pewien nowatorski sposób.

Mieszkania w stylu vintage są doskonałą propozycją dla osób chcących stworzyć wnętrza z duszą. Jeśli dysponujemy wyposażeniem pochodzącym z minionej epoki, warto oddać je do renowacji, a następnie umieścić w naszym domu lub mieszkaniu. Wówczas nie tylko zaoszczędzimy nieco na kosztach związanych z zakupem nowych mebli, ale uratujemy wartościowe egzemplarze przed wyrzuceniem.

Styl vintage we wnętrzach – kolorystyka

By zaaranżować wnętrze w stylu vintage, zadbajmy o odpowiednią bazę kolorystyczną w postaci neutralnych, a przy tym stonowanych, jasnych ścian. Delikatne beże czy biel stanowią świetne tło dla wyposażenia o rozmaitych kształtach, fakturach oraz stylistyce. Jasna baza jest bezpieczna, gdyż nie wprowadza zbędnego chaosu – zwłaszcza jeśli planujemy zakupy na pchlim targu i np. nie wiemy, czy znajdziemy cztery identyczne krzesła albo czy trafimy na konkretny kolor fotela. Jasne tony to rekomendowane, ale nie jedyne rozwiązanie – jeśli do bieli czy beżu nam daleko, postawmy na pastele – błękit, szałwię lub szarości, które pozwolą wyeksponować dodatki i meble vintage. Inną opcją są tapety, np. z delikatnym kwiatowym motywem liści paprotki.

Jakie materiały do wnętrz w stylu vintage?

W mieszkaniu vintage nie może zabraknąć odpowiednio dobranych tkanin i tekstyliów. Do najpopularniejszych należą oczywiście len oraz flausz. Dla poszukujących nieco więcej ekstrawagancji i szyku dobrą propozycją mogą być ciężkie aksamity, a niekiedy także i welur o lekkim połysku. Z kolei bawełna oraz poliester doskonale sprawdzą się we wnętrzu jako materiały na obrusy, serwety, tapicerki mebli, zasłony, czy też poszewki na poduszki. Wszystkie te elementy możemy zestawiać ze sobą na zasadzie kontrastów, choć warto trzymać się tu przyjętej koncepcji. Świetną dekoracją we wnętrzach w stylu vintage są także lampy z abażurem oraz porcelanowe figurki bądź zastawa (koniecznie poznajcie tę z polskich manufaktur i hut szkła).

Wnętrza w stylu vintage – jak dobrać meble?

Warto wiedzieć, że wnętrzom vintage zwykle dość blisko jest do eklektyzmu, gdyż podobnie jak i tam, sposób aranżacji wnętrza to często stylowy misz-masz rozwiązań, które… działają! Na polskim gruncie taki też był PRL. Niemniej jednak dobranie odpowiednich mebli do wnętrz w stylu vintage zależy przede wszystkim, od tego, jakie pomieszczenie chcemy zaaranżować.

W salonie znajdziemy najczęściej mocno zabudowane regały i meblościanki, stół lub ławę oraz stylowe krzesła i kultowe siedziska, jakie zaprojektowali niegdyś Józef Chierowski czy Roman Modzelewski.

W sypialni w stylu vintage nie zapomnijmy o drewnianym dużym i wygodnym łóżku – sprawdzi się tu też jasna haftowana pościel. Do tego pojemna drewniana szafa z drzwiami otwieranymi w tradycyjny sposób oraz komoda, a także konsola lub szafka nocna na cienkich nóżkach. To na tej ostatniej postawmy dość klasyczną lampkę nocną z kloszem – ot i aranżacja gotowa!

Co jednak w sytuacji, gdy nie posiadamy starych stołów, sof czy krzeseł? Wówczas warto udać się na pchli targ w poszukiwaniu perełek. W ten sposób możemy stać się właścicielami fotela lub kanapy, którym zapewnimy drugą młodość poprzez renowację, np. tapicerowanie. Kolorowe obicie mebli świetnie zaprezentuje się w mieszkaniu vintage.

Mieszkanie w stylu vintage – dodatki

Przy urządzaniu pokoju w stylu vintage pamiętajmy o dodatkach. Sentymentalne elementy wystroju, np. pamiątki przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie podkreślą niepowtarzalny charakter wnętrza. Nie bójmy się eksperymentować z formą i kolorystyką. Ramki do zdjęć, stylowe zegary, lustra w złotych lub drewnianych, zdobionych ramach, a do tego wazony i zastawa – to tylko niektóre z możliwych opcji.

Podobnie jak w przypadku mebli, tak i tutaj, jeśli nie dysponujemy tego typu akcesoriami, powinniśmy zdecydować się na wizytę na pobliskim targu staroci lub wybrać się do antykwariatu. Rozejrzyjmy się za stylizowanymi lampami, aparatami telefonicznymi, gramofonami, pochodzącymi z czasów PRL-u. Dzięki takim dodatkom efekt aranżacji mieszkania w stylu vintage będzie na pewno udany.

Styl vintage bez wątpienia przypadnie do gustu osobom odważnym, które nie boją się nietypowych rozwiązań. Ponadto, pomieszczenia o takim designie podkreślają szacunek oraz przywiązanie do tradycji. Przy tworzeniu wnętrza w stylu vintage pamiętajmy o zachowaniu równowagi – starajmy się zachować umiar w ilości dodatków, kolorów i wzorów.

Chcąc poznać inspiracje i cechy charakterystyczne różnych stylów warto wypróbować Platformę Woodlove.to, która oferuje holistyczne wsparcie w zagadnieniach związanych z wnętrzarstwem.

Treść sponsorowana.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści