31 stycznia 2022

Rolety rzymskie – wady i zalety

Rolety rzymskie są niebanalną ozdobą naszych okien, która doskonale wkomponowuje się w różne style aranżacji wnętrz. Z pewnością dlatego z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Z powodzeniem możemy zastosować rolety rzymskie zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu, w pokoju urządzonym w stylu skandynawskim, jak i takim, który zawiera znacznie więcej tradycyjnych czy rustykalnych elementów. Rolety rzymskie jak wszystko w życiu ma swoje wady i zalety. Jakie? Co jest w nich takiego, co zachwyca użytkowników, a co wręcz przeciwnie, sprawia, że nie chcą się na nie zdecydować?

Zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie są coraz chętniej wybierane jako forma dekoracji okien. Co takiego przekonuje nas do ich wyboru? Przede wszystkim fakt, że pasują niemal do każdego wnętrza. Wystarczy odpowiednio dobrać tkaninę, by z powodzeniem zastosować ją w tradycyjnym, urządzonym z użyciem naturalnych barw pokoju dziennym, białej, sterylnej kuchni lub kolorowym i zwariowanym pokoju dziecięcym. Możemy dokonać wyboru nie tylko w obrębie koloru rolety, ale także rodzaju materiału. Sami decydujemy, czy ma być bardziej zaciemniająca, dająca nam maksimum intymności czy bardziej prześwitująca i przepuszczająca światło nawet, wtedy kiedy jest zupełnie zasłonięta. Ta nieograniczona wręcz mnogość fasonów, kolorów i materiałów, to ogromny plus. Można wręcz przebierać w rolety rzymskie, szukać, porównywać, by znaleźć ideał do swojego wnętrza.

Kolejną ważną cechą są ich rozmiary. Prawie nic nas nie ogranicza. Możemy kupić zarówno maleńkie rolety rzymskie na okienka w holu czy w łazience, jak również rolety na szerokie i długie okna. Zamawiamy wymagany przez nas wymiar i cieszymy się idealnie skrojoną na miarę roletą.

Kolejna cecha to możliwość szybkiego i bezproblemowego zdjęcia jej i wyprania. Wystarczy zdjąć je z mechanizmu na oknie i wyprać ręcznie lub w pralce z użyciem zwykłych detergentów do prania. Nic bardziej prostszego.

Ostatnią zaletą jest montaż rolet rzymskich. Nie dość, że jest banalnie prosty, bo polega jedynie na przykręceniu zaczepów do powierzchni i wpięciu rolety, to jeszcze ilość miejsc, w których można je zamontować, również jest nie bez znaczenia. Zamontujemy je do ściany, sufitu czy ramy okna. Jeśli chodzi o to ostatnie miejsce, to oczywiście zamontujemy je bez konieczności wiercenia w ramie okiennej, gdyż istnieje opcja dodania bezinwazyjnych zaczepów.

Wady rolet rzymskich

Pierwszą z istotnych wad rolet rzymskich jest ich wielkość po całkowitym złożeniu. Rolety rzymskie składają się w charakterystyczny sposób i zajmują sporo miejsca, czasem nawet 20-30 centymetrów. Nie zawsze będzie to dla nas kłopotliwe, ale kiedy zechcemy przy złożonych roletach otworzyć okno może okazać się, że jest to niemożliwe.

Kolejna wada również wiąże się z roletą rzymską w momencie, kiedy jest całkowicie złożona. Pełni ona wówczas fantastycznie swoją funkcję dekoracyjną, ale nie zapewnia nam w ogóle prywatności, bo odsłonięte jest wtedy całe okno.

Ostatnią wadą rolet rzymskich jest fakt, że nie mają one dolnego mocowania i w momencie, kiedy są całkowicie rozłożone, mogą zahaczać o rzeczy stojące na parapecie okiennym.

Jak widać rolety rzymskie mają kilka swoich wad i zalet. Niezaprzeczalnie, to niezwykle stylowa i modna ostatnio dekoracja okienna i warto rozważyć jej wybór. Jeśli jesteście zdecydowani i nie wyobrażacie sobie swoich okien bez tych nietuzinkowych i popularnych rolet, ale wciąż nie wiecie, jakie wybrać, warto przeczytać poradnik- Czym kierować się wybierając rolety rzymskie do swojego domu? i dobrać rolety idealne dla siebie.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści