23 kwietnia 2021

Roleta rzymska – czym jest i dlaczego warto ją mieć

Gdy rozpoczynają się dłuższe dni i zaczyna robić się nieco cieplej, z naszych szaf znikają grube płaszcze i wysokie buty. Zamiast tego wyciągamy rzeczy, jakie mogą się przydać do bardziej słonecznej aury. Dobrze wówczas rozważyć zmiany również w naszym domu, zajmując się naszymi oknami na świat. One również mogą wymagać odpowiedniej oprawy w czym mogą nam pomóc rolety rzymskie.

Co to jest roleta rzymska

W starożytnych czasach Rzymu, w klimacie suchym i bardzo słonecznym, ówczesne panie domu musiały radzić sobie w sposób szczególny. Aby uchronić się przed powszechnym ulicznym kurzem, zaczęły stosować w domach wieszanie mokrych połaci materiału. A jako iż Rzymianie stworzyli dla świata wiele przydatnych rzeczy, również ten się przyjął i dziś używamy rolet. Samych rodzajów rolet jest wiele. Najczęściej kojarzymy duże, sztuczne rolki, ale rolety rzymskie wyróżniają się na tym tle. Są one wykonane z materiału i stanowią zarówno praktyczną ochronę przed światłem, gdy śpimy czy odpoczywamy, ale także są oryginalną ozdobą naszych okien. Tradycyjne rolety po zwinięciu chowane są w specjalnej kasecie, natomiast rolety rzymskie wyróżnia to, że tworzą dekoracyjną falbankę. Rolety rzymskie charakteryzują się pięknym kaskadowym wręcz układem tkaniny, która tworzy fałdy lub falbany podczas podnoszenia. Wyróżnia to je spośród rolet tradycyjnych, które chowają się w całości po zwinięciu.

Rodzaje rolet

Rolety rzymskie są produktem bardzo wszechstronnym. Materiał, z którego są zrobione może być zarówno naturalny (np. bawełniany) jak również syntetyczny (poliestrowy). Jednak, aby okno wyglądało okazale i rolety były funkcjonalne specjaliści odradzają używanie materiałów grubych i sztywnych tj. np. żakard. Do tego materiał, z którego wykonane są rolety rzymskie może być całkowicie lub częściowo zaciemniający. Rolety rzymskie odnajdziemy w wersjach jednobarwnych i kolorowych, a to które wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji. Istotne jest, że nie musimy zadowalać się jedynie roletami ze sklepu, ale także zamówić rolety rzymskie na wymiar , do tego praktycznie z każdego materiału.

Co do rodzajów rolet rzymskich możemy wymienić kilka. Mamy zatem lekkie i dekoracyjne rolety woalowe lub rolety rzymskie zaciemniające, wykonane z tkanin cięższych, blokujących światło. Mamy również możliwość wyboru rolet rzymskich tupu dzień – noc (duo). Jest to struktura podwójnej rolety, która łączy w sobie walory rolety oraz firanki. Z wierzchu posiada materiał dekoracyjny, a pod spodem, krótszy o ok 1 cm, delikatniejszy woal. Rolety takie posiadają także dwa sznurki, pozwalające na regulację tych warstw oddzielnie.

Wybierając rolety rzymskie możemy wybrać też spośród takich, które posiadają fiszbiny lub nie. Jeśli takowe posiadają, mają one postać pasów, widocznych z przodu lub z tyłu, tworzących zakładki podczas samego składania. Te bez fiszbin po podniesieniu utworzą nam drapowanie. Co do zasady rolety rzymskie bez fiszbin sprawdzą się raczej do małych i wąskich okien.

Sposób montażu

Kupując rolety zależy nam na także na łatwym montażu. Rolety rzymskie też są pod tym kątem wszechstronne. Możemy je zamontować zarówno na ścianie, na karniszu, na suficie czy w ramie okna. Przy ostatniej opcji roleta rzymska zasłania jedynie samą szybę, pozostawiając ramę okna widoczną. Aby zamontować tu roletę, należy przykręcić haczyki do samej ramy okna, a potem zamontować szynę z roletą. Najprostsze w montażu są rolety rzymskie montowane na karnisz. Tu używamy specjalnych szelek naciągających, zakładanych na drążek karnisza.

Rolety rzymskie, gdy mamy już zamontowane, możemy podnosić za pośrednictwem mechanizmu sznurkowego lub koralikowego. Pierwszy jest nieco tańszy i stosuje się go do mniejszych i lżejszych rolet rzymskich z woalu. Drugi ma charakter bardziej dekoracyjny i dedykowany jest do większych oraz cięższych materiałowych rolet.

Z pewnością są to produkty, z którymi warto się zapoznać np poprzez rolety rzymskie sklep. Zwłaszcza, jeśli chcemy urozmaicić nasze wnętrze i pozbyć się sztampowych, mało estetycznych rolet tradycyjnych. Albo kiedy chcemy się poczuć jak dumne panie domu z imperialnych czasów.

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści