Roże – Jak przycinać?!

Róże mają reputację trudnych do uprawy – dopóki je karmisz i przycinasz prawidłowo, nie powinieneś mieć większych problemów z tymi pięknymi roślinami. Przycinanie jest istotnym elementem pielęgnacji roślin róży i długowieczności rośliny w ogrodzie. Ogólnie rzecz biorąc, przycinasz krzewy różane tuż przed tym, jak roślina przerwie uśpienie po końcowym mrozie wiosny. Będzie to na początku roku w ciepłym klimacie, a od stycznia do kwietnia w chłodnym klimacie.Jeśli pielęgnujesz stare róże, przycinaj je po kwitnieniu. Niosą kwiaty na zeszłorocznym drewnie. Podczas przycinania róż najpierw odetnij martwe drewno – pomoże ci to „zobaczyć” kształt rośliny bez rozpraszania uwagi. Dobrym pomysłem jest odwiedzić publiczny ogród różany i znaleźć okazy rosnących róż. Zwróć uwagę, jak ogrodnicy przycinają róże tego samego rodzaju.

W zimowym klimacie przycinanie róż na wiosnę często ogranicza się do jednej opcji: po prostu odetnij drewno, które zostało zabite zimą. W ciepłym klimacie przycinanie można wykonać na dowolnym z trzech poziomów, w zależności od celu. Ciężkie przycinanie (przycięte, aby pozostawić trzy lub cztery laski, od 6 do 10 cali wysokości) powoduje mniej, ale większe zakwity. Umiarkowane przycinanie (od pięciu do 12 pędów przyciętych do 18 do 24 cali) zapewnia większy krzew. A lekkie przycinanie (mniej niż jedna trzecia rośliny jest przerzedzona) zwiększa liczbę kwiatów o krótkich łodygach, które zostaną wyprodukowane.

Narzędzia do przycinania krzewów róży

Zainwestuj w parę wysokiej jakości sekatorów z zakrzywionymi obydwoma ostrzami. (Te z płaskim „kowadłem” na jednym ostrzu mają tendencję do miażdżenia łodyg, a nie ich przecinania.) To jedno narzędzie, w którym cena naprawdę robi różnicę. Wybierz producenta ze sprawdzonym doświadczeniem i kup to, na co Cię stać. Niektóre sekatory mają specjalny uchwyt przeznaczony dla osób leworęcznych. Inne mają obrotowe uchwyty, które są łatwiejsze w użytkowaniu, są też modele z wyjmowanymi ostrzami do przechowywania. Mniejsze wersje są dostępne do przycinania miniaturowych róż.

Następnie będziesz potrzebować piły do ​​przycinania, aby usunąć duże drzewne pędy. Zapewni ci to czyste cięcie bez uszkodzenia złącza pąków. Trzecie potrzebne narzędzie to para nożyc do cięcia. Sekatory są nożycami z długimi (od 12 do 18 cali) uchwytami. Zapewnią ci dźwignię dla grubszych pędów. Na koniec kup dobrą mocną parę skórzanych rękawic ochronnych lub rękawiczek, które są odporne na przebicie. Teraz możesz rozpocząć przycinanie róż.

Zasady przycinania róż

1. Zawsze przycinaj martwe drewno z powrotem do zdrowej tkanki. Poznasz żywą tkankę po zielonej korze i białym rdzeniu.

2. Po wykonaniu każdego cięcia przykryj go kroplą białego kleju, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia, a także zapewnić ochronę przed świdrami trzcinowymi.

3. Przycinaj, aby upewnić się, że środek tulei jest otwarty, aby zapewnić maksymalną cyrkulację powietrza.

4. Usuń cały wzrost z głównych pędów, które same nie są w stanie utrzymać dość grubej łodygi.

5. Jeśli obecne są przyssawki – narośle ze struktury korzenia, które wyrastają spod złącza pąka – usuń je jak najbliżej głównej trzciny.

6. Usuń stare drzewiaste pędy; tak blisko związku zarodkowego, jak to tylko możliwe.

7. Po zakończeniu przycinania krzewu róży usuń pozostające liście z pędów i usuń resztki z krzewów. Odrzuć wszystkie liście.

Kiedy przycinać róże

Wiosna:
Główne przycinanie należy wykonać wczesną wiosną, po ostatnim mrozie w chłodniejszych klimatach. Możesz także pozwolić różom powiedzieć – kiedy zaczną pączkować lub wysypywać się, nadszedł czas.

Lato:
Martwe kwiaty można przyciąć w dowolnym momencie w lecie. Carl Bennett, wieloletni menedżer ds. Hodowli róż w David Austin Roses, mówi, że w okresie kwitnienia ślepota zachęci do kwitnienia i utrzyma atrakcyjny krzew.

Jesień/zima:
Po pierwszym zabiciu mrozu przycinaj dłuższe pędy, aby nie pękły w czasie zimowych burz. Chroń krzewy róży przed ciężkim obciążeniem, aby uchronić je przed wyrwaniem z ziemi przy silnym wietrze. Skrzyżowanie gałęzi, które mogłyby zostać uszkodzone przez pocieranie się, również należy przyciąć do tyłu. Uważaj gdyż nadmierne przycinanie może stymulować wzrost, a nowy wzrost może zostać uszkodzony przez mroźną pogodę. Usuń martwe lub chore gałęzie i liście oraz dobrze wyczyść narzędzia tnące, aby zapobiec przeniesieniu choroby na inną roślinę.

Podobne posty

  • Parawan nawannowy idealny do Twojej łazienkiParawan nawannowy idealny do Twojej łazienki Z całą pewnością parawan nawannowy w pierwszej kolejności powinien spełniać swoją funkcję - chronić przed nadmiernym rozlewaniem wody i zalaniem pomieszczenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również jako element […]
  • Industrialna kuchnia – poznaj 4 zalety aranżacji!Industrialna kuchnia – poznaj 4 zalety aranżacji! Urządzanie kuchni wielu kojarzy się z ogromnymi wydatkami i rozterkami przy wyborze funkcjonalnych i designerskich jednocześnie mebli. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać jak najlepiej kuchenną przestrzeń, doskonałym wyjściem będzie […]
  • Jak wygląda budowa domu szkieletowego?Jak wygląda budowa domu szkieletowego? Dom w technologii szkieletowej to doskonała alternatywa dla tradycyjnego domu murowanego. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ten właśnie sposób budowy swojego wymarzonego lokum. Od czego zacząć budowę domu […]
  • Domy szkieletowe – jakie możliwości oferują? Czy sprawdzą się lepiej niż tradycyjne domy murowane?Domy szkieletowe – jakie możliwości oferują? Czy sprawdzą się lepiej niż tradycyjne domy murowane? Budowa domu ma ogromne znaczenie. Jest pewnym kluczowym etapem w życiu oraz zapewni nam swoje własne miejsce na wiele lat. Dlatego też podczas wyboru odpowiednich technologii i materiałów warto zastosować tylko najlepsze rozwiązania. Dużą […]
  • Jaka podłoga do stylu loftowego?Jaka podłoga do stylu loftowego? Otwarta przestrzeń, duże okna, ciekawe oświetlenie, elementy z betonu, kolory w tonacji bieli i szarości to przestrzeń loftowa, w której sporo elementów wygląda tak, jakby nie była wykończona. Piękne surowe wnętrza przybyły do nas wprost z […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]