Noże do kosiarek i podkaszarek to niezbędne akcesoria, dzięki którym koszenie trawy jest w ogóle możliwe. Ich podstawową funkcją jest ścinanie trawy, ale są też noże do mulczowania, które rozdrabniają skoszoną trawę i rozrzucają ją po trawniku. Jakie są rodzaje noży? Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy!
Aby dokładnie i równo przyciąć trawę, potrzebujesz dobrej kosiarki, która będzie miała ostre noże. Jednak nie wystarczy tylko kupić odpowiedni sprzęt i na tym poprzestać – nawet najlepsze noże do kosiarki się zużywają i niszczą, dlatego należy odpowiednio o nie zadbać, tj. regularnie ostrzyć i co 3-4 lata wymieniać. W innym przypadku nie tylko nie uzyskasz pięknego trawnika, ale też uszkodzisz kosiarkę. W jaki sposób? Tępe noże tworzą opór, a obciążenia są przenoszone na silnik i elementy napędowe, co narusza ich konstrukcję i zmniejsza żywotność.
To dlatego czyszczenie, konserwacja i regularna wymiana noży w kosiarce i podkaszarce są tak ważne.
Rodzaje noży do kosiarek
Podstawową funkcją noży jest przycinanie trawy na pożądaną wysokość. Ostre i prawidłowo wyregulowane zapewnią równe, płynne i estetyczne koszenie. Zwykle z kosiarkami kojarzone są noże proste, których – jak sama nazwa wskazuje – budowa jest prosta. Dostępne są też inne rodzaje, do bardziej zaawansowanych urządzeń i prac.
Jakie są rodzaje noży do kosiarek? Oto 3 najważniejsze:
- Noże proste o prostej budowie, z lekko wygiętymi skrzydełkami bocznymi. Nie zapewniają dużego odrzutu i nie są w stanie zebrać trawy w pojemniku, dlatego stosuje się je w kosiarkach bez koszy.
- Noże profilowane z wygiętymi łopatami zapewniają dużą siłę odśrodkową, dzięki czemu sprawnie wyrzucają skoszoną trawę do kosza zbierającego; stosuje się je także w kosiarkach z bocznym wyrzutem.
- Noże z funkcją mulczowania (mielenia) mają specjalne ząbki i wygięcia, które umożliwiają rozdrabnianie skoszonej trawy oraz rozrzucanie jej po trawniku jako naturalny nawóz.
Oprócz powyższych dostępne są również noże z aeratorem. Przypominają one wyglądem listwę tnącą, z doczepionymi pionowymi sprężynami. Ich zadaniem jest przecięcie obumarłej części trawy (filcu) i podniesienie ją nad powierzchnię. Dzięki temu gleba zostaje rozluźniona i napowietrzona, a korzenie roślin mają lepszy dostęp do wody.
Czytaj też: Jak uzyskać piękny, gęsty i zielony trawnik?
Rodzaje noży do podkaszarek
Osobną kategorią są noże do podkaszarek, które różnią się od tych do kosiarki. Dotyczy to zwłaszcza rozmiaru – są mniejsze i lżejsze, co wynika z ich zastosowania. Podkaszarki są przeznaczone do koszenia w trudno dostępnych miejscach, przez co muszą być lekkie i kompaktowe. Ponadto noże często są bardziej elastyczne, by móc ciąć pod różnymi kątami i na nierównym terenie. Mogą też być wykonane z plastiku, gdy noże do kosiarki są stalowe.
Najczęściej noże do podkaszarki dzieli się na:
- Noże plastikowe jako te najpopularniejsze, lekkie i tanie, są stosowane w większości podkaszarek spalinowych i elektrycznych do koszenia miękkiej trawy i delikatnych roślin.
- Noże metalowe, które są bardziej wytrzymałe i odporne na zużycie niż noże plastikowe, przez co stosowane są do twardej trawy, chwastów i drobnych krzewów.
- Noże ząbkowane ułatwiają cięcie gęstej trawy i chwastów; mogą być używane do mulczowania skoszonej trawy.
