Smart House zyskuje rzesze zwolenników, złaknionych wygody oraz praktycznych rozwiązań do domu. Pozwala na stworzenie optymalnych warunków do codziennego życia oraz zbudowanie znaczących oszczędności. Inteligentny dom słusznie kojarzy się z kompleksowym podejściem do wszystkim domowych instalacji oraz urządzeń elektrycznych, wpiętych w sieć WiFi. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę wcale nie trzeba zaczynać od bardzo rozbudowanych rozwiązań. Niekiedy wystarczy raptem jedna żarówka. Dlaczego rozpoczęcie przygody ze Smart House warto zacząć od oświetlenia? O tym napiszemy poniżej.
Czym jest Smart House?
Termin Smart House w języku polskim tłumaczy się na „inteligentny dom”. To dość obrazowe określenie świetnie opisuje rozwiązanie, które uzyskujemy. Smart House łączy bowiem wszystkie domowe instalacje oraz urządzenia elektryczne, podłączone do sieci WiFi, tworząc jeden, spójny system sterujący całym domem.
Co może się w nim znaleźć? Powszechnie wprowadza się do niej choćby:
- oświetlenie,
- ogrzewanie,
- klimatyzację,
- monitoring,
- system antywłamaniowy.
Połączenie tych wszystkich rozwiązań jednym, centralnym komputerem, który pozwala na zdalne zarządzanie, a przez to także na optymalizację wielu procesów toczących się każdego dnia w naszych domach. Tak rodzą się oszczędności oraz niedostępny dla wcześniejszych pokoleń komfort.
Oświetlenie w ramach Smart House – jak zacząć stosować rozwiązanie?
W każdym domu potrzebujemy oświetlenia – to instalacja, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w czterech ścianach. Można jednak sprawić, że standardowe produkty oświetleniowe będą nieco praktyczniejsze niż dotychczas.
Wpisanie lamp w Smart House potrafi być naprawdę proste. Niekiedy wystarcza raptem jedna, przystosowana do tego rozwiązania żarówka z dostępem do Internetu, czyli zazwyczaj koszty startowe są naprawdę niskie. Wystarczy spojrzeć na ofertę sklepu Azzardo. Inteligentny dom zaczyna być zatem dostępny dla niemal wszystkich.
Oprócz tego potrzebujemy oczywiście wygodnego sposobu na zarządzanie. Inteligentny dom pozwala na sterowanie zdalne wszystkimi lampami w domu i ogrodzie. Może się to odbywać za pośrednictwem dedykowanego pilota, czujników (ruchu lub zmierzchu) oraz wygodnej aplikacji, ściąganej wprost na telefon.
Wielość rozwiązań sprawia, że zarządzanie domowym oświetleniem staje się jeszcze prostsze i w pełni dopasowane do oczekiwań mieszkańców. Każda z opcji jest praktyczna, a przy tym bardzo intuicyjna, dzięki czemu mogą z niej korzystać nawet osoby starsze.
Z czasem można dodatkowo rozbudowywać system o kolejne elementy, w zależności od potrzeb, a nawet łączyć je z innymi instalacjami, dla uzyskania optymalnego efektu. Oświetlenie może na przykład działać we współpracy z monitoringiem lub systemem antywłamaniowym. Zwiększa się przy tym znacząco bezpieczeństwo domowników.
Oświetlenie w ramach Smart House – korzyści dla mieszkańców
Dlaczego warto wpisać oświetlenie do Smart House? Przede wszystkim generuje to dodatkowe oszczędności dla domowego budżetu. Rozwiązanie działa bowiem w oparciu o źródła światła LED. Oznacza to znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz dłuższą żywotność każdego z nich w porównaniu do zwykłych żarówek.
Równocześnie efektywniejsze zarządzanie, dopasowanie natężenia do bieżących potrzeb zmniejszają wydatki na prąd.
Optymalizacja procesów oraz lepsze działanie oświetlenia to zatem korzyść nie tylko dla samego gospodarstwa domowego, ale również dla środowiska naturalnego, ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.
Smart House – początki systemu w domowym zaciszu
Aby uzyskać optymalne efekty, trzeba do Smart House włączyć większość domowych urządzeń. Wówczas pojawiają się oszczędności, wzrasta codzienny komfort oraz bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.
Im więcej elementów połączymy przy pomocy centralnego komputera i sieci czujników, tym lepiej rozwiązanie zadziała, analizując sytuację oraz reagując na nasze potrzeby w odpowiednim momencie, dokładnie tak, jak tego potrzebujemy.
Wiele osób decyduje się na wprowadzenie systemu Smart House, zaczynając właśnie od inteligentnego oświetlenia. Daje ono sporo możliwości do późniejszej rozbudowy, a na początku pozwala na sprawdzenie ustawień i opcji.
Skoro do rozpoczęcia zmian wystarczy raptem jedna żarówka, może warto już teraz zacząć tę przygodę, żeby za niedługo na własne oczy zobaczyć, na ile nasze domy mogą wyręczać nas w wielu zadaniach?
Materiał promowany.