Nietuzinkowe i innowacyjne rozwiązanie składowania narzędzi ważących od 4 do 6 ton wprowadzone w magazynie jednego z największych producentów komponentów motoryzacyjnych firmie Autoneum, zdobyło tytuł najlepszego projektu kaizen w grupie Autoneum.
Kim jest PROMAG S.A.?
Firma Promag to polski lider produkcji, projektowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań intralogistycznych na całym świecie. W ostatnich latach stał się również handlowym liderem branży logistycznej dzięki uruchomionemu kilka lat temu sklepowi internetowemu e-Promag.pl.
Kim jest koncern Autoneum?
Firma Autoneum to natomiast szwajcarski gigant w produkcji systemów wygłuszających i przeciwcieplnych dla motoryzacji. Z produktów tej firm korzystają prawie wszyscy producenci aut na świecie, a takimi markami na czele jak choćby: BMW, Audi, Porsche, Ford, Rolls Royce i wiele innych. Koncern ten posiada ponad pięćdziesiąt fabryk i sporą liczbę magazynów w dwudziestu krajach świata. Firma ta posiada również fabrykę w Polsce i kilka magazynów buforowych. To właśnie tych magazynów dotyczyła współpraca między Autoneum i firmą Promag S.A.
Co było do zrobienia?
Wyzwanie, jakie zostało postawione przed polską firmą we współpracy z producentem Autoneum, było jasno sprecyzowane:
- zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni magazynowej
- przyspieszyć i usprawnić proces pobierania narzędzi
- zadbać o bezpieczeństwo, które u szwajcarskiego producenta jest jednym z priorytetów
Co jest magazynowane?
Przedmiotem składowania i pobierania z magazynu buforowego były formy do pras, które ważą po kilka ton, a dotychczas przechowywane były na ziemi. Stwarzało to niebezpieczeństwo wypadku, uszkodzenia i było wysoce nieergonomiczne.
Pomysłów rozwiązania wszystkich tych problemów było kilka a doprecyzowywanie szczegółów i wybór ostatecznej wersji trwało kilka miesięcy.
Jakie rozwiązanie wygrało?
W ostatecznym projekcie postawiono na innowacyjne rozwiązanie i zastosowanie regałów paletowych jezdnych PHR. Ten nowoczesny system składowania charakteryzuje się tym, że regały przemieszczają się na szynach jezdnych równoległych, co umożliwia zapewnienie operatorowi wózka widłowego dostęp do pojedynczej kolumny regału, a nie do całego rzędu jak to jest w klasycznym układzie regałów statycznych. W ten sposób uzyskano pożądany efekt i poradzono sobie z realizacją wszystkich postawionych zadań.
Jaki był rezultat?
Pomysł sprawdził się wyśmienicie i zdobył tytuł najlepszego projektu kaizen w grupie Autoneum, co natomiast poskutkowało potrzebą zastosowania tego systemu w kolejnych magazynach firmy Autoneum, jak i wyposażenie w niego nowego powstałego w Katowicach magazynu buforowego tej firmy. Światowe oddziały koncernu działające w innych krajach również są zainteresowane tym innowacyjnym rozwiązaniem.
Czego nas to uczy?
Na tym przykładzie jasno widać, że dobre planowanie nowatorskie podejście i ścisła współpraca między inwestorem a wykonawcą mogą zaowocować niezwykle sprawnymi i wysoce opłacalnymi rozwiązaniami.
Kaizen: Usprawnienie procesu produkcji i wprowadzania innowacji japońską metodą małych kroków więcej o tej technice w leksykonie -> Kaizen
Artykuł partnerski.