Pokój dziecka – jak wybrać najważniejsze elementy wyposażenia?

Pokój malucha to jego królestwo, w którym dorośli stanowią co najwyżej straż lub do którego mogą przychodzić w gości. Ich zadaniem jest jednak zapewnienie dziecku takich warunków, żeby mogło się ono skupić na zabawie lub nauce w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Planowanie pokoju dla dziecka bywa wyzwaniem i przebiega w różny sposób w zależności od wieku potomka i jego potrzeb. Istnieje jednak szereg elementów, które pojawiają się niemal w każdym pokoju dziecka. Co to takiego? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Pokój dziecka – przestrzeń wielofunkcyjna

Pokój dziecka trzeba uznać za jedno z najbardziej wielofunkcyjnych miejsc w domu. Najmłodsze pokolenie w swoich królestwach bawi się, uczy, spędza czas z kolegami i koleżankami, a niekiedy nawet spożywa posiłki.

Z tego powodu wyposażenie do pokoju dziecka musi sprostać tym wszystkim wyzwaniom. Warto zatem dobrze się zastanowić odpowiednio wcześniej, co tak naprawdę będzie nam potrzebne, jakich rozwiązań pragnie nasze dziecko i zbudować tę przestrzeń od zera tak, żeby była funkcjonalna, bezpieczna i przyjazna dla małych użytkowników.

Co takiego musi się zatem znaleźć w pokoju dla najmłodszych? Poniżej przedstawiamy najbardziej elementarne typy wyposażenia.

Łóżko – do snu i odpoczynku

Nie da się stworzyć pokoju bez wprowadzenia do niego łóżka. Jego wielkość i forma są w pełni powiązane z wiekiem dziecka. Dla całkiem małych dzieci ustawia się kołyski lub łóżka ze szczebelkami. Starsze pociechy otrzymują już większe, standardowe posłania.

Sama konstrukcja łóżka jest oczywiście ważna, jednak kluczem do wygodnego i bezpiecznego snu staje się właściwe dobranie materaca. Może on być wykonany z tworzyw sztucznych, bambusa lub innych wypełnień. Zadbajmy o to, żeby zapewniał bezpieczne podparcie dla ciała, był trwały oraz prosty w utrzymaniu czystości i higieny.

Biurko lub stolik – do nauki i zabawy

Dzieci tak szybko rosną, że nawet się nie obejrzymy, gdy nasze pociechy już będą maszerować z plecakiem do szkoły. Wówczas niezbędnym elementem wyposażenia pokoju staje się biurko.

Służy ono do odrabiania lekcji oraz nauki. Często spełnia też rolę taką, jak stół w pokoju dziennym, przy którym wykonuje się szereg innych zadań – tworzy się prace plastyczne, czyta książkę lub popija ulubiony sok.

Biurko powinno być dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Do niego trzeba dobrać właściwe krzesło, o profilowanym podparciu, wyposażone w podłokietniki. Dzięki temu nasze dzieci zachowają prawidłową postawę podczas wielu godzin spędzanych przy biurku, a to przełoży się na zdrowszy kręgosłup w przyszłości.

Również młodsze dzieci niekiedy potrzebują przestrzeni do malowania lub czytania. W ich przypadku warto zainwestować w małe, praktyczne stoliczki i krzesełka.

Oświetlenie w pokoju dziecka – optymalne warunki do zadań specjalnych

Nie da się zbudować idealnej przestrzeni do pracy i zabawy bez wprowadzenia do niej odpowiednich lamp. Jakie produkty przydają się w pokoju dziecka?

Przede wszystkim niezbędne są lampy główne sufitowe. Oprócz nich trzeba wprowadzić lampkę na biurko, która równomiernie oświetli całą powierzchnię blatu i pozwolić swobodnie pracować w optymalnych warunkach oświetleniowych.

