Pokój dziecka – jak wybrać najważniejsze elementy wyposażenia?

Pokój malucha to jego królestwo, w którym dorośli stanowią co najwyżej straż lub do którego mogą przychodzić w gości. Ich zadaniem jest jednak zapewnienie dziecku takich warunków, żeby mogło się ono skupić na zabawie lub nauce w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Planowanie pokoju dla dziecka bywa wyzwaniem i przebiega w różny sposób w zależności od wieku potomka i jego potrzeb. Istnieje jednak szereg elementów, które pojawiają się niemal w każdym pokoju dziecka. Co to takiego? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Pokój dziecka – przestrzeń wielofunkcyjna

Pokój dziecka trzeba uznać za jedno z najbardziej wielofunkcyjnych miejsc w domu. Najmłodsze pokolenie w swoich królestwach bawi się, uczy, spędza czas z kolegami i koleżankami, a niekiedy nawet spożywa posiłki.

Z tego powodu wyposażenie do pokoju dziecka musi sprostać tym wszystkim wyzwaniom. Warto zatem dobrze się zastanowić odpowiednio wcześniej, co tak naprawdę będzie nam potrzebne, jakich rozwiązań pragnie nasze dziecko i zbudować tę przestrzeń od zera tak, żeby była funkcjonalna, bezpieczna i przyjazna dla małych użytkowników.

Co takiego musi się zatem znaleźć w pokoju dla najmłodszych? Poniżej przedstawiamy najbardziej elementarne typy wyposażenia.

Łóżko – do snu i odpoczynku

Nie da się stworzyć pokoju bez wprowadzenia do niego łóżka. Jego wielkość i forma są w pełni powiązane z wiekiem dziecka. Dla całkiem małych dzieci ustawia się kołyski lub łóżka ze szczebelkami. Starsze pociechy otrzymują już większe, standardowe posłania.

Sama konstrukcja łóżka jest oczywiście ważna, jednak kluczem do wygodnego i bezpiecznego snu staje się właściwe dobranie materaca. Może on być wykonany z tworzyw sztucznych, bambusa lub innych wypełnień. Zadbajmy o to, żeby zapewniał bezpieczne podparcie dla ciała, był trwały oraz prosty w utrzymaniu czystości i higieny.

Biurko lub stolik – do nauki i zabawy

Dzieci tak szybko rosną, że nawet się nie obejrzymy, gdy nasze pociechy już będą maszerować z plecakiem do szkoły. Wówczas niezbędnym elementem wyposażenia pokoju staje się biurko.

Służy ono do odrabiania lekcji oraz nauki. Często spełnia też rolę taką, jak stół w pokoju dziennym, przy którym wykonuje się szereg innych zadań – tworzy się prace plastyczne, czyta książkę lub popija ulubiony sok.

Biurko powinno być dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Do niego trzeba dobrać właściwe krzesło, o profilowanym podparciu, wyposażone w podłokietniki. Dzięki temu nasze dzieci zachowają prawidłową postawę podczas wielu godzin spędzanych przy biurku, a to przełoży się na zdrowszy kręgosłup w przyszłości.

Również młodsze dzieci niekiedy potrzebują przestrzeni do malowania lub czytania. W ich przypadku warto zainwestować w małe, praktyczne stoliczki i krzesełka.

Oświetlenie w pokoju dziecka – optymalne warunki do zadań specjalnych

Nie da się zbudować idealnej przestrzeni do pracy i zabawy bez wprowadzenia do niej odpowiednich lamp. Jakie produkty przydają się w pokoju dziecka?

Przede wszystkim niezbędne są lampy główne sufitowe. Oprócz nich trzeba wprowadzić lampkę na biurko, która równomiernie oświetli całą powierzchnię blatu i pozwolić swobodnie pracować w optymalnych warunkach oświetleniowych.