Ciekawym rozwiązaniem są noże wielosekcyjne. Składają się one z kilku ruchomych segmentów, które mogą się obracać. Dzięki temu można uzyskać różne kąty cięcia, co jest przydatne w wykaszaniu trawy przy krawędziach, żywopłotach czy też przy krzakach.
Przeczytaj też: Podkaszarka, wykaszarka i kosa – czym się różnią?
Jak dobrać nóż do kosiarki?
Dobór noża do kosiarki jest dość prostym zadaniem – wystarczy kierować się marką i modelem. Problem może pojawić się, kiedy dany model nie jest już dostępny w sprzedaży albo minęło już trochę czasu i nie masz, jak sprawdzić typu urządzenia. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku dostępne są uniwersalne noże do kosiarki, które z powodzeniem zastąpią te oryginalne, pod warunkiem trzymania się kilku zasad ich dopasowania.
W pierwszej kolejności z kosiarki należy odkręcić stary nóż. Następnie sprawdź jego długość – zmierz go po przekątnej, od jednej krawędzi do drugiej, najlepiej taśmą mierniczą. Przyjmuje się, że różnica nie powinna wynosić więcej niż 1 cm. Zwróć również uwagę na odstęp mocowanego ostrza od obudowy kosiarki – powinno być to minimum 1,5 cm.
W drugim kroku sprawdź średnicę otworu głównego noża, którym mocujesz narzędzie tnące do kosiarki. Najlepiej zmierzyć suwmiarką i wybrać dokładnie taką samą wartość. Może się okazać, że piasta, czyli uchwyty noża kosiarki, ma dodatkowe otwory boczne – wtedy zmierz również średnicę tych otworów (Ø1) oraz ich rozstaw, mierząc odległość między środkiem jednego i drugiego otworu bocznego R.
Dzięki powyższym pomiarom uzyskasz najważniejsze parametry, pod które należy dobrać nowe, uniwersalne ostrze do kosiarki.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeden aspekt. Powyższe porady i rodzaje noży odnoszą się do kosiarek akumulatorowych i spalinowych do użytku domowego. Istnieją jeszcze kosiarki rotacyjne do koszenia bardzo dużych powierzchni, z których korzystają miejskie służby porządkowe i rolnicy. Stosuje się w nich ostry nóż, poruszający się ruchem obrotowym wokół własnej osi. Jednym z typów są kosiarki bijakowe. Jakie noże do kosiarki bijakowej? Tutaj częścią tnącą są bijaki w kształcie litery „L” lub „T”, o bardzo dużej wytrzymałości, których może być nawet kilkadziesiąt. Są to ostrza specjalistyczne, dlatego też noże do kosiarki rotacyjnej i bijakowej najlepiej wybierać bezpośrednio z oferty producenta lub skorzystać z usług jego doradców.
Jak założyć nóż do kosiarki?
Dla efektywnego koszenia noże należy regularnie ostrzyć, najlepiej co 20-30 godzin pracy, albo też wymienić, gdy są nadmiernie zużyte. Na szczęście jest to zajęcie dość proste.
Jak wymienić nóż w kosiarce w 5 krokach:
- Kosiarkę ułóż na boku (akumulatorowa) lub przechyl do tyłu (spalinowa).
- Kluczem płaskim lub oczkowym odkręć śrubę w ruchu przeciwnym do obrotu noża.
- Wyjmij stare ostrze i zamontuj nowe.
- Upewnij się, że nóż jest dobrze osadzony na piaście.
- Podłóż pod nóż podkładkę i dokręć śrubę mocującą.
Nie zapomnij o regulacji – prawidłowo ustawiona wysokość koszenia jest ważna dla estetyki ogrodu i zdrowia roślin. Jeśli trawę przytniesz zbyt nisko w okresie suszy, może dojść do wypalenia trawnika. Każdorazowo ustawiaj wysokość cięcia na podstawie warunków pogodowych i fazy wzrostu roślin. Zwróć uwagę również na bezpieczeństwo – używaj osłony noża, zawsze wyłączaj silnik i odłączaj kosiarkę od źródeł zasilania przed wymianą lub ostrzeniem noża.
Artykuł gościnny.