Co jeszcze może się przydać? Warto pamiętać o oświetleniu nocnym. Może to być lampka nocna, dzięki której przeczytamy razem książeczkę tuż przed snem lub praktyczne taśmy LED i oczka wpustowe, dzięki którym maluch będzie mógł się bezpiecznie przemieszczać po pokoju w nocy.

Szafy, szafki i schowki na skarby

W każdym pokoju musi się oczywiście znaleźć szafa na wszelkie potrzebne przedmioty, w tym oczywiście odzież, kosmetyki i zabawki. Stawiajmy na meble zamykane, dające szansę na wygodne przechowywanie dużej ilości rzeczy.

Zdecydowanie należy unikać otwartych półek. Choć na początku mogą się pięknie prezentować, to z czasem stają się źródłem bałaganu oraz elementem wyposażenia łatwo przyciągającym kurz.

Dekoracje – uniwersalność a nie moda

Pokój dziecka powinien być przyjemny dla oka. Nie sposób zatem zrezygnować z wprowadzenia do niego dekoracji. Zróbmy to jednak z głową.

Postawmy na jeden motyw ozdobny lub temat i wykorzystajmy go w różnych elementach wyposażenia. Warto w tym temacie unikać dziecięcych ulubieńców z kreskówek i gier. Dlaczego? Idole najmłodszych zmieniają się naprawdę często. Jeżeli zatem nie zamierzamy remontować pokoju co kilka miesięcy, lepiej wykorzystać bardziej uniwersalne i ponadczasowe wzory.

Pokój dziecka – dobrze zaprojektowane królestwo

Maluchy spędzają w swoich pokojach olbrzymią ilość czasu na zabawie, nauce i spotkaniach z kolegami. Od nas, rodziców, zależy, czy przestrzeń dla najmłodszych będzie optymalnie zaprojektowana, bezpieczna i przyjazna.

***

Chcesz dowiedzieć, się jak skutecznie i bezpiecznie oświetlić pokój dziecka? Wejdź na https://lampy.it/, stronę pełną oryginalnych pomysłów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Kilka sposobów na bezpieczny i zadbany kominekKilka sposobów na bezpieczny i zadbany kominek Wieczór spędzony przy rozpalonym kominku to jeden z najlepszych sposobów na prawdziwy relaks – widok tańczących płomieni skutecznie nas uspokaja i sprawia, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy jednak, że palenisko domowe wiąże się nie tylko z […]
  • Lazury do drewna – zastosowanieLazury do drewna – zastosowanie Drewno to wspaniały surowiec. Trzeba jednak dbać o to by nie uległo zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz przez upływ czasu. Drewniane elementy często są wykorzystywane przy dekorowaniu elewacji oraz w architekturze ogrodowej. […]
  • Impregnacja kamienia naturalnego jest ważnaImpregnacja kamienia naturalnego jest ważna Kamień naturalny jest bardzo mile widziany we wnętrzach, odnajdzie się niemalże w każdej aranżacji. Pomimo tego, że jest to surowiec bardzo trwały, wraz z upływem czasu zaczyna tracić swoją pierwotną świetność na skutek eksploatowania. Można […]
  • O czym należy pamiętać podczas kładzenia paneli podłogowych?O czym należy pamiętać podczas kładzenia paneli podłogowych? Panele podłogowe należą do najpopularniejszych sposobów na estetyczną, a przy tym niedrogą podłogę w naszym domu czy mieszkaniu. O czym należy pamiętać, kładąc podłogę z paneli winylowych? Położenie podłogi z paneli podłogowych jest […]
  • Drony podwodne ROV sposobem na eksplorację morskich głębinDrony podwodne ROV sposobem na eksplorację morskich głębin Jeśli chcesz eksplorować wraki statków, zbliżyć się do przyrody wodnej lub przenieść wyprawy wędkarskie na inny poziom, zapoznaj się z tematem dronów podwodnych, znanych również jako ROV lub zdalnie sterowane pojazdy. Rynek dronów […]