Co jeszcze może się przydać? Warto pamiętać o oświetleniu nocnym. Może to być lampka nocna, dzięki której przeczytamy razem książeczkę tuż przed snem lub praktyczne taśmy LED i oczka wpustowe, dzięki którym maluch będzie mógł się bezpiecznie przemieszczać po pokoju w nocy.

Szafy, szafki i schowki na skarby

W każdym pokoju musi się oczywiście znaleźć szafa na wszelkie potrzebne przedmioty, w tym oczywiście odzież, kosmetyki i zabawki. Stawiajmy na meble zamykane, dające szansę na wygodne przechowywanie dużej ilości rzeczy.

Zdecydowanie należy unikać otwartych półek. Choć na początku mogą się pięknie prezentować, to z czasem stają się źródłem bałaganu oraz elementem wyposażenia łatwo przyciągającym kurz.

Dekoracje – uniwersalność a nie moda

Pokój dziecka powinien być przyjemny dla oka. Nie sposób zatem zrezygnować z wprowadzenia do niego dekoracji. Zróbmy to jednak z głową.

Postawmy na jeden motyw ozdobny lub temat i wykorzystajmy go w różnych elementach wyposażenia. Warto w tym temacie unikać dziecięcych ulubieńców z kreskówek i gier. Dlaczego? Idole najmłodszych zmieniają się naprawdę często. Jeżeli zatem nie zamierzamy remontować pokoju co kilka miesięcy, lepiej wykorzystać bardziej uniwersalne i ponadczasowe wzory.

Pokój dziecka – dobrze zaprojektowane królestwo

Maluchy spędzają w swoich pokojach olbrzymią ilość czasu na zabawie, nauce i spotkaniach z kolegami. Od nas, rodziców, zależy, czy przestrzeń dla najmłodszych będzie optymalnie zaprojektowana, bezpieczna i przyjazna.

***

Chcesz dowiedzieć, się jak skutecznie i bezpiecznie oświetlić pokój dziecka? Wejdź na https://lampy.it/, stronę pełną oryginalnych pomysłów.

Podobne posty

  • Czym powinny charakteryzować się spodnie roboczeCzym powinny charakteryzować się spodnie robocze Dobre spodnie robocze przydają się w wielu branżach, począwszy od budowlanki, po gastronomię i handel. Należy jednak pamiętać, iż nie ma jednego najlepszego rozwiązania dla wszystkich, bowiem to od charakteru pracy zależy jaki strój sprawdzi […]
  • Które rośliny cebulowe sadzimy jesienią?Które rośliny cebulowe sadzimy jesienią? Jesień to bardzo piękny i klimatyczny czas, który można wykorzystać m.in. na sadzenie roślin cebulowych. Trzeba mieć jednak na ten temat odpowiednie pojęcie, aby wiedzieć, które z roślin sadzi się właśnie o tej porze roku.Kwiaty sadzone […]
  • Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać!Zastosowanie klejów metakrylowych, o których nie miałeś pojęcia, bo życie należy sobie ułatwiać! Życie często nas zaskakuje i to nie zawsze pozytywnie. Konieczność wykonania remontów i napraw nie musi wiązać się z wierceniem i używaniem wkrętów. Szczeliny można wypełniać nie tylko piankami, ale również odpowiednio wiążącymi się klejami. […]
  • Kiedy komody z szufladami a kiedy bez?Kiedy komody z szufladami a kiedy bez? Komoda to gustowny i niewielki mebel, który zdobywa coraz większe grono sympatyków. Choć komody znane były już w XVII wieku, dzisiaj prezentują szereg nowoczesnych cech oraz piękny design. Do jakich wnętrz pasują komody? Komody to niewielkie […]
  • Czy meble metalowe znajdą zastosowanie w przestrzeni domowej?Czy meble metalowe znajdą zastosowanie w przestrzeni domowej? Podczas urządzania mieszkania czy domu podejmujesz mnóstwo istotnych decyzji – jedną z najważniejszych jest wybór wyposażenia. Od jego specyfiki, praktyczności i stylu zależy komfort codziennego funkcjonowania oraz samopoczucie wszystkich […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]