26 lutego 2020

Prarapety granitowe, czyli parapety na wiele lat

Kiedy jesteśmy na etapie montażu parapetów w naszym nowym lokum lub po gruntownym remoncie, zastanawiamy się na jaki rodzaj się zdecydować. Jednym z materiałów, z których są wykonane parapety jest właśnie granit. Ostatnio stał się coraz częściej wybierany jako ozdoba i zabezpieczenie naszych okien.

Dlaczego akurat granitowy parapet?

Granit ma bardzo szerokie zastosowanie zwłaszcza w budownictwie. Jest to jedna z najtwardszych oraz najbardziej wytrzymałych skał. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, dlatego coraz częściej wybieramy granitowe parapety. Łatwo się go pozyskuje i jest też stosunkowo łatwy w obróbce. Jego cena jest znacznie niższa niż innych kamieni np. marmuru czy trawertynu. Parapety granitowe są bardzo masywne i ciężkie, ale potrafią służyć nam przez bardzo długi okres czasu. Można postawić na nich znacznie większy ciężar niż na metalowych czy plastikowych. Duże, ciężkie skrzynki z kwiatami nie są zbytnim obciążeniem dla tego rodzaju budulca. Są też bardzo odporne na wysokie temperatury ( nawet polanie wrzątkiem zupełnie nie wpłynie na kształt lub kolor). Pod wpływem wysokiej temperatury nie odkształcają się (w przeciwieństwie do parapetów metalowych).

Granitowe parapety w aranżacji wnętrz

Parapety granitowe są uniwersalne. Wystarczy, że dobrze dobierzemy kolor i kształt, a będą świetnie komponowały się z każdym stylem architektonicznym budynku. Granit słynie z tego, że ma wiele odcieni. Możemy spotkać takie barwy jak: beżowe, brązowe, złociste, czarne, różowe, szare. Ich barwa jednak nie jest jednolita, zazwyczaj jest to połączenie wyżej wymienionych barw. Granit jest kamieniem pochodzenia wulkanicznego. Płynąca lawa zbiera na swojej drodze różne drobinki skalne, a gdy zastyga formują się skały wulkaniczne. Stąd właśnie taka różnorodność barw granitu. Kamień na parapety jest szlifowany i polerowany, co służy wydobyciu ich struktury oraz wzorów i kolorów.

Granity dostępne na naszym rynku są różnego pochodzenia. Wyróżniamy m. in. granit: polski, włoski, afrykański brazylijski, indyjski, hiszpański czy chiński. Należy zwrócić uwagę, że każdy z nich jest dobry ( nie ma gorszych wśród nich jakościowo), bo jest tworzony w 100 % przez naturę, a tylko wydobywany i przetwarzany przez człowieka.

Granit jak najbardziej nadaje się również do wnętrza budynku. Pięknie komponuje się z każdym wnętrzem. Jest łatwy w utrzymaniu, nie odbarwia się. Nie nasiąka wilgocią, gdy np. przelejemy kwiaty podczas podlewania. W zasadzie granit nie ma wad. Jeżeli tylko odpowiada nam jego wygląd estetyczny i cena to każdy znajdzie coś dla siebie. Cena granitu zależy w dużej mierze od wzoru jaki znajduje się na kamieniu oraz jego powierzchni. Inwestycja w granit jest inwestycją na długie lata, można wręcz rzec, że dożywotnia. Plusem jest też to, że po naprawdę wielu latach nie widać na nim śladów użytkowania ( pęknięcia, zarysowania czy odbarwienia).

Najczęściej parapety wykonywane są z granitu:
– granit brown pearl
– granit tan brown
– granit cristallo
– granit impala
– granit nero Zimbabwe
– granit yellow pink
– Granit absolut black
– granit viscont white

Ten artykuł został znaleziony po wyszukaniu fraz:

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści